Pokles životní úrovně zaznamenáme všichni, komentuje Rusnok inflaci. Válka nepomáhá

17 minut
Guvernér ČNB Jiří Rusnok o inflaci a stavu české ekonomiky
Zdroj: ČT24

Inflace v únoru v meziročním srovnání přesáhla jedenáct procent. Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, který byl hostem 90' ČT24, by mohla začít oslabovat ve druhém pololetí, českou společnost nicméně čeká pokles životní úrovně. Ruská válka proti Ukrajině navíc může zastavit růst evropských ekonomik.

Meziroční růst cen se zvyšuje osmý měsíc v řadě a únorový výsledek s hodnotou 11,1 procenta (oproti 9,9 v lednu) je o 1,4 procentního bodu vyšší, než co očekávala prognóza České národní banky. Důvodem je růst cen energií, potravin a pohonných hmot, a protože se do únorové bilance ještě nepromítla ruská válka proti Ukrajině, analytici se shodují na tom, že inflace dál poroste – konflikt totiž tlačí na cenu plynu i pšenice.

„Odhaduji, že to je otázka jednoho dvou procentních bodů navíc,“ potvrzuje perspektivu vyšší inflace guvernér ČNB Jiří Rusnok. „Vysoká bohužel zůstane po celé první pololetí a bude trochu vyšší, než jsme se slzou v oku na konci roku předpokládali, a bohužel zde s námi bude déle. Ve druhém pololetí bychom měli vidět citelný pokles těchto čísel.“

Nejvýrazněji v únoru vzrostly ceny pohonných hmot, meziročně jde o 31 %, vzestupný je i trend u plynu (28,3 %) a elektřiny (22,6 %). Zdražovaly i potraviny, ceny některých položek meziročně o desítky procent.

„V letošním roce všichni zaznamenáme snížení reálné životní úrovně. O tom není pochyb. Klesnou reálné mzdy a klesnou reálné příjmy,“ poznamenává šéf českých bankéřů. „Rána tady bude, ale není to nic fatálního a nic, co bychom v posledních třiceti letech nezažili.“

Sazby mohou spíš růst, než že by klesaly

Za vysokou inflací v Česku podle něj stojí hlavně to, že byla vyšší už před současnou vlnou, a to kvůli domácím faktorům: přehřívajícímu se trhu práce s převisem volných míst nad uchazeči, kvůli vysokému růstu mezd a „přepálenému trhu nemovitostí“. Ten se centrální banka snaží regulovat už od loňského roku, kdy opakovaně zvedala základní úrokovou sazbu. Příští zasedání bankovní rady proběhne na konci měsíce a podle Rusnoka se nedá vyloučit, že k mírnému zvýšení dojde i tentokrát.

„Jsme v určitém dilematu mezi rostoucími inflačními tlaky a tím, že vidíme, že konflikt bude mít jako jednu z vedlejších příčin, že evropské ekonomiky neporostou tak rychle a je otázka, jestli vůbec prostou. Mírné zvýšení sazeb bych nevyloučil,“ sdělil Rusnok a současně uvedl, že k jich snížení by mohlo dojít „někdy v průběhu příštího roku“. Do konce toho letošního „to rozhodně nebude“.

Obavy potravinářů

V případě potravin stojí za inflací podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové především růst cen energií v posledních měsících. „Už na podzim se kvůli krachu distributorů energií zvedly ceny energií až o 200 až 300 procent. Potravináři počítali, že zdražování skončí a že ceny energií začnou od dubna klesat,“ poznamenává Večeřová s tím, že k tomu ale nedošlo (debaty o odstavení Evropy od ruského plynu změnu trendu spíše odkládají).

„Nikdo neví, kdy se zvedání cen zastaví. Kdyby se obrovské náklady promítly do cen, výrobky jsou prakticky neprodejné. Pokud nám vláda nepomůže, například snížením spotřební daně na pohonné hmoty, může docházet ke zvýšení cen,“ konstatuje Večeřová, a nepřímo tak potvrzuje, že inflační trend by se v nejbližších týdnech měnit neměl.

„Všechny nás to postihne, ale není to konec světa,“ poznamenává k hodnotě inflace guvernér Rusnok. „Je to kumulace velice nepříjemných makroekonomických záležitostí a teď k tomu bohužel silně přispívá válečná záležitost, která nás dovedla do extrémní situace.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 4 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 6 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 10 hhodinami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
včeraAktualizovánovčera v 10:29

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
včera v 08:00

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
včera v 07:30

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
30. 3. 2025
Načítání...