Plzeňsko se současně s olympiádou dočká i programu ČT4 SPORT

Plzeň - Obyvatelé Plzeňska, jejichž televize přijímají signál z vysílače Plzeň-Košutka, budou moci sledovat olympiádu v zemském digitálním vysílání na sportovním kanálu České televize ČT4 SPORT. Česká televize se na tom dohodla se společností Czech Digital Group (CDG). Od 8. srpna, kdy olympiáda v Pekingu začíná, si tak mohou Plzeňané naladit ČT4 SPORT na 52. kanálu.

ČT chtěla původně své současné čtyři programy včetně sportovního kanálu v digitální podobě spustit na Plzeňsku v červenci, dosud se tak ale nestalo. Důvodem jsou průtahy kolem výběru firmy, která pro ČT zajistí a bude provozovat síť vysílačů označovanou jako síť „veřejné služby“ či „veřejnoprávní multiplex“.

Veřejnoprávní televize původně vypsala veřejnou soutěž, v níž operátora své sítě hledala, nedávno ji ale na doporučení výběrové komise zrušila. Nyní jedná o podmínkách případné spolupráce s Českými Radiokomunikacemi (ČRa) a také společností Tri R. „Jednání ČT s ČRa o podmínkách smluvního zabezpečení vysílacích služeb pro multiplex veřejné služby i nadále intenzivně pokračují. O jejich stavu a svém dalším postupu bude ČT informovat v průběhu příštího týdne,“ uvedl mluvčí televize Ladislav Šticha.

ČT v současnosti vysílá své čtyři programy přes digitální zemské vysílání v Praze, Brně, Ostravě a jejich okolí, dále také na Domažlicku a Ústecku. Přístup k nim má více než polovina obyvatel ČR. Dosavadní kmitočty, na nichž digitálně vysílá, jsou ale dočasné a trvalé kmitočty získá ČT právě až s vybudováním sítě veřejné služby. Síť je tak označována proto, že vedle ČT přes ni bude distribuován i signál Českého rozhlasu.

První oblastí, v níž chce televize síť veřejné služby spustit, je právě Plzeň. Spuštění čtyř programů digitální formou v tomto regionu ale zároveň bude znamenat vypnutí analogového způsobu vysílání ČT2, na němž mimo jiné ČT nabídne hlavní dění na letní olympiádě.

Sledovat ČT4 SPORT budou moci pouze ti lidé, kteří si k televizoru zapojí převaděč digitálního signálu na analogový, označovaný jako set-top box, nebo si pořídí dražší televizor s již zabudovaným digitálním tunerem. Mohou také využít nabídky placených kabelových, satelitních a internetových operátorů.