Do Winternitzovy vily se nastěhovaly další slavné vily

Slavné vily Prahy 5 představuje na stejnojmenné výstavě jedna z těchto staveb - Winternitzova vila. Fotografie dokládají různé podoby architektury rodinných domů na území hlavního města, ale také připomínají příběhy jednotlivých budov.

Video Události v kultuře
video

Slavné vily Prahy 5 na výstavě

Winternitzova vila nese jméno advokáta Josefa Winternitze, pro něhož dům postavil funkcionalistický architekt Adolf Loos. „Je druhým slavným dílem Loose v Praze, po Müllerově vile. Pracoval na ní s Karlem Lhotou, který je autorem většiny věcí v interiéru,“ doplnila kurátorka výstavy Kristýna Jirátová.

Původní majitelé zemřeli v Osvětimi a ještě za války město ve vile zřídilo školku. Před dvaceti lety se ale vila vrátila do rukou rodiny. Ta její prostory zpřístupňuje veřejnosti. „Obecně se lidé zajímají o výstavy, historii, to byl hlavní důvod, proč jsem se rozhodl vilu otevřít a dopřát dalším lidem sdílet s námi pocity z architektury,“ podotkl Davic Cysař, pravnuk Josefa Winternitze a současný majitel domu.

Zatímco on návštěvníkům povoluje podívat se i do interiérů, na další slavné vily Prahy 5 se zájemci mohou podívat jen přes plot. Další významná vila - Pickova - stojí například v ulici U Mrázovky. „Autorem byl brněnský architekt Ernst Wiesner, který se velice inspiroval Adolfem Loosem a jeho pracemi,“ upozornila na jistou příbuznost s Winternitzovou vilou Jirátová. 

Stavbu dokončil v roce 1931 a jinou v Praze už nevytvořil, získání zakázek bránil jeho židovský původ, po obsazení Čech a Moravy Hitlerem uprchl do zahraničí, zpátky domů už se nevrátil. Z Prahy odešli i majitelé stavby, manželé Pickovi, odstěhovali se do Izraele. Místo nich tu za války bydlel nacistický generál, který se podílel na vyhlazení Lidic. 

V ulici U Šalamounky pak zájemci najdou dům, který si nechal postavit teoretik umění Karel Teige od svého dlouholetého přítele, architekta Jana Gillara. Teige prosazoval způsob kolektivního bydlení. Každý člen domácnosti měl podle něj mít vlastní spací kóji, všechno další by pak sdílel s ostatními.

Výstava Slavné vily Prahy 5 ve Winternitzově vile
Zdroj: Winternitzova vila/Facebook

Na pestrou secesní stavbu, mimo jiné se slunečními hodinami, lze narazit v ulici Na Václavce. „Podle vlastního návrhu ji nechal postavit smíchovský stavitel Korda. Bizarní výzdoba je od malíře Františka Koblihy, patřil k symbolistům,“ doplnila Jirátová. 

Vily je možné prostřednictvím fotografií ve Winternitzově vile navštívit do konce srpna. Výstava vznikla ve spolupráci s agenturou Foibos Books, jež v edici Slavné vily zdokumentovala architektonicky významné domy z celého Česka.