Mírová mise na Ukrajině je hodna debaty, bojovou si teď neumím představit, říká Pojar

29 minut
Interview ČT24 - Tomáš Pojar (18. 3. 2022)
Zdroj: ČT24

Bezpečnostní analytik a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Tomáš Pojar si myslí, že záměr Polska vyslat na Ukrajinu mírovou misi je určitě hodný debaty, ale není teď možné říct, jak se do ní případně zapojí Česko. Bojovou misi si v tuto chvíli představit neumí, řekl v Interview ČT24.

„(Mírová mise) je možná i bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, ta teď stejně  žádnou misi neodhlasuje,“ domnívá se Pojar, podle něhož už v minulosti do zón konfliktu vyslaly mírové jednotky země k tomu ochotné i bez posvěcení vrcholného orgánu OSN.

Zároveň ale upozornil, že potenciální mírová mise vyslaná na Ukrajinu se liší od většiny ostatních podobných aktivit v tom, že Rusko je jaderná mocnost s obrovským arzenálem. V krajním případě by tak mohlo dojít i k přelití konfliktu na území NATO, což by podle Pojara zvýšilo riziko vypuknutí jaderného konfliktu. Ten podle Pojara v tuto chvíli nehrozí.

„Je ale dobré připravit se na situaci, kdy se přestane bojovat, nebo bude alespoň vyhlášeno příměří. Něco jiného je působení v době, kdy je ještě válka a příměří musíte vynucovat silou,“ uvedl Pojar, který se před několika dny zúčastnil cesty českého, polského a slovinského premiéra do Kyjeva.

Příměří bude, jen když Ukrajina zůstane silná

Vyslání bojové mise na Ukrajinu si on osobně nyní představit neumí. Na druhou stranu uznal, že jako nepředstavitelná se ještě před několika týdny jevila i řada jiných věcí, které nyní představitelné jsou. „Že nakonec nějací pozorovatelé nebo mírové jednotky (na Ukrajině) budou, je docela pravděpodobné,“ zamýšlí se bezpečnostní analytik.

Zároveň ale upozornil, že „příměří nastane jen ve chvíli, kdy bude Ukrajina silná“. Pokud by se začalo ruským jednotkám dařit, tak by tato varianta dalšího vývoje spadla pod stůl. Také řekl, že Kyjev je podle něj připravený ke kompromisům, „na ty ale potřebujete dvě strany“. Narážel tak na fakt, že Kreml podle všeho z řady svých požadavků slevovat nehodlá.

„Diplomacie, která se nemůže opřít o zbraně či ekonomickou sílu, nefunguje, neznamená nic,“ varuje Pojar. Ukrajina podle něj bude znovu celá, „až se říše zla zhroutí“.

Přesto podle něj existuje cesta, jak na Moskvu dále tlačit. „Dá se ještě rozšiřovat sankční seznam (ruských) jednotlivců i firem, dá se pokračovat i ve vypojování ruských bank (z mezinárodního finančního) systému SWIFT,“ zmínil Pojar. Poukázal také na to, že ruští oligarchové, na něž už sankce dopadly, mají řadu spolupracovníků. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 7 hhodinami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 8 hhodinami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 8 hhodinami

Zájem řídit vlak má stále víc žen

Strojvůdkyň v Česku stále přibývá. Aktuálně tuto profesi zastává 110 žen. Ještě před pěti lety to byla polovina. Celkový počet strojvedoucích ale klesá. Komplikací jsou odchody do důchodu, kterých bude v nejbližších letech výrazně víc. České dráhy už kvůli tomu školí stovky nových zájemců.
před 18 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci se integrovali, soudí většina Čechů. Pětina chce jejich odchod

Tři roky od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu si téměř čtvrtina Čechů myslí, že stát by měl dál přijímat uprchlíky a těm dosavadním neměnit podmínky pobytu. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Na druhé straně více než pětina lidí si přeje, aby Ukrajinci Česko opustili. Podle většiny dotázaných se přitom běženci zvládli začlenit do společnosti.
před 19 hhodinami

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
včera v 13:43

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
včera v 11:05

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
včera v 09:00
Načítání...