Pavel Blažek (ODS) ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády, usnesli se v on-line hlasování Piráti. Předseda strany Ivan Bartoš chce situaci prodiskutovat s premiérem Petrem Fialou (ODS). Usnesení reaguje na možný střet zájmů ministra spravedlnosti ve vztahu k prošetřování bytové kauzy v Brně. O možných variantách postupu hlasovalo 514 členů Pirátů, pro přijetí usnesení se vyslovilo 369 z nich. Blažek upozornil, že nedůvěru mu on-line vyjádřila méně než třetina Pirátů s právem hlasovat. Zdůraznil naopak podporu své brněnské ODS.
Blažek podle usnesení Pirátů ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát
Fiala sdělil, že k výsledkům hlasování na pirátském fóru má zatím pouze informace z médií. „Brněnský oblastní sněm, kterého jsem se dnes večer účastnil, naopak Pavlu Blažkovi vyjádří jednomyslnou podporu,“ uvedl.
„Z celkem 1177 členů Pirátské strany mi jich elektronicky vzkázalo nedůvěru 369, méně než třetina. A dnes večer mne ve funkci podpořilo 129 osobně přítomných delegátů brněnského sněmu ODS zastupujících 898 zdejších členů. A oni, na rozdíl od celorepublikově hlasujících Pirátů, v Brně žijí. Nerozhodovali se tak na základě smyšlenek a dohadů v médiích či na sítích, ale s reálnou znalostí prostředí a také, a to je důležité, až poté, co mi dali možnost sdělit jim bezprostředně má stanoviska,“ uvedl Blažek na Twitteru.
Bartoš připomněl, že o svých výhradách Piráti jednali s Blažkem na klubu. „Bylo sjednáno, že se do budoucna už nikdy nebudou opakovat případy, kdy šly na státní zástupce dopisy od poslanců přes ministra, které mohly budit dojem politického tlaku,“ uvedl.
Ve veřejném prostoru podle něj ale stále přetrvávají některé pochybnosti k brněnské kauze. Piráti tak podle něj potvrdili, jak vnímají situaci okolo Blažka lidé, kteří politiku sledují. „Jsem připraven v rámci možností, které jako Piráti máme, napomoci k řešení situace. O což jsme se jako poslanecký klub ostatně zasazovali také v minulosti. Primárně to však leží na panu premiérovi a ODS, která má daný resort i personálie v gesci a garantuje jejich fungování. Závěry z jednání Pirátů bych chtěl prodiskutovat s premiérem Petrem Fialou, ostatně se na mě s tímto obrátily i významné protikorupční organizace,“ uvedl.
Hlasování všech členů Pirátů iniciovala na stranickém fóru europoslankyně Markéta Gregorová, podle ministra spravedlnosti ji k tomu vedla snaha o zviditelnění se. Gregorová Blažkovi vyčítá některé medializované případy, proti kterým by se podle ní měli Piráti jako protikorupční strana vymezit. V důvodové zprávě ke svému původnímu podnětu zmínila například opakované Blažkovy dotazy na informace z takzvaných živých kauz, což podle ní způsobuje, že se dostává do střetu zájmů.
Připomněla také nedávnou zprávu serveru Seznam Zprávy, podle níž Blažek v minulosti získal část utajeného policejního spisu ke kauze, v níž byli stíháni jeho spolustraníci. Podle státní zástupkyně tento únik narušil vyšetřování, doplnil server. Blažkovy postoje podle europoslankyně zároveň ohrožují závazky kabinetu vyplývající z programového prohlášení.
Blažek v pátek uvedl, že Gregorové nabídl otevřenou debatu, ale neměla čas. Anketa je tak „o něm bez něj“, napsal na Twitteru. Premiér Fiala nedávno uvedl, že není nutné se obávat rozepří v koalici. Žádné zneužití pravomocí ze strany Blažka nevidí.
Válková: Důvod k rezignaci to není
Opoziční poslankyně za ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková v pořadu Interview ČT24 zmínila, že ministr se ptát na živé kauzy může, ale velmi opatrně a v žádném případě se nesmí ptát na konkrétní informace ze spisu, ale například na to, jestli postup byl správný. „Myslím, že toto není důvod k rezignaci, pokud se ovšem nepotvrdí, že chtěl ve své věci například nahlédnout do spisu nebo něco ovlivnit, pak takový ministr by rezignovat měl,“ uvedla.
Investigativní reportérka serveru Seznam Zprávy Adéla Jelínková v pořadu 90' podotkla, že Blažek využívá své pravomoci, aby vytvořil tlak na žalobce vyšetřující bytovou kauzu, nebo získával informace. „Podrývá důvěru ve spravedlnost,“ uvedla. Zmínila, že Blažek je pro premiéra Fialu postavou nezbytnou. „Protože jinak vznikají otázky, jak může premiér nechávat na postu ministra spravedlnosti člověka, který je v tak masivním střetu zájmů.“
Podle politického analytika Lukáše Jelínka kauza obraz vlády poškodí. „Jeho zájem o brněnské kauzy je skutečně z mého pohledu přehnaný.“ Zároveň zmínil, že nejde o první případ, kdy se Piráti staví proti ministru Blažkovi a není překvapením, že v prvních řadách jsou europoslanci, kteří byli i velkými kritiky vstupu Pirátů do vlády. „Nejsou v koalici vzdálenější strany než Piráti a ODS. Politický styl Pavla Blažka, který je rutinérem, a v očích Pirátů je představitelem ODS, která tu byla už za doby Mirka Topolánka a Petra Nečase. To, že k němu mají výhrady, víme dlouho – nyní je můžou podložit argumenty.“ Podle něj začnou jednání mezi Piráty a ODS, která „víceméně vyjdou do ztracena.“
Také podle politického reportéra Info.cz Vratislava Dostála nebude mít hlasování reálný politický dopad až na klima v koalici. Podle něj je v posledních týdnech a měsících patrná u Pirátů štěpící linie mezi těmi, kteří obhajují pobyt ve vládě a těmi, kteří jsou kritičtí. „Nejkritičtější jsou lidé, kteří se ucházejí o post lídra v nadcházejících eurovolbách – četl bych to tedy jako věc týkající se samotné Pirátské strany.“