Česká televize plánuje v letech 2023 a 2024 ušetřit 910 milionů korun. Důvodem je podle generálního ředitele Petra Dvořáka pokles reálné hodnoty koncesionářského poplatku. Šetřit chce na provozu, programu, původní tvorbě i investicích.
Česká televize plánuje ušetřit 910 milionů korun, zruší ČT3 a 250 pracovních míst
Do konce letošního roku musí Česká televize zrušit padesát pracovních míst, další dvě stovky pak v následujících dvou letech. V současné době má 2970 míst.
Od ledna příštího roku ukončí televize provoz kanálu ČT3, což přinese úsporu 120 milionů korun. Kanál ČT sport bude omezovat nákupy vysílacích práv či výrobu sportovních pořadů. ČT dále omezí investice a také například studiovou výrobu ve studiu Ostrava. Výroba bude zčásti převedena do Brna. Celkem tak plánuje uspořit v dalších dvou letech 300 milionů korun. Na audiovizuální tvorbě má televize ušetřit 320 milionů korun.
Koncesionářský poplatek se nezvýšil od roku 2008
Hlavním zdrojem financování ČT je koncesionářský poplatek. Jeho výše je stejná od začátku roku 2008, kdy se zvedla ze 120 na 135 korun. Podle generálního ředitele Dvořáka je jeho současná reálná hodnota 86 korun. Za dva roky to kvůli rostoucí inflaci bude 50 korun. Pokud by výše poplatku rostla spolu s inflací, musel by být 209 korun, doplnil.
„Aktuální strategie udržitelnosti veřejné služby počítá se změnami ve většině oblastí činnosti ČT. Součástí těchto opatření jsou i náročné změny a škrty, které se nám rozhodně nebudou realizovat snadno,“ sdělil Dvořák s tím, že zásadní je zachování statusu České televize jako poskytovatele veřejné služby.
V lednu rada ČT schválila letošní rozpočet televize s výnosy a náklady 7,17 miliardy korun, což je o 235 milionů korun víc, než byl loňský rozpočet. Výběr koncesionářských poplatků má letos stoupnout o 30 milionů korun na 5,69 miliardy korun a podnikatelská činnost vynese 901,5 milionu, tedy o 78,4 milionu korun více.