Měnový fond kvůli koronaviru zhoršil výhled čínské i globální ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli epidemii nového typu koronaviru snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 z dosavadních šesti procent, s nimiž počítal ještě v lednu. V sobotním prohlášení to uvedla šéfka fondu Kristalina Georgievová.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová
Zdroj: AP Autor: Jose Luis Magana

Koronavirus podle fondu negativně ovlivní také vývoj globání ekonomiky. Její růst by tak měl činit 3,2 procenta místo 3,3 %, jak fond předpokládal v lednové prognóze.

Vzestup světové ekonomiky by však měl navzdory současnému zhoršení výhledu zrychlit oproti loňskému roku, kdy činil 2,9 procenta.

„Nejistoty jsou tak velké, že neumožňují spolehlivou předpověď. Může nastat řada scénářů v závislosti na tom, jak rychle se virus dostane pod kontrolu a jak rychle se Čína a další dotčené ekonomiky vrátí k normálu.“

Kristalina Georgievová

šéfka Mezinárodního měnového fondu

Základní scénář, na kterém jsou nové odhady založeny, podle fondu předpokládá, že se uskuteční ohlášená opatření a že čínská ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátí k normálu. „Zabýváme se ale i horšími scénáři, ve kterých bude šíření viru pokračovat déle a globálněji a dopady na hospodářský růst budou mít delší trvání,“ uvedla Georgievová.

Šéfka MMF v sobotu výhled představila centrálním bankéřům a ministrům financí skupiny největších ekonomik světa G20 na jejich zasedání v Rijádu. Japonský ministr financí Taró Aso uvedl, že na rizika spojená s koronavirem na zasedání poukazovaly téměř všechny členské země skupiny. Dodal, že podle jeho názoru by epidemie mohla mít „vážný vliv na světovou ekonomiku“. Vyzval rovněž, aby členské země G20 s dostatečným fiskálním prostorem podpořily globální ekonomiku zvýšením výdajů.

Čínská centrální banka podle svého viceguvernéra podnikne další kroky na podporu ekonomiky, včetně snížení finančních nákladů pro podniky. „Jsme schopni dopad epidemie kompenzovat,“ uvedl viceguvernér Liou Kuo-čchiang v rozhovoru se státním listem Financial News. Centrální banka už v posledních týdnech snížila několik klíčových úrokových sazeb a vyzvala komerční banky, aby poskytovaly levné půjčky a další úlevy podnikům, které byly epidemií koronaviru nejvíce zasaženy.