Požár v muzeu v Jaroměři zničil pět historických vagonů, škoda je 81 milionů

Požár v Železničním muzeu Výtopna v Jaroměři v noci na úterý zničil pět historických vagonů ze 30. let minulého století. Mezi zničenými vozy jsou i dva vzácné salonní vozy z maďarského vládního vlaku regenta Miklóse Horthyho. Sbírková škoda podle muzea činí až 81 milionů korun. Příčinu ohně hasiči vyšetřují. Předseda spolku Společnost železniční výtopna Jaroměř Bohuslav Škoda řekl, že vagony zřejmě někdo zapálil. Muzeum je od 12. října kvůli vládním protiepidemickým opatřením pro veřejnost uzavřeno.

Verzi úmyslného zapálení podle Škody podporuje to, že ve vagonech nebyla zavedena elektřina, nebyl v nich instalován žádný zdroj tepla, nedělala se na nich údržba ani opravy. Vozy stály vedle sebe a požár se šířil z jednoho na druhý. „Vozy byly zabezpečené, aby do nich nikdo nemohl vlézt,“ vysvětluje Škoda. Vlastní expozice muzea v objektu bývalé výtopny požárem zasažena nebyla. Muzeum disponuje deseti lokomotivami a asi 80 vagony.

Dva salonní vozy z maďarského vlaku byly podle Škody poměrně v dobrém stavu, zachovaly se v nich tapety, lavice a lehátka. Na území Československa vozy zůstaly po druhé světové válce. Dosloužily jako rekreační zařízení pro železničáře na Šumavě, po roce 1990 se podařilo je zachránit a dostaly se do Jaroměře. „S partnery z Maďarska jsme měli v plánu jejich renovaci,“ doplňuje Škoda.

Další dva shořelé vagony byly v minulosti lůžkovými vozy na úrovni Orient expresu. Z jejich původního vybavení se nic nezachovalo, protože byly v minulosti přestavěny na dílenské vozy. Zajímavostí ale byla jejich dřevěná konstrukce. Pátým zničeným vagonem byl rychlíkový osobní vůz ze 30. let.

Hasiči k požáru odstavených železničních vagonů vyjeli před druhou hodinou ranní. Na místo vyslali čtyři jednotky. „Hasiči požár rychle lokalizovali, ale i tak stačily plameny poškodit celkem pět vagonů,“ popisuje mluvčí hasičů Martina Götzová.

Požár hasiči zlikvidovali po páté hodině. O dvě hodiny později se na místo ještě vrátili, aby dohasili doutnající ohniska.

Policie zahájila vyšetřování požáru. „Po vychladnutí požářiště kriminalisté na místo pošlou k detailnímu ohledání výjezdovou skupinu,“ napsali policisté na Twitteru.

V jaroměřském muzeu hořelo i letos na jaře. Neznámý pachatel tam v polovině dubna zapálil historický vagon z roku 1930. Plameny zničily celý vůz, který měl kovovou konstrukci a dřevěné obložení. Ve vagonu bylo uskladněné dřevo. Loni v únoru v Jaroměři hořel historický vagon z 20. let. Podle muzea za požárem zřejmě stáli bezdomovci. Podle Škody instituce plánuje celý svůj areál oplotit.

Výší škody jde o druhý největší požár letošního roku v Královéhradeckém kraji. Největší škodu napáchal květnový požár tovární haly v Polici nad Metují na Náchodsku, kde byla škoda odhadnuta asi na 100 milionů korun. Na třetím místě je požár skladovací haly na seno v Suchém Dole na Náchodsku ze 30. září se škodou asi 20 milionů korun.