Zelená kniha je film roku. Nejvíc Oscarů má ale Bohemian Rhapsody

Cenu Oscar pro nejlepší film letos získala Zelená kniha režiséra Petera Farrellyho, která vypráví o cestě černošského pianisty s bílým řidičem po rasistickém Jihu šedesátých let. Zelená kniha uspěla celkem třikrát stejně jako Black Panther a Roma, čtyři zlaté sošky má Bohemian Rhapsody. Ceny pro nejlepší herce v hlavních rolích dostali Rami Malek a Olivia Colmanová. Cenu za režii má Alfonso Cuarón.

„Zelená kniha byla v oscarové soutěži jak zástupcem děl, která reflektují postavení černochů v americké společnosti, tak typickým představitelem takzvaných feel-good filmů, které na diváky přenášejí pocit, že láska a sounáležitost mohou spasit lidstvo,“ upozornil v recenzi Adam Fiala. 

„Dalo by se čekat, že společná jízda Italoameričana s nekonečným apetitem a omezeným chováním a černošského hudebníka s nosem příliš nahoře nabídne zajímavou sondu do témat předsudků a rasismu. Místo toho je to spíš slabší variace na Řidiče slečny Daisy v obráceném gardu,“ píše Fiala. 

Zelená kniha bodovala celkem třikrát, kromě sošky pro nejlepší film získala také ceny za původní scénář, který napsali Nick Vallelonga, Brian Currie a režisér snímku Peter Farrelly, a pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. Tu obdržel Mahershala Ali za roli pianisty, který se vydá na turné po divokých státech amerického Jihu. Před dvěma lety byl oceněn za výkon ve filmu Moonlight. Film se v českých kinech představí už v březnu.

Za nejlepší režii i za kameru byl oceněn Alfonso Cuarón, autor mexického snímku Roma, který uspěl také v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. Cuarón velmi osobní snímek, který vypráví o dětství ve čtvrti Roma v Mexico City, sám napsal, režíroval i natočil. 

Několik ocenění pro Romu způsobilo jásot a nadšení na ulicích Mexico City, kde davy fanoušků ceremoniál sledovaly na obří obrazovce pod širým nebem. Úspěch filmu je pozoruhodný také proto, že ho produkovala původně streamovací služba Netflix.

Ocenění pro nejlepšího herce v hlavní roli si odnesl Rami Malek, který v hudebním dramatu Bohemian Rhapsody ztělesnil zpěváka Freddieho Mercuryho. „Děkuji vám, děkuji celému štábu a děkuji Queen,“ prohlásil dojatý herec. Film o proslulé britské kapele získal také dvě ceny ve zvukových kategoriích a byl vyznamenán i za střih.

Právě kapela Queen v čele s novým zpěvákem Adamem Lambertem slavnostní večer v Dolby Theatre v Hollywoodu odstartovala skladbami We Will Rock You a We Are The Champions.

„Natočili jsme snímek o homosexuálovi a imigrantovi, který strávil život tím, že byl sám sebou. Skutečnost, že ho dnes oslavujeme, ukazuje, že toužíme právě po takových příbězích,“ uvedl v proslovu Rami Malek, který sám je synem egyptských přistěhovalců. 

Za ženský výkon v hlavní roli byla oceněna Olivia Colmanová, která si zahrála královnu v tragikomedii Favoritka. „Glenn Closeová, já nechtěla, aby to tak dopadlo,“ oslovila kolegyni, která byla na zlatou sošku neúspěšně nominována už sedmkrát. Favoritka, stejně jako Roma, byla nominována na deset sošek, nakonec získala jen jednu.

Hned první sošku večera určenou pro herečku ve vedlejší roli si odnesla Regina Kingová za roli ve filmu If Beale Street Could Talk, který zatím v Česku uveden nebyl, ale bude k vidění na Febiofestu. Režisér filmu Barry Jenkins před dvěma lety na Oscarech uspěl se snímkem Moonlight. 

Nejlepší kostýmy vytvořila Ruth Carterová pro film Black Panther, který se stal v USA nejen filmovým, ale také společenským fenoménem. Působivá kombinace africké kultury a science-fiction, která bývá označována jako afrofuturismus, si vysloužila i cenu za výpravu. Snímek dostal také sošku za hudbu, kterou napsal Ludwig Göransson. 

