Ostravská huť ze skupiny Liberty Steel (do nedávna z ArcelorMittalu) dočasně sníží výrobu oceli o 20 procent. Pokles produkce neovlivní zaměstnanost, ale pracovníci budou ve větší míře čerpat dovolené nebo se přesunou na jiné činnosti. Firma pokles výroby zdůvodňuje růstem cen surovin i povolenek CO2 a také dovozem oceli ze zemí mimo Evropskou unii, který považuje za neférový.
Ostravská huť Liberty sníží na čas výrobu oceli o pětinu. Propouštění nechystá
Ostravská huť má i s dceřinými společnostmi 6300 zaměstnanců. Kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli, v současnosti vyrábí ročně 2,2 milionu tun a produkci chce nyní podle mluvčí Barbory Černé Dvořákové omezit pouze dočasným zpomalením tempa; odstavení výrobních zařízení nechystá.
Podle generálního ředitele ostravské huti Ašóka Patila nebyly poslední měsíce pro ocelářský průmysl v Evropě příznivé a huť na ně musí reagovat. „Cena poplatků za CO2 jen za poslední rok a půl stoupla o 264 procent, cena rudy se od počátku roku zvýšila o 65 procent, dovoz levné oceli vzrostl o 13 procent a dosáhl čtvrtiny celkového objemu spotřeby oceli v EU. A navíc Evropská komise nyní navýšila kvóty na dovoz oceli o dalších pět procent, navzdory už tak složité situaci na trhu a oslabujícím ekonomikám EU,“ uvedl Patil.
Břímě dovozu
Podle mluvčí dovoz levné oceli do Evropy vzrostl meziročně na 39,2 milionu tun, přičemž celková spotřeba oceli v EU loni činila 164 milionů tun. „Každá čtvrtá tuna spotřebovaná v Evropě je vyrobena ve třetích zemích, kde výrobci nemusejí dodržovat žádné emisní limity ani nejsou součástí programů na snižování produkce CO2, tudíž vyrábějí s podstatně nižšími náklady. V prostředí, kde nemáte nastavena stejná pravidla pro všechny účastníky soutěže, je dlouhodobě těžké konkurovat,“ uvedl Patil.
Předseda Základní organizace OS KOVO v ostravské huti Petr Slanina řekl, že vedení podniku aktuální situaci s odbory konzultovalo. Navýšení kvót na dovoz oceli je podle něj nepochopitelný krok. „Je to něco, co je proti ocelářství a vnímáme to tak, že asi nějaké jiné lobby zapracovalo. Je to likvidace ocelářství v Evropě,“ míní Slanina.
Havlíček: Omezení výroby se změnou vlastníka nesouvisí
Vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) v pondělí generální ředitel ostravské huti ujistil, že snížení výroby není důsledkem změny vlastníka. „Situaci řešíme s odbory, které potvrzují názor Liberty,“ uvedl Havlíček.
Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že za tímto účelem pojede v pátek do Ostravy náměstkyně ministra průmyslu Silvana Jirotková a následně i ministr Havlíček. „Součástí návštěvy bude i podpis memoranda mezi ministerstvem a Liberty o dalším investičním rozvoji společnosti, ministerstvo by mělo mít i svého zástupce v dozorčí radě společnosti,“ řekl Babiš.
Handelsblatt: Evropskému ocelářství hrozí recese
Podle analytika Lukáše Kovandy škodí českému i evropskému ocelářství vysoké ceny železné rudy, zdražování emisních povolenek a dovoz levné oceli zejména z Číny, odkud zesílily dodávky do Evropy po zavedení cel v USA. Pozitivně však může působit zlevnění koksovatelného uhlí.
„Cena železné rudy je na pětiletém maximu. Levná ocel nejen z Číny přitom způsobuje omezení výroby v Ostravě či Košicích, hrozí propouštění,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Ceny železné rudy podle něj rostou kvůli omezení dodávek rudy z Brazílie a Austrálie, což jsou klíčoví světoví těžaři. Zároveň se čínská výroba oceli v červnu meziročně zvýšila o desetinu a průměrná denní produkce vystoupala na rekord, z celosvětového hlediska je stále levná.
Předseda správní rady Ocelářské unie Jan Czudek doplnil, že situaci ještě zhoršuje zpomalování růstu evropské ekonomiky.
Německý ekonomický list Handelsblatt v pondělí upozornil, že evropskému ocelářství hrozí recese. Zatímco konkurence v Indii a dalších rychle rostoucích ekonomikách jde od jednoho rekordu k druhému, objemy zakázek v Evropě klesají. Zároveň roste cena železné rudy. Společně s velkým převisem nabídky na globálním trhu s ocelí vzniká pro zdejší výrobce nebezpečná kombinace nepříznivých faktorů.
Dva týdny s novým názvem i majitelem
Ostravská huť nyní patří do skupiny Liberty Steel a je součástí globálního uskupení GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty. Skupina převzala řízení podniku počátkem července, kdy byl dokončen prodej huti původně vlastněné skupinou ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Proces prodeje podniku byl složitý a odbory vůči němu měly výhrady. Obávaly se, že prodej může huť trvale poškodit.
Průměrný měsíční výdělek zaměstnanců ostravské huti loni činil 39 180 korun. Huť vyrábí ocel pro stavebnictví, strojírenství i petrochemický průmysl, je českým lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než čtyřiceti zemí.