Nesmíme nechat Ukrajinu padnout, říká Černochová. Důležitý podle ní bude i postoj Číny

28 minut
Události, komentáře: Ministryně obrany Černochová a ministr zahraničí Lipavský k rusko-ukrajinskému konfliktu
Zdroj: ČT24

Na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina vstoupila vojska na území Ukrajiny. Rozhodl tak v pondělí večer krátce poté, co uznal nezávislost tamních východních regionů. Světové země oznámily sankce. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) by se měly naplno přijmout až v případě ruského útoku. Debatovali o tom v Událostech, komentářích.

„Až dojde k bombardování nebo bude náš stát rozstřílen nebo už nebudeme mít hranice,  ekonomiku a části naší země budou okupovány, už nebudeme vaše sankce potřebovat,“ prohlásil prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj ještě před pondělní večerní ruskou invazí na ukrajinské území.

Ministryně Černochová pevně věří, že není prorokem. „Takto semknutou Evropu a všechny státy NATO jsme dlouho neviděli,“ uvedla. Na setkání aliančních ministrů obrany minulý týden podle ní proběhly videocally s Ukrajinou i Gruzií. Zazněla na nich slova ubezpečení, že se jim dostane pomoci. „K tomuto mezinárodní společenství už mlčet nemohlo,“ dodala k ruskému vpádu na východ Ukrajiny.

Podle Lipavského se Západ nechystá na válku. „Chystá se na to, aby byl schopen bránit své území,“ řekl.

Sankce proti Rusku a podpora Ukrajiny

Černochová uvedla, že Putinův pondělní projev na ni působil jako z éry Sovětského svazu. „Rétorika jak v pondělí, tak v úterý je stejně diktátorská a stejně agresivní jak vůči Ukrajině, tak jiným zemím, které se rozhodly, že nechtějí být závislé na Rusku, chtějí tvořit součást jiné kolektivní obrany, než byla Varšavská smlouva,“ řekla. Obdivuje klid Ukrajinců, kteří nevyvolávají konflikty, nechovají se agresivně a nemají takovou ani rétoriku.

„Nesmíme nechat Ukrajinu padnout. Po Krymu jsme si také říkali, sankce, bude tady celá řada opatření, ale pak to nějak vyšumělo,“ míní. Po letech si podle ní zase začínáme uvědomovat rozpínavost Vladimira Putina a to, že se nikdy nesmířil s rozpadem Sovětského svazu.

Podle Lipavského stojí pomoc Ukrajině v tuto chvíli na dvou základních pilířích. Prvním jsou sankce proti Rusku, druhým podpora Ukrajiny. „V pondělí jsme na radě ministrů zahraničí schválili makroekonomickou pomoc Ukrajině ve výši 1,2 bilionu eur,“ připomněl. Pokud by Unie Ukrajině touto formou nepomohla a nezapojila se také například Mezinárodní světová banka, Putin by podle něj mohl svého cíle dosáhnout i bez přímé vojenské konfrontace.

Naplno bychom k sankcím neměli podle Lipavského zatím přistoupit, protože se útok ještě neudál. Černochová souhlasí. „Odveta na útok je až krajní řešení,“ míní ministryně obrany. Podle ní je zásadní přimět Putina, aby zasedl ke kulatému stolu.

„Silné politické odhodlání a jednota pokračovat v případných sankcích, pokud bude Rusko pokračovat v eskalaci a agresi, to je klíčové sdělení, které musí vnímat v Moskvě,“ řekl Lipavský o reakci Unie, která vyplynula z úterního jednání unijních ministrů zahraničí v Paříži. Současné sankce, které budou za Unii přijaty, se podle něj pohybují v rámci, který již Unie přijala po Krymu v roce 2014. Na balíku hlavních ekonomických sankcí se podle Lipavského stále pracuje.

Černochová: Nesmíme dovolit, aby se Putin dál zakousával do Ukrajiny

Černochová uvedla, že si dlouhou dobu myslela, že ruskému prezidentovi stačí zaplňovat titulní strany. „Že mu stačí mediální pozornost, jak se pravidelně informuje o počtu vojáků, kteří lemují hranice s Ukrajinou,“ vysvětlila.

Teď je přesvědčena, že pro Putina je nejzásadnější mít k dispozici okupované území, které chce získat pod nadvládu. „Aby počet obyvatel v této lokalitě, kteří budou stejného smýšlení jako on, narostl. A možná se bude v dalších časových horizontech zakousávat do Ukrajiny víc a víc, a to nesmíme dovolit,“ zdůraznila ministryně.

„Tady bude zásadní, jakým způsobem se bude rozhodovat Čína, jestli se přidá na jeho stranu, nebo ne,“ míní ministryně. Na to podle ní Putin spoléhal, nicméně ruské strany se zatím zastal jen velmi omezený okruh států. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 3 mminutami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 41 mminutami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 47 mminutami

ŽivěSenát chce zakázat pořizování tlumičů pro krátké palné zbraně

Senát chce od příštího roku zakázat rekreačním a sportovním střelcům, aby si pořizovali tlumiče pro pistole a revolvery k běžnému užití. Zároveň navrhl umožnit, aby si tito střelci mohli tlumiče půjčovat na střelnicích od jejich provozovatelů kvůli omezení hluku. Vyhověl tak nejčastější námitce odpůrců zákazu. Změnu nyní posoudí sněmovna, která před měsícem přísnější zákaz tlumičů odmítla. Vzápětí se horní komora začala věnovat reformě sociálních dávek.
09:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud rehabilitoval Milana Tomise. V roce 1989 jej poslal do vazby Igor Stříž

Uvalení vazby na svědka Jehovova v roce 1989 kvůli odepření vojenské služby bylo nezákonné, uvedl soud. Do vazby jej poslal tehdejší prokurátor Igor Stříž, který mezi lety 2021 a 2025 působil jako nejvyšší státní zástupce.
před 2 hhodinami

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody o vině a trestu

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr. Podnikateli Pavlu Dovhomiljovi uložil dvoumilionový peněžitý trest, podnikatel Zakaría Nemrah musí zaplatit tři miliony korun. Oba muži se k trestné činnosti v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali. Rozsudek je v obou případech pravomocný.
10:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 3 hhodinami
Načítání...