Ostravská huť Liberty sníží na čas výrobu oceli o pětinu. Propouštění nechystá

Ostravská huť ze skupiny Liberty Steel (do nedávna z ArcelorMittalu) dočasně sníží výrobu oceli o 20 procent. Pokles produkce neovlivní zaměstnanost, ale pracovníci budou ve větší míře čerpat dovolené nebo se přesunou na jiné činnosti. Firma pokles výroby zdůvodňuje růstem cen surovin i povolenek CO2 a také dovozem oceli ze zemí mimo Evropskou unii, který považuje za neférový.

Válcovna ostravské huti
Zdroj: ČTK Autor: Sznapka Petr

Ostravská huť má i s dceřinými společnostmi 6300 zaměstnanců. Kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli, v současnosti vyrábí ročně 2,2 milionu tun a produkci chce nyní podle mluvčí Barbory Černé Dvořákové omezit pouze dočasným zpomalením tempa; odstavení výrobních zařízení nechystá.

Podle generálního ředitele ostravské huti Ašóka Patila nebyly poslední měsíce pro ocelářský průmysl v Evropě příznivé a huť na ně musí reagovat. „Cena poplatků za CO2 jen za poslední rok a půl stoupla o 264 procent, cena rudy se od počátku roku zvýšila o 65 procent, dovoz levné oceli vzrostl o 13 procent a dosáhl čtvrtiny celkového objemu spotřeby oceli v EU. A navíc Evropská komise nyní navýšila kvóty na dovoz oceli o dalších pět procent, navzdory už tak složité situaci na trhu a oslabujícím ekonomikám EU,“ uvedl Patil.

Břímě dovozu

Podle mluvčí dovoz levné oceli do Evropy vzrostl meziročně na 39,2 milionu tun, přičemž celková spotřeba oceli v EU loni činila 164 milionů tun. „Každá čtvrtá tuna spotřebovaná v Evropě je vyrobena ve třetích zemích, kde výrobci nemusejí dodržovat žádné emisní limity ani nejsou součástí programů na snižování produkce CO2, tudíž vyrábějí s podstatně nižšími náklady. V prostředí, kde nemáte nastavena stejná pravidla pro všechny účastníky soutěže, je dlouhodobě těžké konkurovat,“ uvedl Patil.

„Bohužel ta situace je špatná, ale je to otázka trhu. Nevnímáme to, že by to byl problém převzetí firmy, ale vnímáme to vyloženě jako problém trhu ve všech evropských hutních podnicích.“

Petr Slanina

předseda odborářů

Předseda Základní organizace OS KOVO v ostravské huti Petr Slanina řekl, že vedení podniku aktuální situaci s odbory konzultovalo. Navýšení kvót na dovoz oceli je podle něj nepochopitelný krok. „Je to něco, co je proti ocelářství a vnímáme to tak, že asi nějaké jiné lobby zapracovalo. Je to likvidace ocelářství v Evropě,“ míní Slanina.

Havlíček: Omezení výroby se změnou vlastníka nesouvisí

Vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) v pondělí generální ředitel ostravské huti ujistil, že snížení výroby není důsledkem změny vlastníka. „Situaci řešíme s odbory, které potvrzují názor Liberty,“ uvedl Havlíček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že za tímto účelem pojede v pátek do Ostravy náměstkyně ministra průmyslu Silvana Jirotková a následně i ministr Havlíček. „Součástí návštěvy bude i podpis memoranda mezi ministerstvem a Liberty o dalším investičním rozvoji společnosti, ministerstvo by mělo mít i svého zástupce v dozorčí radě společnosti,“ řekl Babiš.

Handelsblatt: Evropskému ocelářství hrozí recese

Podle analytika Lukáše Kovandy škodí českému i evropskému ocelářství vysoké ceny železné rudy, zdražování emisních povolenek a dovoz levné oceli zejména z Číny, odkud zesílily dodávky do Evropy po zavedení cel v USA. Pozitivně však může působit zlevnění koksovatelného uhlí.

„Cena železné rudy je na pětiletém maximu. Levná ocel nejen z Číny přitom způsobuje omezení výroby v Ostravě či Košicích, hrozí propouštění,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Ceny železné rudy podle něj rostou kvůli omezení dodávek rudy z Brazílie a Austrálie, což jsou klíčoví světoví těžaři. Zároveň se čínská výroba oceli v červnu meziročně zvýšila o desetinu a průměrná denní produkce vystoupala na rekord, z celosvětového hlediska je stále levná.

Předseda správní rady Ocelářské unie Jan Czudek doplnil, že situaci ještě zhoršuje zpomalování růstu evropské ekonomiky. 

Německý ekonomický list Handelsblatt v pondělí upozornil, že evropskému ocelářství hrozí recese. Zatímco konkurence v Indii a dalších rychle rostoucích ekonomikách jde od jednoho rekordu k druhému, objemy zakázek v Evropě klesají. Zároveň roste cena železné rudy. Společně s velkým převisem nabídky na globálním trhu s ocelí vzniká pro zdejší výrobce nebezpečná kombinace nepříznivých faktorů.

Dva týdny s novým názvem i majitelem

Ostravská huť nyní patří do skupiny Liberty Steel a je součástí globálního uskupení GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty. Skupina převzala řízení podniku počátkem července, kdy byl dokončen prodej huti původně vlastněné skupinou ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Proces prodeje podniku byl složitý a odbory vůči němu měly výhrady. Obávaly se, že prodej může huť trvale poškodit.

Průměrný měsíční výdělek zaměstnanců ostravské huti loni činil 39 180 korun. Huť vyrábí ocel pro stavebnictví, strojírenství i petrochemický průmysl, je českým lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než čtyřiceti zemí.