Michal Ajvaz získal Státní cenu za literaturu. Ministerstvo ocenilo i Zaoralovou a Formana

Státní cenu za literaturu obdržel Michal Ajvaz a za překlad Blanka Stárková. Cenu ministerstva kultury v oblasti kinematografie obdržela Eva Zaoralová, v oblasti hudby Jiří Tichota ze Spirituál kvintetu, v oblasti výtvarného umění Květa Pacovská, v oblasti divadla Tomáš Dvořák, v oblasti architektury Viktor Rudiš a in memoriam režisér Miloš Forman.

„Letošní udělené ceny jsou výrazem uznání umělcům, jejichž díla obohatila českou kulturu nejenom u nás, ale i ve světě. Letošní rok je ovšem výjimečný: běží ve stínu pandemie,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Státní ceny a Ceny ministerstva kultury se v minulých letech předávaly při slavnostním večeru na Nové scéně Národního divadla. Letos byly vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru a opatřením proti šíření nemoci předány laureátům individuálně, doplnil resort.

Michal Ajvaz debutoval poezií, následovala dvacítka knih imaginativní prózy a postmoderně filozofující esejistiky. Jeho posledními tituly jsou Pokoje u moře vydané v roce 2017 a loňská Města.

Dlouholetá redaktorka, dramaturgyně a moderátorka Českého rozhlasu Blanka Stárková překládá ze španělštiny. V minulosti obdržela Řád Isabely Kastilské za šíření povědomí o španělské kultuře v České republice a Cenu Josefa Jungmanna za překlad.

Eva Zaoralová
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Cena Ministerstva kultury v oblasti kinematografie byla udělena Evě Zaoralové za dlouholeté umělecké vedení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a celoživotní propagaci českých děl a tvůrců v zahraničí a Miloši Formanovi, in memoriam, za snímky, kterými se nesmazatelně zapsal do dějin tuzemské a světové kinematografie.

Loutkoherec Tomáš Dvořák působí v plzeňském Divadle Alfa i v Naivním divadle v Liberci. Jeho doménou jsou komediální, často iluzivní inscenace. „Vědomě navazuje na českou marionetářskou tradici a tvořivým způsobem ji dále rozvíjí,“ uvedlo ministerstvo.

Muzikolog, loutnista, zpěvák a textař Jiří Tichota patří k zakladatelům Spirituál kvintetu. Cenu podle ministerstva dostal za působení v čele souboru, který v době nesvobody pomáhal posluchačům nacházet cestu k odvážným občanským postojům, a za muzikologický výzkum v loutnovém repertoáru renesance a baroka.

Jiří Tichota
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Květa Pacovská se věnuje kresbě, grafice, malbě, objektu a soše. Známá je ale především svými autorskými knihami pro děti, v nichž se podle resortu spojuje hravost, fantazie, experiment a komika. Je laureátkou Ceny Hanse Christiana Andersena, ocenění Goldene Letter za nejkrásnější knihu světa nebo Ceny kritiků na Mezinárodním bienále v Brně. V letošním roce byla uvedena do Síně slávy Czech Grand Design.

Architekta Viktora Rudiše ministerstvo ocenilo také za jeho morální postoje. Do dějin architektury a urbanismu se podle něj zařadil především projektem brněnského sídliště Lesná ze 60. let minulého století, realizací československého pavilonu na výstavě Expo 1970 v japonské Ósace nebo rekonstrukcí a dostavbou pavilonu G brněnského výstaviště.

Státní ceny jsou udělovány za literaturu a za překladatelské dílo, Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a za přínos v oblasti kinematografie a audiovize. Cenu tvoří diplom a peněžní ocenění 300 tisíc korun.

Česká televize připravila seriál medailonků všech oceněných, které postupně odvysílá na programu ČT art v termínu od 1. do 8. listopadu, vždy v čase od 20:13.