Zemřel herec, principál a milovník poezie Radim Vašinka

Ve věku 81 let zemřel ve středu herec, režisér a dramatik Radim Vašinka. Většinu svého života zasvětil poezii. V Divadle Orfeus, které jako principál vedl více než dvacet let, kromě činohry pravidelně uváděl literární večery. Objevil se také v několika filmech a televizních seriálech.

Radim Vašinka
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Bojoval statečně, ale nemoc ho skolila. Měli jsme ho rádi, máme ho rádi. Vzpomínejte v dobrém. Jede se dál, dokud to půjde,“ uvedla scéna na svém webu. V říjnu plánuje zahájit už svou 23. sezonu.

Radim Vašinka se narodil 26. května 1935. Patřil mezi přední divadelní osobnosti českého undergroundu. V roce 1958 v Brně zakládal soubor X 59, v letech 1962 a 1963 byl v angažmá pražského Divadla Na zábradlí.

K poezii toasty, k činohře zelňačka

Divadlo Orfeus vzniklo v roce 1967, nejprve sídlilo v prostorách dnešního A Studia Rubín, po dalším hostování a bytovém uvádění inscenací se po listopadové revoluci přestěhovalo do odepsaného krytu civilní ochrany v Plzeňské ulici v Praze. Jeho návštěvníci byli zvyklí, že k poezii se servírovaly toasty a k činohře oblíbená zelňačka.

Video Studio ČT24
video

Zemřel herec a principál Radim Vašinka

„Když si přivyknete inscenovat poezii, pak není člověk s to dělat běžné divadlo. Vybíráte si texty, které tou poezií aspoň voní, děláte tedy poetické divadlo, a to je složité, protože na to už lidé tolik nezabírají, to už odporuje obecnému vkusu. Když se na to zaběhnete, tak už se od toho nemůžete odtrhnout, nějaký běžný realismus, to pro vás neexistuje, ale živit se tím je hrozné,“ uvedl v rozhovoru pro přílohu deníku Právo.

Radim Vašinka se specializoval právě na poetické divadlo a divadlo poezie. Inscenoval verše Ludvíka Kundery či Miroslava Holuba, také Dubillardovy Dialogy a tvorbu Guillauma Apolinaira, Nikolaje Vasiljeviče Gogola, Michaila Jevgrafoviče Saltykova-Šcedrina a dalších autorů.

Uváděl také Robinsona Jefferse, Richarda Aldingtona, Oldřicha Mikuláška, Josefa Sedláka nebo barokní texty. Pravidelně spolupracoval s Českým rozhlasem. Na bývalé stanici ČRo 6 uváděl svůj pořad Nežádoucí texty, ve kterém představoval autory perzekvované totalitním režimem.

Jeden příjemný večer

Svou recitací často překvapil samotné autory veršů. „Radimův přednes nebyl přednesem, aby prostě okouzloval svým hlasem, ale šel po myšlence, takže mnohdy se stávalo, že autoři, když to slyšeli, tak říkali, že ani nevěděli, že tohle napsali,“ vzpomíná Irena Hýsková z Divadla Orfeus.

„Naším cílem a úkolem je, aby tady lidé zažili jeden příjemný večer svého života. Jestli to, co děláme, je, nebo není umění, to už nás tolik nezajímá. I když, jestli to náhodou umění je, tak se kvůli tomu nezlobíme,“ říkal o poetických večerech sám Vašinka.

V roce 2004 získal Křišťálovou růži, nejvyšší ocenění v přednesu poezie a prózy na Poděbradských dnech poezie. O čtyři roky později obsadil třetí místo v anketě Českého rozhlasu Neviditelný herec za četbu memoárů Egona Bondyho. Objevil se také v několika filmech a televizních seriálech, včetně Arabely nebo Trhala fialky dynamitem.