Prezident Pavel navštívil Liberecký kraj. Kritizoval komunikaci vlády

Prezident Petr Pavel ve středu zahájil ve Frýdlantském výběžku návštěvu Libereckého kraje. Kolem deváté hodiny dorazil s manželkou Evou do Nového Města pod Smrkem, kde na ně čekali stovky lidí a také starostové obcí a hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Při této příležitosti kritizoval prezident komunikaci vlády s kraji a obcemi o rušení poboček České pošty. Nelíbí se mu rovněž, jak vláda komunikuje s veřejností. Jde o první návštěvu českého prezidenta v tomto kraji po téměř šesti letech. Naposledy tu byl Pavlův předchůdce, Miloš Zeman, v květnu 2017.

Pavel se na městském úřadu setkal s představiteli města i dalšími starosty z Frýdlantska, poté se pěšky za doprovodu stovek místních přesunul do nedalekého areálu bývalé Textilany, kde těžké stroje dokončují demolici léta nevyužívaných budov. Investor má zájem plochu využít pro rekreační bydlení a služby s tím spojené, naráží ale na problémy ve stavebním řízení a v povolování změn v územních plánech v obci s rozšířenou působností. Město přitom podle místostarosty Jaromíra Pelanta (NEZ) projekt podporuje, zajistil by práci a přilákal turisty.

„Je tady skvělý projekt, který může přinést nejenom místu, ale i regionu příležitosti pro bydlení, vzdělávání, kulturu, sport a další vyžití, množství pracovních příležitostí a naráží to na stavební řízení. Myslím, že kdekoliv máme projekt, který nabízí mnohem více výhod než nevýhod, tak bychom měli být mnohem pružnější a reagovat rychleji. Klasickým příkladem je tady nedaleké Polsko, které řeší tyto problémy mnohem rychleji než my a vlastně se řídí stejnými evropskými regulemi jako Česká republika. Není jediný důvod, aby to u nás trvalo násobně déle než v Polsku,“ řekl na dotaz novinářů Pavel.

Dodal, že by s odstraňováním podobných byrokratických překážek mohl ve své funkci pomoci.

Brífink prezidenta Petra Pavla z návštěvy Libereckého kraje (zdroj: ČT24)

Symbolická návštěva

Návštěva zdemolovaného areálu, který je příslibem něčeho nového, může být podle Pavla i symbolická. „V tomto kraji můžeme vidět často protiklady. Na jedné straně úžasné inovace, technologický pokrok, například v nanotechnologiích, na druhé straně vyloučené lokality, které si svými problémy nijak nezadají s regiony tří strukturálně postižených regionů, které jsme navštívili předtím. Rozdíl, který tady vnímám, je nejenom v nápadech, které tady mají, odhodlání se tomu věnovat, ale také v tom, že tady mají celou řadu dobrých příkladů, které se týkají právě třeba práce i s vyloučenými lokalitami, práce s nepřizpůsobivými občany, kde se jim daří některé věci posouvat kupředu,“ dodal prezident.

Podle Půty je Frýdlantský výběžek místem, kde je v kraji nejvyšší nezaměstnanost, nejnižší HDP na obyvatele a celá řada dalších problémů. „Já jsem se po zkušenostech i z návštěv minulého pana prezidenta rozhodl, že ukazovat hlavě státu to, co v kraji funguje, sice můžeme, ale protože jedno z témat pana prezidenta Pavla byla pomoc těm regionům, které jsou na tom ekonomicky a ze všech dalších ukazatelů nejhůř, tak začínáme právě v Novém Městě pod Smrkem,“ řekl Půta. 

Bude rád, když bude prezident nositelem pomoci regionům. „Bez zásadní podpory těchto regionů budeme v dalších letech přihlížet tomu, jak se z nich dál stěhují lidé, že je tam méně a méně obecně dostupných veřejných služeb od lékařů, školství a všeho dalšího. A já si skutečně nemyslím, že by Česká republika měla za dalších dvacet roků vypadat jako pětimilionová aglomerace kolem Prahy a potom venkov, ve kterém se z velké části lidem žije podstatně hůř,“ dodal.

V libereckých kasárnách si pak Pavel prohlédl nová průzkumná lehká obrněná vozidla chemiků tuzemské výroby, která nahrazují zastaralou sovětskou techniku. Jsou na podvozku Iveco a tvůrcem nástaveb je Vojenský výzkumný ústav, který na vývoji od začátku spolupracoval s libereckými chemiky. Armáda bude mít dohromady čtyřicet párů těchto vozů, ministerstvo obrany za ně včetně DPH zaplatí více než pět miliard korun. Pro libereckou jednotku je určeno dvacet párů.

