Začal prodej osmé emise dluhopisů určené pro občany

Stát zahájil prodej osmé emise dluhopisů určených pro občany, která potrvá do 18. září. V předchozí sedmé emisi si lidé objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 2,4 miliardy korun, počet objednávek činil 3497, informovalo  ministerstvo financí. V šesté emisi si pak lidé koupili dluhopisy za 2,1 miliardy korun. 

Nově ministerstvo financí (MF) nabízí jen dva typy dluhopisů, a to reinvestiční a protiinflační. Dluhopisy s fixním výnosem přestalo nabízet.

Reinvestiční spořicí dluhopis bude mít stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu ministerstvo financí stanovilo u nové emise na jedno procento, tedy méně než u předchozí.

V první emisi byl průměrný výnos u reinvestičního dluhopisu stanoven na 2,07 procenta před zdaněním, ve druhé na 1,99 procenta, ve třetí emisi 1,91 procenta, ve čtvrté 1,62 procenta před zdaněním, v páté 1,42 procenta, v šesté 1,62 procenta a v sedmé 1,5 procenta před zdaněním.

„Průměrný výnos tohoto dluhopisu koresponduje s výnosy státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu k datu zahájení úpisu dluhopisu,“ uvedlo ministerstvo financí.

U takzvaného protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,5 procenta ročně. Minimální úrokovou sazbu tak MF garantuje na 0,5 procenta ročně, tedy stejně jako u předchozí emise.

Protiinflační dluhopis bude podle analytika společnosti Purple Trading Štěpána Hájka pro investory pravděpodobně atraktivní vzhledem k vývoji inflace. „Zároveň již nebudou nově nabízeny fixní dluhopisy se sazbou na 1,30 procenta, které nebyly z investičního hlediska příliš atraktivní. Výnos totiž nedokázal ani pokrýt inflaci a vyplatil by se držet spíše v dobách hluboké deflace,“ uvedl.

Všechny nabízené dluhopisy, tedy reinvestiční a protiinflační, je možné pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo také na vybraných pobočkách České spořitelny a ČSOB.

Zároveň ministerstvo financí od osmé emise rozšířilo funkce elektronického přístupu ke správě majetkového účtu. Uživatelé mají nově možnost například podat elektronicky žádost o provedení reklamace nebo generovat a tisknout dárkové certifikáty či pamětní listy emise. Dále mohou také nově elektronicky vyplnit čestné prohlášení, a formulář tak nemusí zasílat poštou na ministerstvo financí.

Objem emisí není stanoven, jen období pro objednávku

V jednotlivých upisovacích obdobích, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě tisíc korun. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky. Objem emisí není předem stanoven, určeno je pouze období, kdy si je možné dluhopisy objednat.

Během sedmi předchozích upisovacích období lidé nakoupili spořicí dluhopisy za zhruba 16,5 miliardy korun. Největší zájem byl zatím o takzvaný protiinflační dluhopis, který nabídlo MF od třetí emise.