Fiala s Johnsonem se shodli na nutnosti snížit energetickou závislost na Rusku a sankcích

20 minut
Tisková konference po jednání premiéra Petra Fialy s premiéry zemí V4 a Borisem Johnsonem
Zdroj: ČT24

Premiéři zemí Visegrádské skupiny (V4) se s předsedou britské vlády Borisem Johnsonem shodli na nutnosti snížit energetickou závislost na Rusku a na společném postupu proti ruské agresi na Ukrajině. Na Twitteru to po úterním jednání v Londýně uvedl předseda české vlády Petr Fiala. Novinářům také řekl, že se shodují i v potřebě uvažovat o dalších sankcích vůči Rusku. Johnson varoval před vznikem ruské sféry vlivu v Evropě.

O situaci na Ukrajině nejprve jednali samostatně premiéři zemí V4. Ruská válečná agrese v zemi se podle Fialy středoevropského společenství bezprostředně dotýká, napsal na Twitteru. Po společném jednání s Johnsonem se shodli i na dalším posilování spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Novinářům Fiala řekl, že z V4 minimálně Česko, Polsko a Slovensko požadují co nejtvrdší kroky vůči Rusku. Maďarsko je sice zdrženlivé k posílání zbraní či vojenské techniky na Ukrajinu, podle českého premiéra ale lídři států hledali spíše domluvu na společných pozicích. „Jednoznačně z toho vyplývá podpora Ukrajiny a Ukrajinců v jejich statečném boji,“ řekl. Fiala ocenil „velmi jasný, tvrdý a srozumitelný postoj Británie na straně Ukrajinců a proti ruské agresi“. 

Snížit závislost na nerostných surovinách z Ruska podle Fialy nejde ze dne na den, zvláště u států, kde je vysoká. Co se týče plynu, patří mezi ně i ČR, uvedl. Je podle něj nutné hledat jak krátkodobé náhrady dodávek, tak strategické a dlouhodobé plány. „Musíme hledat nové zdroje, podporovat jiné technologie, abychom se dlouhodobě závislosti na ruských nerostných surovinách zbavili,“ dodal.

Odpoledne český premiér položil věnec u památníku bitvy o Británii a poté jednal s britským premiérem. Schůzku popsal jako velmi přátelskou. Hovořili o situaci na Ukrajině i dlouhodobé spolupráci ve vojenské a bezpečnostní oblasti nebo o českém předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině roku.

Johnson po setkání s premiéry zemí V4 varoval před novou sférou vlivu Ruska v Evropě. „Jsme svědky útoku na další svobodnou, demokratickou, nezávislou evropskou zemi s cílem vytvořit novou sféru ruského vlivu, novou Jaltu, novou zónu pod kontrolou Moskvy,“ citovalo Johnsona podle agentury DPA prohlášení vydané britským úřadem vlády. Jaltská konference z února 1945 předznamenala rozdělení světa po druhé světové válce na dva bloky jakož i počátek studené války.

Podle prohlášení je Británie také připravena zvýšit svou vojenskou podporu Polsku. Lídři se rovněž dohodli na prohloubení strategických vazeb mezi Británií a zeměmi visegrádské čtyřky.

Johnson chce být ve vedení

Britský premiér Boris Johnson den předtím oznámil, že jeho vláda poskytne dalších 175 milionů liber (5,4 miliardy korun) na pomoc Ukrajině kvůli sílící humanitární krizi.

„Johnson by rád viděl Británii jako vedoucí zemi v pomoci Ukrajině jak vojensky, tak co se týče sankcí. Analytici ale varují, že Británie je ve skutečnosti pozadu za EU i USA co se týče uvalených sankcí, a to hlavně kvůli tomu, jak těžké je sankce schvalovat a hlavně vymáhat,“ vysvětlil zpravodaj ČT v Londýně Bohumil Vostal. 

Této kritice se Johnsonova vláda brání tím, že dopady sankcí už vidět jsou. Například tím, že je moskevská burza zavřená, že Británie byla první zemí, která Ukrajině dodala protitankové střely či zpravodajské informace a tlačila na to, aby země odstřihly ruské banky od systému SWIFT, dodal Vostal.

9 minut
Ivan Kytka o jednání V4 s Borisem Johnsonem a britských sankcích
Zdroj: ČT24

Británie cílí také na oligarchy

Britská vláda se podle spolupracovníka ČT Ivana Kytky v současnosti soustředí také na to, jak naložit s majetkem ruských oligarchů v zemi.

Britský parlament by měl v úterý či ve středu projednat novelu zákona, která má donutit majitele nemovitostí zakoupených přes offshorové společnosti, aby uvedli skutečné jméno vlastníků. „Aby daňoví úředníci mohli zaklepat na dveře a chtít od těch majitelů důkaz, jak ty peníze nabyli,“ vysvětluje Kytka. „Má se za to, že mnozí ruští oligarchové použili ne právě spravedlivě získané peníze z divoké ruské privatizace,“ dodává.

Opozice ale tento záměr kritizuje s tím, že tato novela nebude fungovat dostatečně rychle. Majitelé nemovitostí mají totiž dostat až šest měsíců na to, aby uvedli své dokumenty do pořádku. Budou tak mít dost času i na to, aby se majetku zbavili.

Fiala dosud v roli ministerského předsedy navštívil Slovensko a Brusel, kde zasedali lídři členských států Evropské unie. Únorovou cestu do Francie zrušil kvůli vnitropolitické situaci. Cesta předsedy vlády do Berlína na pozvání kancléře Olafa Scholze se přesune z března na počátek dubna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot.
před 52 mminutami

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 4 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 5 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 6 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 13 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...