Nejpravděpodobnějším vývojem je nyní stabilita úrokových sazeb, soudí viceguvernér ČNB Mora

28 minut
Viceguvernér ČNB Marek Mora: Pokud bychom nezvyšovali sazby, byla by inflace asi ještě vyšší
Zdroj: ČT24

Jako nejpravděpodobnější vývoj úrokových sazeb v ročním výhledu vidí viceguvernér České národní banky Marek Mora jejich stabilitu či mírné zvýšení o čtvrt procentního bodu. Pro snižování sazeb není podle něj prostor, výjimkou by byla jen reakce na silně nepříznivý vývoj v zahraničí.

Průměrná míra inflace byla loni 2,8 procenta, což je nejvyšší hodnota za posledních sedm let. V prosinci meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 3,2 procenta, v listopadu pak o 3,1 procenta. V obou případech tak došlo k překročení tříprocentního tolerančního pásma, který si ČNB určila. Ta preferuje vývoj kolem dvou procent. 

Mora nepovažuje takový vývoj za nic dramatického. Domnívá se, že jde o dočasný stav pro několik měsíců, pak by mělo tempo růstu cen klesat. 

Dodal, že současná inflace je výsledkem rozhodování centrální banky před 18 až 12 měsíci. Připomněl, že v roce 2018 zvedla ČNB sazby čtyřikrát, v roce 2019 jen jednou – analytici tehdejší zvýšení připsali vyšší inflaci a slabšímu kurzu koruny. „Možná to bylo málo, možná jsme v tom měli pokračovat,“ poznamenal. Doplnil, že do vývoje cen se promíjí i faktory, které ČNB nemůže ovlivnit, například vliv sucha, klimatických změn. 

Meziroční růst cen podle kategorií v prosinci 2019
Zdroj: ING/ČSÚ

Při celkovém hodnocení současné situace podtrhuje Mora trh práce s velmi nízkou nezaměstnaností a velmi silnou koupěschopnou poptávku obyvatelstva. „Lidé vydělávají peníze, mzdy jim rostou, je tu optimismus. To se projevuje v inflačních tlacích“.

Centrální bankéř – jeden ze sedmi, kteří rozhodují o sazbách – rovněž uvedl, že při minulých rozhodováních, zda sazby zvýšit (v reakci na silnější inflaci) se brala do úvahy i situace v zahraničí. Očekávalo se, že česká ekonomika bude reagovat na výrazné zpomalování německého hospodářství (nejvýznamnější exportní partner Česka) též výraznějším zpomalením tempa růstu. K tomu ale nedošlo, což je dobrá zpráva. „Možná je naše ekonomika méně závislejší na zahraničí než tomu bylo v minulosti, možná se zvyšuje podíl služeb,“ poznamenal k tomu Mora. 

  • Pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovali na jednání bankovní rady České národní banky 18. prosince 2019 členové rady Vojtěch Benda a Tomáš Holub. Vyplynulo to ze záznamu z jednání rady, který byl zveřejněn 3. ledna 2020. 
  • Zbylých pět členů rady hlasovalo pro ponechání úrokových sazeb beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na dvou procentech.

Jako další výrazný moment nyní vidí, že situace v zahraničí se začíná obracet k lepšímu, objevují se zárodky růstu. Nadále tak v Česku očekává stále ještě robustní růst platů a mezd.

Pokud budou známky zahraničního oživení přetrvávat, dovede si Mora představit, že by se při rozhodování o sazbách počátkem února začal přiklánět k jejich zvýšení. Nyní jsou na dvou procentech.

Vzápětí dodal, že je nutné sledovat například také kurz české koruny. Ta k euru v poslední době výrazně posiluje. V pondělí vylepšila téměř dvouletý rekord k euru, kam se dostala už v minulém týdnu. Oproti pátečnímu závěru v pondělí zpevnila o tři haléře na 25,23 korun za euro, což je nejlepší výsledek od února 2018, uvedla agentura ČTK.

Mora připomněl, že tento vývoj by ho brzdil ve zvyšování sazeb, protože „kurz si odpracuje zvyšování sazeb“. Počká tedy na souhrnné informace, které budou v únoru k dispozici. S vědomím, že rozhodnutí opět ovlivní situaci za 12 až 18 měsíců. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 36 mminutami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 9 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 21 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025
Načítání...