Čerpací stanice začaly zlevňovat, reagují na snížení spotřební daně na pohonné hmoty

7 minut
Události: Začalo platit snížení spotřební daně z nafty a benzínu
Zdroj: ČT24

Čerpací stanice v Česku začaly zlevňovat pohonné hmoty. Reagují na snížení spotřební daně z nafty a benzínu. Všechny druhy paliv zlevnily o korunu osmdesát. Rozhodnutí vlády začalo platit ve středu, do konce září budou odvody nižší o korunu a padesát na litr. Odborníci ale očekávají, že se zlevnění neprojeví natrvalo, a pohonné hmoty můžou vinou rostoucích cen ropy zase zdražovat.

Vláda o snížení spotřební daně rozhodla kvůli prudkému růstu cen paliv po začátku konfliktu na Ukrajině. Ještě před rokem stál barel ropy kolem sedmdesáti dolarů, po ruské invazi Ukrajinu ale cena vyskočila téměř na dvojnásobek (teď se pohybuje kolem 117 dolarů za jeden barel). Na některých čerpacích stanicích ceny šplhaly až přes padesát korun za litr. 

Po snížení spotřební daně se ceny změnily zhruba pět minut po půlnoci na středu. Čtveřice největších sítí čerpacích stanic následně potvrdila celoplošné zlevnění o korunu osmdesát. Opatření státní rozpočet vyjde asi na 4,2 miliardy.

„Kontrolujeme nejenom ceny na čerpacích stanicích, ale i marže distributorů a také jsme oznámili, že to budeme sledovat celé čtyři měsíce do konce září, abychom měli jistotu, že snížení daní se plně promítne do koncových cen. Budeme dbát na to, aby to platilo celé čtyři měsíce,“ ujišťuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). 

Ne všude ovšem ve středu doopravdy zlevnili. Podle některých majitelů čerpacích stanic se snížení spotřební daně zatím do cen pohonných hmot nepromítlo, protože mají dosud nakoupeny zásoby benzínu a nafty za vyšší ceny. 

Ceny pohonných hmot v Evropě
Zdroj: ČT24

Dopravci chtějí další opatření

„Nečekejme, že se díky tomu situace nějak zásadně zlepší nebo změní. Je to jedno dílčí opatření, které může prospět, ale to, co se nepříznivě promítá do české ekonomiky, toho je mnohem víc,“ varuje Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB. 

„Aktuálně nevidím důvod k tomu, proč by mělo docházet k nějakému dalšímu nárůstu,“ myslí si Petr Zajíc, manažer z Amundi Asset Management. „Tlak v desítkách haléřů být může, ale v případě nafty není důvod, protože skončila topná sezona,“ ujišťuje. 

Snížení spotřební daně na pohonné hmoty bylo jedním z požadavků dopravců na vládu, aby se vyrovnali s evropskou konkurencí a rychlým nárůstem cen. Ačkoliv teď změnu vítají, upozorňují, že nejde o dlouhodobé řešení a některé problémy přetrvají.

„Snížení dá šanci dopravcům kompenzovat alespoň začátek období po ruské agresi. Ještě uvidíme, jak se projeví v konečných cenách pro zákazníky,“ říká generální tajemník Sdružení dopravců ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

Vývoj cen ropy
Zdroj: ČT24

Aby čeští dopravci mohli svými cenami konkurovat i těm polským, jednají s ministrem financí o prodloužení platnosti aktuální spotřební daně především u nafty i po konci září.

Levné Polsko, drahé Norsko

Česko patří ve srovnání s okolními zeměmi k těm s mírně dražšími pohonnými hmotami; začátkem týdne stál v Česku benzín i nafta v průměru víc než v Rakousku, na Slovensku a v Polsku (zde jsou nejlevnější v Evropě).

Naopak v Německu tankovali řidiči benzín ještě o víc než sedm korun dráž. I tam ale snížili daň z pohonných hmot a podle prvních ukazatelů tam průměrná cena klesla o 8 korun. Nejdražší v Evropě jsou pohonné hmoty v Norsku, kde stojí benzín přes 63 korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 12 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 14 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 23 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
včera v 07:10

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...