Zlín Film Festival zahájila 3D Cesta do Tvojzemí, přiletí i vietnamská Majka z Gurunu

10 minut
Rozhovor s ředitelkou festivalu Markétou Pášmovou
Zdroj: ČT24

Ohňostrojem, ale především projekcí filmů v české i světové premiéře začíná 26. května Zlín Film Festival. Nejstarší festival pro děti a mládež na světě se po pandemických omezeních koná opět v tradičním, květnovém terminu. Skončí 1. června, tedy na Mezinárodní den dětí.

Festival dopoledne odstartovala světová premiéra Cesty do Tvojzemí, určená malým divákům. Animovaná dobrodružná výprava za záchranou světa fantazie vznikla v česko-slovensko-belgické koprodukci a je celovečerním debutem režiséra Petera Budinského. Uvedením na festivalu zároveň vstupuje do kinodistribuce na Slovensku, české biografy novinku uvedou od poloviny srpna.

Čest večerního zahájení připadla německém hranému snímku Stezka odvahy. „Vypráví příběh kluka, který se za druhé světové války potřebuje dostat z Francie do Španělska, aby tam mohl nasednout na loď a odjet za svou maminkou do Ameriky. Je to film bolestně aktuální, protože řeší téma uprchlíků,“ podotýká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Filmy z padesáti zemí

Dvaašedesátý ročník připravil 276 filmů z téměř padesáti zemí. Diváci tak budou moci nahlédnout do světa dětí a dospívajících i ve vzdálenějších regionech, jako je Bangladéš, Chile, Tunisko, Nový Zéland nebo Indie. Organizátoři připravili také pásmo krátkých filmů v ukrajinštině pro ukrajinské děti.

Markéta Pášmová upozorňuje na snímek z Vietnamu, který má souvislost i s československou kinematografií. „Jmenuje se Majka. Možná si někteří diváci vzpomenou na seriál Spadla z oblakov, který vznikl ve zlínských ateliérech. Je o Majce z Gurunu a o ní nový film natočil ve Vietnamu teď vietnamský režisér. Inspirovalo ho, že když byl malý, tak se tento seriál u nich promítal,“ upřesnila ředitelka.

Zlínská přehlídka je soutěžní, na vítěze čeká Zlatý střevíček. Jistý už ho mají letošní laureáti ocenění za přínos kinematografii pro děti a mládež. Jsou jimi Pavel Zedníček, který navíc prožil dětství ve Zlíně, a Karel Heřmánek.

„Být v chillu“

Tématem festivalu je letos festival samotný. „Chceme silně apelovat na osobní vzájemnou komunikaci s důrazem hlavně na mladší populaci a vyzvat lidi, aby zhasnuli monitory, omezili e-komunikaci na sítích a šli do kina, na koncert nebo zažít jinou aktivitu,“ vysvětlila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová.

Filmový i doprovodný program tak nabízí řadu možností, jak trávit volný čas: kromě projekcí také divadlem, koncerty nebo workshopy. Zlín Film Festival otevřel také speciální zónu pro „náctileté“, kde mohou podle slov Jarmily Záhorové „být v chillu“ při setkání s youtubery nebo ve virtuální realitě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

ŽivěSoutěž kostýmů na pražském Comic-Conu

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotí zahraniční porota. Večer je pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotí nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
před 3 mminutami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 1 hhodinou

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
před 11 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 21 hhodinami

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
včera v 10:45

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
10. 4. 2025
Načítání...