V krajském městě hlava státu také poklepala na základní kámen Centra urgentní medicíny liberecké nemocnice. Stavba za více než tři miliardy korun, která je pro rozvoj nemocnice zásadní, bude hotová za 38 měsíců, tedy do začátku léta 2026.

V nemocnici měl prezident debatu se zdravotníky, kteří se ho ptali, co dělá pro svoje zdraví či zda mu nechybí život před volbou prezidenta. Pavel uvedl, že jde o velkou změnu a vykonávat tuto funkci je náročnější, než čekal. „Nešel jsem si ale odpočinout, dá se to zvládnout. Vidím v tom službu a práci, kterou je třeba odvést,“ řekl Pavel. Debata byla kratší, než bylo plánováno, neboť zdravotníci se s prezidentem chtěli hlavně vyfotografovat.

Kritika komunikace vlády

Pavel během návštěvy kritizoval také komunikaci vlády s kraji a obcemi o rušení poboček České pošty a finančních úřadů. „Přináší to nejen řadu problémů, které potom starostové musejí řešit. Dalo se jim předejít, kdyby komunikace od počátku byla lepší,“ poznamenal prezident.

Podle Pavla rozhodnutí kabinetu vychází z náročnosti státní správy, kterou se kabinet snaží redukovat, ale také z předpokladu, že už je celá společnost a celý stát dostatečně digitalizován, aby většinu agend mohl zvládat po internetu. Podle prezidenta se ale ukazuje, že části některých regionů jsou dodnes bez pořádného připojení. Vláda by tak měla vytvořit alespoň základní podmínky k fungování na internetu, pokud to vyžaduje, míní.

Se zástupci koalice chce Pavel řešit i to, do jaké míry je rozhodnutí o rušení poboček pošty závazné, či zda se do něj dá ještě vstupovat. „Protože diskuse s kraji a se starosty mohla vést k tomu, že by byli schopni situaci i při dosažení cíle, který vláda sledovala, řešit i efektivnějšími způsoby,“ uvedl. Zmínil například program Pošta partner, což jsou pobočky, které obsluhují obce nebo soukromníci. 

Dalším problémem podle Pavla je decentralizace institucí, a to jak státních, tak vzdělávacích či kulturních. „Mohla by výrazně pomoci regionům pozvednout úroveň, protože jakákoli centrální instituce nebo její pobočka přináší do regionů nové příležitosti,“ konstatoval prezident.

Komunikace s veřejností

Při svém večerním setkání s lidmi v Liberci kritizoval také komunikaci vlády s veřejností. „Vláda opravdu ne úplně dobře komunikuje to, co dělá. Neříkám, že všechno to, co dělá, dělá dobře. Určitě by se některé věci daly dělat líp. Ale i ty, které dělá, neumí pořádně prodat, neumí pořádně vysvětlit. A to snižuje i to dobré, co udělá vůči veřejnosti. Je to věc, která nejenom této vládě, ale i celé zemi škodí,“ řekl Pavel. Špatná komunikace vlády vyvolává podle něj spoustu negativních emocí, proto bude i toto téma, které chce s premiérem na schůzce 2. května probrat.

Mnoho opatření, které vláda dělá, by podle prezidenta lidé pochopili, kdyby je pořádně vysvětila. Kromě negativních emocí tím podle něj dává vláda opozici včetně té extrémní zadarmo munici, kterou pak může velice úspěšně využívat a do určité míry radikalizovat občany, kteří jsou nespokojení. „Pokud by dostali uspokojivé vysvětlení, tak by možná ani na ty demonstrace nechodili, ale protože se jim toho vysvětlení nedostává a nebo to, co se k nim dostane, na ně spíš působí jako arogance než jako vysvětlení, tak je to potom do těch ulic vhání,“ řekl prezident. 

Cesta do Libereckého kraje je sice už čtvrtým výjezdem Pavla do regionů po prezidentských volbách, je to ale zároveň poprvé, co navštíví nějaký kraj, kde vyhrál nad svým protikandidátem Andrejem Babišem (ANO). Ve druhém kole prezidentské volby v kraji Pavel získal 58,8 procenta hlasů, Babiš dostal 41,19 procenta.