Sen o čínských investicích nebyl dobře promyšlený, míní sinoložka Lomová

Před dvěma lety do Česka mířil na oficiální pozvání prezidenta Miloše Zemana jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. Mělo jít o „restart vztahů“ s Čínou s příslibem investic čínských miliard v Česku. Realita po dvou letech je ale jiná. „Kotrmelce, které zažíváme kolem CEFC, ukazují, že nemůžeme věřit ničemu, dokud se to nestane,“ řekla sinoložka a ředitelka Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Olga Lomová v pořadu 90' ČT24.

Video 90’ ČT24 - Čínské investice v ČR
video

90’ ČT24: Čínské investice v Česku

Objem čínských investic v meziročním srovnání je ani ne poloviční a není jisté, co bude s majetkem čínské CEFC v Česku. Šéf této společnosti je zadržen a vyšetřován. Dluhy CEFC přesahují 400 miliard korun - chystá rozprodávání majetku za 65 miliard. Zda se výprodej dotkne i českých akvizic společnosti, není jasné.

„Mám z toho dojem, že přinejmenším ten raketový nástup CEFC a snu o čínských investicích v České republice nebyl dobře promyšlený. Naše ekonomika je velmi otevřená a od začátku devadesátých let tady mohli čínští podnikatelé investovat dle libosti, nikdo jim v tom nebránil,“ uvedla v 90' ČT24 sinoložka Olga Lomová.

Podle Lomové byly ekonomické aktivity firmy CEFC založené na tom, že měla velmi dobré kontakty s čínskou rozvojovou bankou a dalšími finančními ústavy v Číně. „Mohla si tak celkem neomezeně půjčovat. A tak nastal řetězec půjček, kdy si na základě majetku, který už prokázala, začala půjčovat od dalších. A když skončila politická podpora, tak zdroje vyschly,“ uvedla Lomová.

Podle ní Číně nejde o dobré vztahy s Českem, ale aby mohla skrze naši zemi prosazovat svoje zájmy v Evropě.

A také nešlo v prvé řadě o zájem zhodnocovat kapitál. „Investice byly skutečně specifické, strategické a vlivové,“ dodala. „Pro Českou republiku nemají investice CEFC žádný dopad, hotel si koupí někdo jiný stejně jako Živnobanku. Myslím, že se tady přeceňuje význam CEFC pro české hospodářství. Pokud vím, neinvestovala do žádného rozvoje firmy, který by přinesl nějaká nová pracovní místa, či že by investovala do modernizace výroby,“ řekla Lomová.

Niedermayer: Číňané se chovali jako v cukrárně

„Společnost, která koupí pivovar, k tomu ocelárnu, kus aerolinek a fotbalový klub a pár vybraných nemovitostí, je pro mě nečitelný partner. Určitě si nemyslím, že to je firma, která u nás vytvořila velkou přidanou hodnotu,“ souhlasil další host pořadu, europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Podle něj se ukázala jako chybná „víra v obrovské investice, které tady změní tuto zemi“.

„Celá Evropa mluví o tom, že jádrem prosperity a stability jsou malé a střední podniky, a nikoliv vytváření nějakého politického partnerství s jakousi podivnou firmou, o jejímž původu peněz od počátku byly pochyby,“ dodal Niedermayer.

„Možná že jednou přijdou čínské vyspělé firmy, které opravdu použijí Českou republiku jako můstek pro evropský trh. Ale bude to vypadat úplně jinak, než jako když přijdete do cukrárny a řeknete já chci kus toho a toho,“ dodal Niedermayer.

Jak v Devadesátce připomněla Olga Lomová, v Česku je jen malá část CEFC. „Spoluvlastní po celém světě podíly ve strategických odvětvích, je to obrovský konglomerát a množství nejrůznějších hospodářských zájmů, které čínský stát má,“ uvedla sinoložka.

„Investují primárně do energetiky a nerostných zdrojů, do finančnictví, nemovitostí, logistiky a infrastruktury a do médií. V konkrétních zemích si pak vybírá odvětví, ve kterých daná země vyniká - vzorec je stejný, jen se mění poměr toho koláče,“ nastínila zacílení čínských investic analytička Asociace pro mezinárodní otázky Alice Rezková.

Co bude s čínským majetkem v Česku, zatím není jasné

Čínská CEFC vlastní v Česku například budovu bývalé Živnobanky, pivovar Lobkowicz, strojírenský podnik ŽĎAS nebo třeba Slavii Praha i s fotbalovým stadionem.

„Strategické investice si bude chtít skutečně čínský stát držet a uvidíme, jestli opravdu pro něj je strategické, aby byl jeho majetkem klub Slavia a fotbalisté Slavie měli na dresu napsáno China. Je to investice do vztahů s veřejností, statusová a zároveň vlivová,“ uvedla sinoložka Lomová.

Přestože CEFC už ujistila o tom, že se investic v Česku nevzdá, podle Niedermayera by to mohlo být jinak. „Pokud CEFC z Česka odejde, a já si myslím, že ano, tak to, že neprodávají tyto nemovitosti, podle mě souvisí s tím, že jsou zastavené české bance, která část investic financovala. Prodej těchto nemovitostí bude mnohem komplikovanější,“ řekl Niedermayer.

Ten si myslí, že by se Česko mělo orientovat na spolupráci se svými blízkými partnery. „Místo toho, abychom hledali zdroj naší stability a prosperity tam, kde je, vydáváme se do takovýchto dobrodružství, které se zvrhlo v tomto případě až do takovéto ekonomické a politické frašky,“ dodal Niedermayer.

S tím však nesouhlasí europoslanec Pavel Poc (ČSSD). „Čína je obchodní partner, nelze jí zcela uzavřít ekonomiku a myslím, že i pro posilování vlivu v oblasti lidských vztahů je třeba, aby tyto vzájemné vztahy existovaly. Domnívám se, že je potřeba tyto vztahy rozvíjet a upravovat, vyhýbat se samozřejmě nevýhodám, které by z toho mohly plynout, jako jsou špatné investice,“ řekl Poc.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Po celém světě zaměstnává téměř 30 tisíc lidí.

Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil v roce 2002 právě Jie Ťien-ming, který je nyní vyšetřován. Podle čínských investigativních novinářů patří k „nejtajemnějším čínským boháčům“.