„Byla jsem ráda, že kolegové měli někoho k ruce,“ říká Dostálová k angažmá Šteffla z kauzy Dozimetr

18 minut
Reportéři ČT: Digitální průšvih
Zdroj: ČT

Digitalizace stavebního řízení je v ohrožení. Současný ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) zrušil tendr, který rozběhla jeho předchůdkyně Klára Dostálová (za ANO) a v němž hrál klíčovou roli Luděk Šteffel. Ten je nyní jedním z obviněných v kauze Dozimetr. Dostálová Štefflovo angažmá pro Reportéry ČT hájí s tím, že si ho vybrali odborníci na IT a ona neměla důvod jejich volbu zpochybňovat. Bartoš sice nechal vypsat nové výběrové řízení, to ale „zařízl“ antimonopolní úřad. Není tak jasné, kdy budou moci stavebníci v Česku přejít z papírových formulářů na ty digitální a potenciálně tak řízení urychlit.

Jak Reportéři ČT zjistili, Šteffel měl přibližně ve stejné době, kdy se měl zapojit do aktivit údajné zločinecké skupiny kolem podnikatele Michala Redla, někdejšího spolupracovníka Radovana Krejčíře, podepsat s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) dvě smlouvy, na jejichž základě inkasoval celkem milion korun.

Tehdejší šéfka resortu Dostálová nyní řekla, že najímání expertů bylo v kompetenci jejích odborných náměstků. Šteffel měl digitalizaci stavebního řízení nejen koordinovat, ale podle smlouvy se také na procesu odborně podílet. To vše bez výběrového řízení. Štefflovo angažmá podepsala Dostálová osobně.

Ta přitom přiznává, že Šteffla vůbec neznala, podpis prý připojila na doporučení příslušné sekce. „Neměla jsem žádný důvod to zpochybňovat. Prostě odborníci na IT si nasmlouvali jiného experta na IT. Byla jsem ráda, že kolegové měli k ruce někoho dalšího, s kým to mohou komunikovat,“ popsala nyní pro Reportéry ČT Dostálová.

Jménem ministerstva

Dokumenty přitom ukazují, že ačkoliv byl Šteffel pouhým externím poradcem, vystupoval i jménem ministerstva. Za resort svým podpisem odsouhlasil práce odvedené na digitalizaci ze strany dodavatelských firem. Tím, kdo tyto práce ministerstvu dodával, byla ICT Unie, kterou vede Zdeněk Zajíček (ODS), nynější šéf Hospodářské komory ČR.

Bartoš přitom zakázku nezrušil jen kvůli angažmá Šteffla, zásadním problémem pro něj byla i původně navrhovaná cena za digitalizaci stavebního řízení ve výši 1,6 miliardy korun. „Čísla v té nové soutěži hovoří jasně. My jsme s využitím toho, co stát má, v té dodávce za technologie na třetině původně zamýšlené ceny,“ říká vicepremiér pro digitalizaci a šéf Pirátů.

„Jednak neodpovídala standardům, ale ani připravovanému stavebnímu zákonu tak, jak jsme ho navrhli,“ popisuje své výhrady k soutěži z dob Dostálové Bartoš, podle kterého rovněž chyběla „řada funkcionalit“. „Překvapuje mě to a mrzí, protože za čtyři roky jsem z úst Ivana Bartoše žádnou takovou výhradu neviděl, neslyšel,“ reagoval na kritiku Zajíček.

Zrušení původní soutěže však napadla společnost ICZ, která patří do Zajíčkem vedené ICT Unie. A antimonopolní úřad její stížnost vyslyšel. Podle něj ministerstvo svůj postup nesprávně odůvodnilo.

To však nebyl jediný zásah do procesu digitalizace stavebního řízení ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Poté, co v březnu MMR vyhlásilo nový tendr na dodavatele, zasáhl úřad znovu. Letos v září tuto novou soutěž, díky které měl stát podle ministerstva ušetřit víc než miliardu, zrušil.

„Z celého postupu ministerstva je velice dobře patrné, že jedná v časové tísni. Zadávací řízení jsme zrušili kvůli netransparentnímu postupu, respektive netransparentním zadávacím podmínkám,“ přiblížil mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Digitalizace se zasekla

Bartoš nicméně považuje důvody uvedené ÚOHS za zástupné a je přesvědčený, že ministerstvo nic neporušilo.

O tom, zda stát s námitkami uspěje a bude moct s vítězem soutěže nakonec smlouvu podepsat, nebo zda se celá digitalizace stavebního řízení vrátí na začátek, rozhodne předseda antimonopolního úřadu už během listopadu. Zatím se digitalizace zasekla ve spleti sporů státních úřadů i těch, kteří ji měli připravit.

Česká města mezitím dál řeší zásadní problémy s nedostatkem bydlení. Výstavbu nových bytů přitom brzdí mimo jiné i byrokracie. Podle architektů by přitom právě digitální dokumentace mohla celý proces výrazně zrychlit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Je to věc politické reprezentace,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
před 18 mminutami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 18 mminutami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 43 mminutami

ŽivěPoslanci se sešli k zákonu o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením.
09:00Aktualizovánopřed 47 mminutami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 4 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 5 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...