Galerie: Český lev za rok 2018: Jan František Uher
Dobrodružnou cestu za svobodou dvou nezletilých kluků a jedné stopařky natočil podle debutového scénáře Petra Pýchy, který byl za příběh oceněn Českým lvem. Lva získalo Všechno bude také za režii, střih (pro Janu Vlčkovou) a tři sošky mu patří za herecké výkony.

Trailer: Všechno bude
Na talent upozornily nominace pro teenagerovské neherce z tohoto filmu: Tomáše Mrvíka a Jana Františka Uhera. Druhý z nich získal cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. Z ocenění pro nejlepší herečku ve vedlejší roli se může radovat Eliška Křenková.
Toman zůstal nasuchu, Hastrman ne
Vítězný snímek Všechno bude věnoval producent Jiří Konečný všem „outsiderům“. Outsidersky se během vyhlašování mohli cítit tvůrci historického politického dramatu Toman. Film Ondřeje Trojana, inspirovaný skutečným příběhem prospěchářského kšeftaře, obdržel od akademiků třináct nominací. Sošku nezískal ani jedinou.
Takové zklamání favorizovaný titul nepotkalo poprvé – s prázdnou skončil i třeba film Fair Play, který vyhlašování nejlepších počinů za rok 2014 vyhlížel dokonce s patnácti nominacemi. Z letošních Českých lvů jen u nadějných vyhlídek skončil také basketbalový Zlatý podraz (devět nominací) či Jan Palach (osm nominací), který ale zase uspěl v Cenách české filmové kritiky.
Dobrý je nejlepší a i Boková měla dobrou chvilku
Nejlepší herečkou v hlavní roli je Jenovéfa Boková. Jako nejistá a tápavá Anežka zprostředkovává divákům Chvilky (přečíst recenzi), které ve stejnojmenném debutu Beaty Parkanové prožívá se svou rodinou.

Trailer: Chvilky
Českého lva pro nejlepšího herce v hlavní roli převzal Karel Dobrý. Coby Hastrman podléhal na filmovém plátně běsům a pochybnostem, zda je více člověkem ve zvířeti nebo zvířetem v člověku.
Drama Hastrman (více o filmu) doprovází i nejlepší hudba. Folklorní skladby pro něj složil Petr Wajsar. Hastrman také oblékl nejlepší kostýmy od Evy Kotkové. Vizuálně vděčný mytologický příběh nejlepší kamerou nasnímal Diviš Marek. Hastrman je celovečerním filmovým hraným debutem Ondřeje Havelky, vznikl na motivy stejnojmenné knihy Miloše Urbana.

Trailer: Hastrman
Kafkova Proměna a hra bratří Čapků Ze života hmyzu byly zase inspirací pro údajně poslední celovečerní počin Jana Švankmajera. Za scénografii, kterou pro své groteskní podobenství s názvem Hmyz (více o filmu) vytvořil se synem Václavem, obdržel tento slavný surrealistický filmař svého prvního Českého lva.

Trailer: Hmyz
Po čertech pěkné masky se pak povedly Zdeňku Klikovi v pohádce Čertí brko od Marka Najbrta.
O vítězství sám nad sebou a svou tělesností jde Domestikovi (více o filmu) ve stejnojmenném celovečerním debutu Adama Sedláka. Z ceny pro nejlepšího se mohou radovat i tvůrci této minimalistické studie vztahu cyklisty a jeho ženy – Českého lva obdrželi zvukaři Jan Šulcek, Jakub Jurásek a David Titěra.

Trailer: Domestik
Nejlepší loňský dokument zmapoval začátky skejtování v Československu. S tehdejšími průkopníky snímek King Skate (více o filmu) natočil Šimon Šafránek.

Trailer: King Skate
Ve dvou kategoriích Český lev oceňuje také televizní počiny. Nejlepším seriálem loňského roku je Dabing Street. Zkázu jednoho dabingového studia režíroval na obrazovkách České televize Petr Zelenka, který stejnojmennou hru napsal pro Dejvické divadlo. Herci z této scény si v seriálu také zahráli.
Nejlepší televizní film nebo minisérii natočil David Ondříček. Ve snímku Dukla 61 se vrátil k jedné z nejhorších důlních katastrof v Československu. I tento film vznikl v produkci České televize. Herečka Martha Issová, která v příběhu ztvárnila ženu jednoho z horníků, od České filmové televizní akademie obdržela navíc Lva za za mimořádný počin v oblasti audiovize.

Český lev za mimořádný přínos: Věra Šimková-Plívová
Věra Šimková-Plívová bývá označována za nejúspěšnější českou režisérku hraných filmů pro děti a mládež. Filmy často natáčela podle vlastní předlohy a scénáře. Rodačka z Lomnice nad Popelkou v 50. letech vystudovala režii na FAMU u Bořivoje Zemana. Už její první celovečerní film Káťa a krokodýl (1965) získal hlavní cenu na festivalu filmů pro děti ve španělském Gijonu. Do její kinematografie patří také filmy Lišáci, Myšáci a Šibeničák, Přijela k nám pouť, Páni kluci, Jak se točí rozmarýny, Krakonoš a lyžníci, Nefňukej, veverko! nebo Artuš, Merlin a Prchlíci.