Za adaptovaný scénář byli oceněni autoři filmu BlacKkKlansman. Snímek, který si dělá legraci nejen z Ku-klux-klanu, napsali Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a režisér Spike Lee. Oba filmy, které dostaly ceny za scénář, tedy BlacKkKlansman i Zelená kniha, komentují rasismus v amerických dějinách. Spike Lee vzdal ve své řeči hold černochům, kteří byli zavlečeni do Severní Ameriky jako otroci.

Příběh o cestě na Měsíc První člověk dostal cenu za vizuální efekty. Snímek režiséra Damiena Chazella byl podle některých kritiků nespravedlivě opomenut v mnoha dalších kategoriích už během nominací.

Nejlepším celovečerním animovaným filmem je Spider-Man: Paralelní světy ze stáje Marvel Entertainment. Kritici chválí přelomový vizuální styl, který originálně pracuje s komiksovým vyprávěním.

Nejlepším dokumentem se stal film Free Solo od režisérů Jimmyho China a Elizabeth Chaiové Vasarhelyové, který zachycuje doslova závratný horolezecký výkon Alexe Honnolda.

Cenu za nejlepší masky si vysloužil tým filmu Vice za to, jak dokázal zcela proměnit herce Christiana Balea, který ztvárnil bývalého viceprezidenta Spojených států Dicka Cheneyho. 

Duet Shallow z filmu Zrodila se hvězda je nejlepší píseň, za cenu mimo jiné emotivně poděkovala zpěvačka a herečka Lady Gaga.

Nejlepší krátký dokument je Period. End of Sentence. Připomíná, že na indickém venkově znamená menstruace stále ještě stigma, což přináší závažné důsledky pro vzdělávání místních dívek. „Nepláču, protože mám menstruaci, ale protože film o menstruaci získal Oscara,“ prohlásila při převzetí zlaté sošky režisérka Rayka Zehtabchiová.  

V nejlepším krátkém animáku BAO od studií Disney a Pixar dostane stárnoucí čínská maminka, které už dávno děti vyletěly z hnízda, druhou šanci prožít mateřství, když ožije jeden z jejích knedlíčků. Nejlepší krátký film Skin natočil izraelský režisér Guy Nattiv. Vypráví o válce gangů, která vypukne kvůli jedinému úsměvu.

Na nominace vítězily Roma a Favoritka 

V počtu získaných zlatých sošek se tedy nejúspěšnějším filmem 91. ročníku stala Bohemian Rhapsody, kterou akademici ocenili ve čtyřech kategoriích. Po třech soškách mají filmy Zelená kniha, Roma a Black Panther. 

Se shodným a nejvyšším ziskem deseti nominací přitom do slavnostního večera vstoupily hned dva snímky, Cuarónova Roma a Favoritka řeckého režiséra Jorgose Lanthimose. Favoritka však nakonec slavila jen jednou.

Jenom o dvě nominace méně měl snímek Zrodila se hvězda, který je v pořadí již třetím remakem slavného filmu z roku 1937. Roli, kterou v aktuálním snímku ztvárnila zpěvačka Lady Gaga, ve verzích z roku 1954 a 1976 hrály Judy Garlandová a Barbra Streisandová. Současná verze si ze slavnostního večera odnáší jen jednu zlatou sošku.

Letos bez moderátora 

Zvláštností letošního ročníku Oscarů byla absence hlavního moderátora, což se stalo teprve podruhé v historii cen udílených od roku 1929. Jedinkrát tomu tak bylo v roce 1989. Původně měl večer uvádět komik Kevin Hart, role moderátora se ale vzdal po kritice kvůli sporným prohlášením na účet lidí s menšinovou sexuální orientací.

Organizátoři se nakonec rozhodli, že se slavnost bez hlavního moderátora obejde a na pódiu se během večera střídaly různé slavné osobnosti, včetně Helen Mirrenové, Sereny Williamsové či Julie Robertsové.

Oscarová show se v posledních letech potýká s propadem prestiže i sledovanosti. Loňský ročník zhlédlo vůbec nejméně lidí v jejích dějinách. Organizátoři proto plánovali letošní vyhlášení výrazně zkrátit. Docílit toho chtěli předáním několika ocenění během komerční přestávky. Po kritice ze strany umělců si to však rozmysleli a večer nakonec zkrátili aspoň rychlejším tempem, přesto trval přes tři hodiny.

Český zástupce Všechno bude režiséra Olma Omerzua se letos do užší nominace v kategorii cizojazyčných filmů vůbec neprobojoval.

Vloni cenu Oscar za nejlepší film získala Tvář vody, na suchu před rokem nezůstali ani herci Gary Oldman nebo Frances McDormandová.