Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

3 minuty
Události: Velký Gatsby se dočkal divadelních i filmových adaptací
Zdroj: ČT24

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.

Fitzgerald patřil k nejvýraznějším představitelům takzvané ztracené generace. Pocházel z rodiny irských přistěhovalců a stal se mluvčím mladé generace bojující proti pokrytectví dospělých. Se svou ženou Zeldou, rovněž spisovatelkou, vedli bouřlivý a bohémský život. „V určitém smyslu lidé tehdy cítili závan intenzity, protože válka skončila a oni měli druhou šanci na život,“ podotýká anglista Erik S. Roraback.

K představě amerického snu byl podle něho spisovatel skeptický. „Vzhledem k postavení Spojených států amerických ve světě stojí za to tuto knihu číst, abychom se pokusili porozumět ideologickému prostředí a citlivosti americké reality nebo jejím hodnotám a ideálům,“ míní Roraback.

Fitzgerald vymyslel termín „jazzový věk“ – podle stylu hudby, která byla ve dvacátých letech minulého století populární. Nazval tak život tehdejší mládeže, jenž zachycoval ve svých románech a povídkách.  

Velký Gatsby na slávu čekal

V roce 1925 vydal román Velký Gatsby o tajemném boháči, který pořádá opulentní večírky. Má peníze a staví je na odiv, ve skutečnosti chce ale získat zpět ztracenou lásku.

Fitzgeraldův nejznámější román musel na svoji slávu čekat – za autorova života se ho prodalo méně než 24 tisíc výtisků. V období hospodářské krize a druhé světové války se na něj zapomnělo a až v padesátých letech se z knihy náhle stala povinná četba na středních školách a v univerzitních kurzech literatury v mnoha zemích po celém světě.

Dnes je pokládán za jeden z největších anglicky psaných románů dvacátého století a za jedno z nejlepších amerických literárních děl vůbec.

Velký Gatsby ve filmu i na divadle

Dočkal se řady divadelních a filmových adaptací. Gatsbyho divoké večírky, ale i tragickou zápletku teď diváci mohou sledovat například na jevišti pražského Divadla na Vinohradech. „Nejtěžší je idealizovaná představa o lásce nebo o tom člověku, do kterého se člověk zamiluje, dlouho ho nevidí a idealizuje si ho,“ poznamenává představitel titulního hrdiny Marek Lambora. Gatsbyho ztvárnil také Lukáš Janota v Městském divadle Brno, kde ho mají sice na repertoáru, ale v nejbližší době nehrají.

Z filmu Velký Gatsby
Zdroj: Warnerbros

Z filmových verzí je nejslavnější ta z roku 1974 s Miou Farrowovou a Robertem Redfordem a také výpravný snímek z roku 2013 s Leonardem DiCapriem.

Sám Fitzgerald, v té době zadlužený a na alkoholu závislý umělec, na sklonku života přijal práci hollywoodského scenáristy. Zemřel ve 44 letech na infarkt před dokončením pátého románu s názvem Poslední magnát. Další díla – Na prahu ráje, Krásní a prokletí a Něžná je noc – byla také zfilmována. Život samotného Fitzgeralda zachytil celuloid v dramatu Beloved Infidel z roku 1959.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začíná Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujme Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
před 29 mminutami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...