Pára a vysavač. Restaurátoři uklízí hrobku českých králů

Restaurátoři na Pražském hradě v katedrále svatého Víta opravují královskou hrobku včetně sarkofágu českého krále a římského císaře Karla IV. Čistí historické zdi, opravují zábradlí a vzduchotechniku, opravují některé hroby. Sarkofág Karla IV. restaurátoři zbavili prachu běžným vysavačem. Úprava hrobky má být hotova do konce dubna, tedy před začátkem oslav 700. výročí narození „Otce vlasti“.

Video Události v kultuře
video

Reportáž: Restaurátoři uklízí hrobku králů

„Probíhá kompletní restaurátorský zásah, který zahrnuje restaurování historického zdiva, veškerého vybavení, mříží, zábradlí, a samozřejmě samotných tumb králů, vstupních dveří a dalšího vybavení včetně náhrobníků,“ uvedl památkový specialista Petr Měchura.

Doplnit mozaiku, vyčistit náhrobky

„Je to poměrně komplikovaná náročná akce, která spočívá ve vyčištění a obnově povrchových úprav,“ doplňuje Petr Měchura. Současné úpravy jsou podle pracovníků Pražského hradu unikátní. „Nějaká drobnější údržba probíhala vždy, ale nikdy ve srovnatelném rozsahu,“ podotkl Měchura. Práce budou stát pět milionů korun.

Restaurátoři opravují královskou hrobku
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Hrobka českých králů byla do současné podoby upravena Kamilem Hilbertem v letech 1928 až 1933. O několik let později byla předělána podle návrhů Kamila Roškota. Z období první republiky pochází také kamenné sarkofágy nebo mozaika hrobky, kterou nyní doplní chybějící dílky. Kousky skla pocházejí stejně jako ty původní ze třicátých let.

Restaurátoři pečlivě čistí náhrobní kameny, které byly do podzemí katedrály přeneseny v době první republiky. Pokusí se také zjistit, komu patřily. V úterý začali vysavačem uklízet jemný prach, který pokrývá sarkofág Karla IV. „Dalším krokem bude odstranění ochranné voskové vrstvy, která chrání ušlechtilou patinu na tumbě, a dojde k vyčištění drobných oxidačních výkvětů,“ popsal Měchura. Nakonec budou obnoveny barevné a konzervační vrstvy sarkofágu.

Hrobka českých králů
Zdroj: ČTK
Autor: Kryštof Kříž

Historické zdivo památkáři čistí pomocí páry. „Je to čištění neinvazivní a velice efektivní. Bez nějakých složitých chemicko-technologických zásahů dokážeme zdivo uvést do původního stavu,“ řekl Měchura.

Podoba hrobky bude zachována

Otevřen byl sarkofág Marie Amálie, dcery císařovny Marie Terezie, aby se restaurátoři mohli podívat na jeho technický stav. Ostatní sarkofágy se otevírat nebudou. „Jediný rozsáhlejší zásah bude na polychromiích rakve Rudolfa II.,“ dodal Měchura, podle kterého budou ukotveny barevné fragmenty. Rudolfova rakev z roku 1612 je celkově v dobrém stavu.

Podoba královské hrobky by měla být zachována tak, jak ji dokončili prvorepublikoví architekti. Budou provedeny jen drobné úpravy, spočívající například v novém osvětlení.

Všechny práce skončí ke konci dubna. Po dokončení úprav bude královská hrobka opět přístupná veřejnosti, ale pouze v omezeném režimu a pro objednané návštěvy. „Provoz bude částečně omezen z důvodu klimatu, který je pro hrobku nebezpečný,“ vysvětluje Měchura. Proto se do hrobky dostane maximálně 40 návštěvníků za hodinu.