Česko chystá nové chráněné lokality. EU chce Vidnavu i Labišťata

Evropská soustava Natura 2000 se rozšíří o další české lokality. Ministerstvo životního prostředí navrhuje doplnit seznam o 55 nových území, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny. Na sedmi z nich dlouhodobě trvá i Evropská komise. Pokud Česko do ledna 2016 seznam chráněných území nedoplní, hrozí mu finanční sankce a zastavení evropských dotací.

Kromě padesátky nových lokalit budou do 70 stávajících doplněny další předměty ochrany. Dalších jedenáct lokalit se úplně zruší a u 253 dojde k úpravě hranic. Na sedmi lokalitách navíc Brusel výslovně trvá a požadoval je doplnit už několikrát. Předchozí vlády je ale nikdy neschválily. Jde o Labské údolí, Slavíkovy ostrovy, Labišťata, Žďánický les, Dobřany, Meandry Jihlavy a Vidnavu.

V některých oblastech ale mohou kvůli různým veřejným zájmům nastat spory s obcemi a dalšími ministerstvy. Řada z nich právě proto není stále schválená. Například u Labského údolí jde o rozšíření území. „Je to unikátní krajina, samotný tok řeky je v současnosti jediným stanovištěm lososa obecného v ČR,“ obhajuje záměr ministerstva ředitelka odboru druhové ochrany Veronika Vilímková. Spory ale může vyvolat plánovaná stavba vodohospodářského díla. Podle ministerstva ale ochrana údolí neznamená zastavení přípravných prací. Ohrožení živočichové by se mohli přesunout jinam.  

Schválení lokalit komplikují ložiska ropy nebo plánované jezy

U Slavíkových ostrovů a Labišťat u Přelouče nad Labem mají být zase vybudovány jezy. Jde přitom o území, kde se mimo jiné nachází největší populace dvou druhů modrásků - bahenního a očkovaného. Problematický je i Ždánický les, který by měl být chráněn pro lesní stanoviště dubohabřiny. Na úbočí lesa se ale nacházejí ložiska ropy.

„Podobně jako v případě Vidnavy, kde je předmětem ochrany kuňka žlutobřichá, tak i tady z minulého doplňování národního seznamu tyto lokality vypadly pro konflikt s dobývacím prostorem,“ dodala Vilímková. Také proti zařazení Meandrů Jihlavy, kde se vyskytuje chráněná ryba hrouzek běloploutvý, se už v minulosti postavila obec Pohořelice kvůli plánované výstavbě protipovodňových opatření.

Seznamy nových lokalit nyní míří do mezirezortního řízení. Pro návštěvníky by se jejich zařazením do soustavy Natura 2000 nic nezměnilo. „V ČR se naprostá většina aktuálních i nových evropsky významných lokalit překrývá se stávajícími chráněnými územími,“ poznamenal náměstek ministra pro ochranu přírody Vladimír Dolejský.  

Evropsky významné lokality (EVL) jsou spolu s ptačími oblastmi součástí evropské soustavy Natura 2000. Národní seznamy EVL vznikají v každém evropském státě. Požadavek na jejich tvorbu vyplývá z evropského práva. Cílem soustavy Natura 2000 je ochrana cenné evropské přírody a zachování její biologické rozmanitosti pro budoucí generace.

Stávající český seznam vznikl v roce 2005 a tvoří ho 1075 lokalit o celkové rozloze 7856 km2, což je necelých 10 procent území Česka. Ve srovnání s ostatními státy jsme ale stále na chvostu žebříčku. „Slovinsko, Bulharsko a Chorvatsko má v režimu EVL přes 25 procent rozlohy státu, na Slovensku pokrytí dosahuje téměř 14 procent, což je i celoevropský průměr,“ uvedl náměstek ministra pro ochranu přírody Vladimír Dolejský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
18:29Aktualizovánopřed 34 mminutami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 1 hhodinou

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
16:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet infarktů se snižuje. Klíčová je rychlá reakce okolí

Případů infarktů v posledních letech v Česku ubývá a snižuje se i procento těch, kteří je nepřežijí. Jiné kardiovaskulární diagnózy jsou naopak na vzestupu. Mezi nejčastější patří chronicky zvýšený tlak. Nemoci oběhové soustavy jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, zásadní je prvotní reakce laické veřejnosti. A pomáhají i přístupné defibrilátory, jejichž umístění lidé najdou v aplikaci Záchranka.
20:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jiří Brožek získá ve Varech jako první střihač Cenu prezidenta festivalu

Jiří Brožek je prvním střihačem v historii, který převezme Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech. O jejím udělení rozhodl ještě Jiří Bartoška, který v květnu zemřel. Sám Brožek pro festival vybral a uvedl jeden ze svých více než 130 filmů – Smrt krásných srnců. Za svou práci obdržel již devět Českých lvů.
před 2 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání tripartity to řekli šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Rada hospodářské a sociální dohody jednala v tomto volebním období naposledy.
15:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...