Česká národní banka překvapila, zvýšila úrokové sazby. Koruna obratem zpevnila pod 25 za euro

7 minut
Události: Česká národní banka zvýšila úrokové sazby
Zdroj: ČT24

Bankovní rada České národní banky (ČNB) zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 procenta, informovala mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Jde o první zvýšení sazeb od loňského května. Analytici očekávali, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny. Koruna po překvapivém rozhodnutí posílila pod 25 korun za euro. Po čtvrthodině od oznámení se obchodovala dokonce za 24,92 koruny za euro, vyplývá z údajů webu Patria Online.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

ČNB trh překvapila a navzdory očekávání své úrokové sazby zvýšila o čtvrt procentního bodu. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka se aktuální rozhodnutí opírá o novou makroekonomickou prognózu ČNB. „S ní je konzistentní nejprve nárůst domácích tržních sazeb následovaný jejich poklesem ve druhé polovině roku 2020,“ uvedl Rusnok.

„Stalo se to, že kromě stabilně dvou hlasujících pro zvýšení sazeb i další dva členové bankovní rady dospěli k názoru, že je přece jenom větší riziko v tom, že bude bez toho zásahu pokračovat poměrně vitální inflace a může se nám tady teoreticky více zakořenit v delší perspektivě, což by samozřejmě významně ohrožovalo plnění našeho inflačního cíle, který už v těchto měsících překračujeme,“ popsal rozhodnutí bankovní rady Rusnok, který byl hostem pořadu Byznys ČT24.

18 minut
Byznys ČT24: Guvernér ČNB Jiří Rusnok o překvapivé změně úrokových sazeb
Zdroj: ČT24

„Zveřejnění výsledku měnového jednání bylo o hodinu odloženo, což možné překvapení ze strany centrální banky naznačovalo. Obavy z vyšší inflace a ztráty kredibility ČNB tak zvítězily nad obavami ze zpomalující domácí ekonomiky a dalšími zahraničními riziky,“ komentuje rozhodnutí hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Navzdory přetrvávajícím obavám z nejistého a nadále nepřesvědčivého vývoje v zahraničí tak patrně byl podle Seidlera rozhodující argument pro většinu v bankovní radě nový inflační výhled. Inflace se už nachází nad horní hranicí tolerančního pásma 3 % a pravděpodobně bude dále zrychlovat.

„Ačkoli současná inflace je pro ČNB prohraná bitva a měnová politika se soustředí na inflaci v horizontu roku, roku a půl, inflační tlaky se mohly v nové prognóze ukázat jako trvalejší a silnější. ČNB je zároveň primárně ‚hlídač‘ inflace, na rozdíl například od americké centrální banky, která bere v potaz i vývoj na trhu práce, a inflační výhled by tak měl být pro ČNB hlavním argumentem pro nastavení měnové politiky, nikoli například samotný vývoj ekonomiky, který do rozhodování vstupuje zprostředkovaně,“ vysvětluje Seidler. 

„Bankovní rada tak evidentně reaguje na vyšší inflaci a rozšiřuje úrokový diferenciál. Zatímco americký Fed své sazby snižoval a Evropská centrání banka teprve nedávno restartovala svůj program kvantitativního uvolňování, ČNB jde proti proudu a měnové podmínky dál zpřísňuje,“ komentoval vývoj analytik ČSOB Petr Dufek. 

Zvýšení úroků bylo předmětem diskuse na předchozích zasedáních bankovní rady. „Nicméně silnější koruna a nejistoty nově související s koronavirem vedly k očekávání, že úroky ČNB zůstanou beze změny i nyní,“ uvedl k rozhodnutí hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

„Domnívám se, že ČNB už letos své úroky dále nebude muset zvyšovat a repo sazba setrvá na úrovni 2,25 procenta,“ dodal.

ČNB zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,25 procentního bodu na 3,25 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, rada zvýšila o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta. 

Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů. Pro rozhodnutí ČNB zvýšit úrokové sazby hlasovali čtyři její členové. Tři členové rady pak hlasovali pro ponechání úrokových sazeb beze změny.

Kurz koruny vůči euru
Zdroj: Bloomberg-com

Koruna po zvýšení sazeb posílila. Je nejsilnější od roku 2012

Koruna v reakci na  rozhodnutí ČNB okamžitě prolomila hranici 25 korun za euro a dostává se zhruba na sedmileté maximum. „To asi příliš nepotěší exportéry, kteří se nyní potýkají se slabší zahraniční poptávkou, a navíc jsou v menší míře proti kurzovým rizikům zajištěni, jak už napovídaly poslední průzkumy ČNB,“ upozorňuje ekonom Dufek. 

Zvýšení sazeb přišlo v situaci, kdy inflace už vzrostla a koruna posiluje, upozornil ekonom Komerční banky Michal Brožka. „A protože s tím finanční trh vůbec nepočítal, reaguje koruna skokovým posílením k euru na 24,93,“ doplňuje.

V době oznámení o rozhodnutí ČNB ve 14 hodin se česká měna obchodovala za 25,09 korun za euro. Po oznámení posílila nejprve těsně pod 25 korun za euro a poté až k 24,92 korun za euro, kde se držela i před 15 hodinou. Středeční obchodování koruna uzavírala na 25,07 korun za euro, což byl nejlepší kurz od prosince 2012. Podle analytika Tomáše Vlka z Patria Finance ke středečnímu posílení přispěla pozitivní nálada na světových trzích i blížící se zasedání centrálních bankéřů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 4 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025

Apple dostal od Evropské komise pokutu 500 milionů eur, Meta 200 milionů eur

Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla ve středu Evropská komise. Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy korun) a Metě 200 milionů eur (pět miliard korun). Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). Obě firmy se zřejmě odvolají.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025

Čistý zisk Tesly se v prvním čtvrtletí propadl o 71 procent

Automobilka Tesla oznámila výsledky za první čtvrtletí 2025. Čistý zisk firmy se meziročně propadl o 71 procent na 409 milionů dolarů (8,97 miliardy korun), celkové tržby klesly o devět procent, uvedla americká stanice CNBC. Podle odborníků se na situaci Tesly podepisují politické aktivity jejího ředitele Elona Muska, který v administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa funguje v čele týmu pro státní efektivitu (DOGE).
22. 4. 2025Aktualizováno22. 4. 2025
Načítání...