Rusko nás nespasí, tvrdí ředitel Zetoru. O práci podle něj přijde méně lidí, než se čekalo

7 minut
Vedení Zetoru plánuje propustit méně zaměstnanců
Zdroj: ČT24

Brněnský Zetor nejspíš propustí míň lidí, než se plánovalo. Původně mělo do konce ledna z firmy na výrobu traktorů odejít asi 260 lidí, což je zhruba čtyřicet procent zaměstnanců. Podle ředitele firmy Mariána Lipovského ale bude číslo nakonec nižší, jasno chce mít firma do konce měsíce. Hlavním důvodem k propouštění jsou ekonomické problémy společnosti.

I když už v Zetoru pracuje od roku 2004, pozici výkonného ředitele zastává pětačtyřicetiletý trnavský rodák Marián Lipovský přes rok. Přesto čelí nejtěžší zkoušce. O hromadném propouštění se špatně mluví a ještě hůř se obhajuje.

České televizi nicméně poskytl exkluzivní rozhovor. Původně vedení firmy plánovalo propustit 260 zaměstnanců. „Platí, že je to maximální počet. Dnes můžu říct, že to bude nižší číslo. To znamená, že budeme mít přesné číslo na konci ledna,“ vysvětlil Lipovský. Propuštění zaměstnanci se podle něj o své místo na pracovním trhu bát nemusí.

„Máme zhruba sedmdesát firem v našem katalogu, které projevily zájem. Jsou to převážně dělnické profese, ale i administrativní. Myslím si, že opravdu přes devadesát procent lidí bude mít práci,“ uvedl Lipovský.

Harmonogram propouštění v Zetoru
Zdroj: ČT24

Odbory mají výhrady

Partnerem a často tvrdým soupeřem při vyjednávání s vedením je šéf odborů Alois Kazelle. I pro něj je to největší zkouška od roku 1970, kdy do firmy nastoupil. Ne všechny požadavky se mu podařilo prosadit. Teď už je jisté, že místo pěti platů na dohodu odcházejících zaměstnanců nakonec podnik vyplatí jen čtyři. Ochránit se naplno nepodařilo ani zaměstnance důchodového věku.

Původní plán hromadného propouštění v Zetoru
Zdroj: ČT24

„Chtěli jsme se dohodnout na tom, že zaměstnanci, kteří dovrší tento rok důchod, budou mít možnost dokončit pracovní éru a pak jít do normálního důchodu. To znamená, že by se jich netýkala výpověď. Toto bylo zamítnuté, ale bylo přislíbeno, že tito zaměstnanci dostanou z kolektivní smlouvy odměnu při odchodu do důchodu,“ řekl Kazelle. Podle odpracovaných let by odměna mohla dosáhnout až třicet tisíc korun.

Zisk i počet zaměstnanců v posledních letech většinou klesal. Zatímco ještě v roce 2014 vykázal Zetor hrubý zisk 275 milionů korun, v loňském roce to podle výročních zpráv bylo o 158 milionů méně. Před čtyřmi lety měl výrobce téměř osm set zaměstnanců, k loňskému roku už tam ale pracovalo o 128 lidí míň.

  • 2014 – 783 zaměstnanců, prodáno 4178 traktorů
  • 2015 – 681 zaměstnanců, prodáno 3773 traktorů
  • 2016 – 679 zaměstnanců, prodáno 3144 traktorů
  • 2017 – 655 zaměstnanců, prodáno 2765 traktorů
  • Zdroj: ČTK

Traktory pro Rusko firmu nespasí

Ani memorandum o zakázce na šest tisíc traktorů do Ruska, kterou pomohl podniku dojednat prezident Miloš Zeman, Zetoru výrazně nepomůže. Podle ředitele Lipovského jde ze strany Zetoru o standardní zakázku a jakýkoliv jiný trh, o který je třeba bojovat. Podle náročnosti se na něj dostanou v průměru až po třech až pěti letech práce.

„Rok co rok intenzivně jednáme o nějakém odběrovém závazku. Není to o zakázce pro Rusko. Je to o celkovém prodeji traktorů na všech trzích. Na tom ruském trhu musíme intenzivně pracovat jako na kterémkoliv jiném. Takže ono se mluví o ruském, ale my máme takových projektů a takových trhů více,“ prohlásil Lipovský.

Důležité je podle něj rozvíjet a stabilizovat domácí trhy a práce na poprodejním servise. „Zvyšovat kvalitu tam, kde už hrajeme na nějaké jméno a máme už nějakou pozici,“ řekl Lipovský.

Na Zetor někteří zemědělci, ale i zaměstnanci, nedají dopustit

Zetor těží i z dobrého jména značky. Zaměstnanci, kteří zůstávají, chválí převážně dobrý kolektiv a práci, která je baví. A firmu mají ve velké oblibě i někteří zemědělci. Převážně prý kvůli dobrému servisu od domácí značky, na kterou se snadno shánějí náhradní díly.

Například Libor Hladil využívá k práci na poli o sedmdesáti hektarech čtyři traktory, všechny značky Zetor. „Pro velikost naší farmy je nějaká střední velikost traktorů dostačující. A když to řeknu upřímně, tak si myslím, že musíme být trošku patrioti a podporovat výrobky, které se tady dělají,“ popsal Hladil.

Zaměstnanci zase spoléhají na dobré vztahy. I když se teď budoucnost firmy může zdát nejistá, k odchodu se dobrovolně rozhodně nechystá Ludmila Slabá. „S kolektivem jsem spokojená a práce mě taky baví,“ řekla Slabá, která už ví, že se jí změny ve firmě týkat nebudou. Ostatní ale zatím klopí oči a tiše doufají.

Podle ředitele Lipovského se zaměstnanci, kteří po lednové vlně propouštění ve firmě zůstanou, ztráty práce obávat nemusí. „V tomto momentě určitě neuvažujeme o dalším propouštění lidí,“ dodal Lipovský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 10 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 19 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánovčera v 15:54

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30
Načítání...