Drahou vodu řeší lidé na řadě míst Česka. Stát pracuje na přísnější regulaci pro vodohospodáře

6 minut
Události: Různé zisky vodohospodářů
Zdroj: ČT24

Ministerstvo financí pracuje na přísnější regulaci pro vodohospodáře, současná úprava pravidel přitom platí od loňského ledna. Podle resortu se zisk společností za kubík pitné vody pohybuje od nuly až po desítky korun. V posledních letech řada podniků kvůli rostoucím nákladům i několikrát zdražila. Ceny vodného se napříč Českem různí.

Za kubík vody platí Veronika Tenglerová ze středočeské Hostivice přes osmdesát korun. S její cenou spokojena není, proto se snaží šetřit.

Podle starostky města Kláry Čápové (nestr.) může za cenu hlavně drahý nákup od vodáren, vlastní vrty městu přitom pokryjí zhruba třetinu spotřeby. „Náklady na naši vodu nejsou tak vysoké jako na tu kupovanou, takže tím v podstatě ředíme cenu vody,“ vysvětluje Čápová.

Kubík vody vyjde v Praze na 65 korun, v Brně zhruba o patnáct korun levněji

Ceny vodného se napříč Českem různí. Ve zmíněné Hostivici nebo Kladně se pohybují kolem osmdesáti korun za kubík, zhruba o patnáct korun méně je to v Praze. V Brně nebo Českých Budějovicích zaplatí lidé kolem padesátikoruny.

Kvůli situaci v Moravskoslezském kraji se na ministerstvo financí obrátila poslankyně Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS).

„Z porovnání s ostatními firmami je jasné, že pokud by společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava postupovala obdobně jako řada jiných společností v České republice, mohla by voda zlevnit až o deset korun na jednom kubíku vody. V roce 2021 stanovila společnost kalkulační zisk ve výši přesahující 35 procent,“ vyčetla Němečková Crkvenjaš.

Tomu však oponuje mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Marek Síbrt. „Nikdy u nás nebyly shledány žádné problémy, které by se tohoto týkaly, a podle toho my budeme kalkulovat cenu v souladu s platnou legislativou dál,“ vysvětluje mluvčí.

Ceny vodného napříč regiony
Zdroj: ČT24/vodárenské společnosti

Podstatně menší procentuální zisk mají kalkulovaný Vodárny a kanalizace Pardubice. „V současné době máme v kalkulacích počítáno do vodného zhruba devítiprocentní zisk a do stočného šestiprocentní zisk,“ říká předseda představenstva Martin Charvát. 

Nový předpis chystá resort financí

Ministerstvo financí dostává od společností data průběžně. Zatím však nemá informace o tom, že by někde docházelo k porušování cenových předpisů. Na dalším zpřísnění pravidel teď pracuje.

„Mělo by to platit od 1. ledna 2025, v případě potřeby to samozřejmě může platit i dříve,“ dodává expert resortu Lukáš Teklý.

Každý Čech v průměru spotřebuje 93 litrů pitné vody za den. Od roku 2013 přitom její množství setrvale roste. Nejvíce se to projevilo v době pandemie covidu-19.

Spotřeba vody v domácnostech
Zdroj: ČT24/ČSÚ/PVK

Vodárenská společnost v rukou města

Oproti republikovému průměru zaplatí lidé téměř o polovinu méně v Krnově. Vedení města se už v devadesátých letech rozhodlo, že svou vodárenskou společnost neprodá do soukromých rukou.

Podle místostarosty Krnova Miroslava Birana (ANO) navíc město prodej vodovodů a kanalizací nezvažuje ani do budoucna. I to je jeden z důvodů dnešních nižších cen, i když se tady také oproti loňskému roku kubík vody hlavně kvůli cenám energií zdražil, zhruba o deset korun.

Krnov čerpá vodu z vlastních podzemních zdrojů. Má hned dvě prameniště, Zlatou Opavici a druhé v nedalekém Kostelci. Má tak dostatek vody pro obyvatele i pro průmysl. „Dodáváme vodu vlastně jen do města Krnova a ještě do obce Brantice, to znamená, máme nějakých 23, 24 tisíc zásobovaných obyvatel,“ dodává jednatel Krnovských vodovodů a kanalizací Libor Staněk.

„Neřekl bych přímo, že chceme mít nejlevnější vodu, ale chceme mít vodu levnou a dostupnou pro obyvatelstvo,“ shrnuje místostarosta Krnova Binar. Město do své vodovodní sítě pravidelně investuje, jen loni to bylo více než čtyřicet milionů korun. A peníze jsou v rozpočtu i na letošek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přenáší se zodpovědnost na nás, ale my se chceme bavit o obraně, říká za SPD Koten

Koalice se uzavřením části sněmovní schůze k obraně chtěla vyhnout konfrontaci s dotazy opozice, domnívá se poslanec SPD Radek Koten. V Interview ČT24 zdůraznil, že SPD je pro „konstruktivní spolupráci“. Za smysluplnou investici do armády nepovažuje nákup nadzvukových letounů F-35. Za největší bezpečnostní hrozbu i pro Česko pak označuje evropské lídry.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 7 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Sdružení: Milion lidí nemá praktika, kvůli stárnutí populace jich bude třeba víc

Milion lidí v Česku nemá praktického lékaře, část ho sehnat nemůže, část mít nechce. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky tak čerpají péči na pohotovostech či u specialistů, což vše prodražuje. Řekl to při příležitosti zahájení kampaně 11 milionů důvodů. Ordinací lékařů pro dospělé je zhruba pět tisíc, kvůli stárnutí populace jich do deseti let bude potřeba o pětinu více.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Motol od dubna povede ředitel Nemocnice Na Homolce Polouček, oznámil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) od 1. dubna pověřil vedením Fakultní nemocnice Motol šéfa Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka. IKEM bude dál řídit pověřená ředitelka Helena Rögnerová. Ředitelem Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně se 7. dubna stane šéf Fakultní nemocnice u svaté Anny Vlastimil Vajdák. Změny Válek oznámil na tiskové konferenci.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Musíme dát najevo, že nejsme popelnicí Evropy, řekl Hladík

Česko zahlcuje nelegálně přepravený odpad, je proto třeba posílit spolupráci mezi státy EU, zajistit větší koordinaci a efektivnější výměnu informací, vyzval Evropskou komisi ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Musíme dávat a dáváme jasně najevo, že nebudeme popelnicí Evropy,“ uvedl v Událostech, komentářích. Podle odbornice na toxické látky v životním prostředí Nikoly Jelínek z nevládní organizace Arnika je dlouhodobým řešením „posunutí systému nakládání s odpady“.
před 18 hhodinami

Policie odložila tři Mynářovy kauzy, píše iRozhlas

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložila vyšetřování tří kauz bývalého šéfa prezidentské kancléře Vratislava Mynáře, které jim loni vrátilo k došetření vrchní státní zastupitelství. Webu iRozhlas to potvrdil mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Další kauzu, zvýhodněné bydlení pro šéfa lánské obory Miloše Baláka, převzali od NCOZ středočeští kriminalisté.
před 19 hhodinami
Načítání...