Vydání Rusa Alexandra Frančettiho na Ukrajinu je přípustné. V pátek o tom rozhodl pražský městský soud. Rozhodnutí není pravomocné, Rus proti němu podal stížnost k vrchnímu soudu. Konečné slovo ohledně extradice bude mít český ministr spravedlnosti. Ukrajina Frančettiho viní z činnosti v nelegálním ozbrojeném útvaru v souvislosti s ruskou vojenskou okupací a následnou anexí Krymu. Obviněný muž i ruské úřady jsou proti jeho vydání.
Soud umožnil vydání Rusa Frančettiho na Ukrajinu, čelí obvinění kvůli anexi Krymu
„Domníváme se, že bychom porušili naše mezinárodní závazky, pokud bychom vyžádaného (Frančettiho) nevydali,“ konstatovala předsedkyně soudního senátu Blanka Bedřichová. Ukrajinou popsaný skutek by byl podle ní trestný i v Česku, a to buď jako účast na organizované zločinecké skupině, nebo i jako teroristický útok, za nějž hrozí sazba od pěti do 15 let vězení.
Soudkyně zmínila ujištění ukrajinského generálního prokurátora, podle nějž Frančetti nebude stíhaný z politických důvodů a po odpykání případného trestu bude moci volně opustit Ukrajinu. Země také přislíbila, že dodrží Rusova lidská práva, nepodrobí jej týrání ani ponižujícímu zacházení a zajistí mu přístup k lékařské péči.
Soud se tak shodl s názorem státní zástupkyně Jaroslavy Novotné, podle níž je Rusovo vydání přípustné, protože je v souladu jak s českými zákony, tak i s Evropskou úmluvou o vydávání. Novotná v pátek řekla, že ani provedené obsáhlé dokazování její postoj nezměnilo.
Frančetti nesouhlasí
Osmačtyřicetiletý Frančetti své stíhání i vydání odmítá. Tvrdí, že před osmi lety pouze hlídal v lese s dalšími civilisty, aby pomohl ochránit obyvatele v okolí Sevastopolu. Uvedl, že do oblasti přijel už v době, kdy anexe probíhala, a že chtěl kvůli nebezpečí válečného konfliktu zachránit svou rodinu a majetek. U soudu nebyl z bezpečnostních důvodů osobně, stejně jako při posledním zasedání vypovídal z vazební věznice prostřednictvím videokonference.
Mužův advokát Denis Kašicyn se snažil prokázat, že údajný trestný čin má výlučně politický a vojenský charakter a že tedy vydání nepodléhá. Argumentoval i tím, že jeho klient nenaplnil skutkovou podstatu daného trestného činu podle ukrajinského trestního zákoníku.
„Ve všech rozhovorech, které poskytl, jednoznačně popírá, že byl ozbrojený,“ zdůraznil. Podle právníka se na Krymu začaly vytvářet jednotky domobrany, protože na místě panoval chaos. Doplnil, že ukrajinský soudní systém je v tristním stavu, hovořil také o mučení.
Měl vytvořit zpravodajskou skupinu
Ukrajina tvrdí, že Frančetti souhlasil po příjezdu do Sevastopolu s tím, že se zúčastní činnosti ozbrojeného útvaru Sebeobrana Krymu, který ukrajinské zákony nepovolily a který byl mimo jiné zaměřený na potlačení odporu proukrajinsky naladěného obyvatelstva v dané oblasti.
Muž údajně vytvořil zpravodajskou skupinu Severní vítr a vybral do ní jedenáct členů, kterým denně udílel pokyny. Informace, které získali v terénu, předával podle Ukrajiny velení ruského námořnictva.
Rusa zadržela česká policie loni v září, a to na základě mezinárodního zatykače vydaného Ukrajinou. Od té doby je ve vazbě, protože podle českého soudu panují obavy z toho, že by mohl utéct.
Před zadržením se Frančetti střídavě zdržoval v Rusku a v Česku, kde má dceru a od roku 2000 také trvalý pobyt. Podle vlastních slov se v Česku živil jako trenér fitness a taekwonda na volné noze. Jedním z důvodů, proč odmítá vydání, je i jeho zdravotní stav. Tvrdí, že trpí revmatem a že by mu Ukrajina nezajistila odpovídající léčbu. V případě vydání mu za účast na činnosti ozbrojeného útvaru neustanoveného zákonem hrozí dva až osm let vězení.