Nizozemsko nabídne „zelené“ dluhopisy. Shání peníze na snížení uhlíkových emisí

Nizozemsko se stane první zemí s úvěrovým hodnocením AAA, která vydá takzvané zelené dluhopisy, jež jsou určené na podporu projektů zaměřených na zlepšení životního prostředí. Prodej cenných papírů s 20letou splatností bude zahájen v květnu, uvedla agentura Bloomberg.

Větrná elektrárna u Amsterdamu
Zdroj: Reuters Autor: Yves Herman

Dluhopisy v celkové hodnotě šesti miliard eur (153,8 miliardy korun) splatné v roce 2040 budou prodány v aukci. Výtěžek hodlá vláda podle ministerstva financí věnovat zejména na dlouhodobé snižování uhlíkových emisí.

Podle údajů Bloombergu byly do konce loňského roku ve světě vydány zelené dluhopisy celkem za 580 miliard dolarů (13,2 bilionu korun). Letos se tato suma bude pohybovat kolem 170 až 180 miliard dolarů.

Zelené dluhopisy už vyzkoušelo Polsko nebo Francie

Tento trh by se měl rozrůstat, neboť jen Evropa potřebuje investice kolem 180 miliard eur ročně, aby splnila emisní cíle stanovené pařížskou dohodou o ochraně klimatu.

Zelené dluhopisy zatím představují jen nepatrný zlomek globálního trhu dluhopisů, jehož hodnota přesahuje 100 bilionů dolarů.

Zelené dluhopisy vydávají na trhu nadnárodní instituce, společnosti i vlády. Se státními zelenými dluhopisy vstoupilo na trh jako první Polsko v roce 2016, v dalších letech následovaly Francie, Belgie a Irsko.