Druhorepublikoví politici Beran a Syrový zemřeli s cejchem kolaborantů. Příbuzní usilují o očištění jejich jmen

14 minut
Reportéři ČT: S cejchem vlastizrádce
Zdroj: ČT24

Třicet let bojují příbuzní generála Jana Syrového a bývalého předsedy vlády Rudolfa Berana za očištění jejich jmen. Syrový a Beran byli vrcholnými představiteli země v období druhé republiky a po válce byli odsouzeni za kolaboraci s nacisty. Městský soud v Praze návrh státního zástupce na obnovu procesu z roku 1947 zamítl. Pro Reportéry ČT se případu věnoval Karel Vrána.

Druhá republika byla jedním z nejtěžších období tuzemských moderních dějin. Po mnichovské dohodě z 29. září 1938 muselo Československo postoupit nacistickému Německu pohraniční území. České země tak přišly o třetinu své rozlohy a značnou část průmyslu a také o pohraniční opevnění.

Prezident Edvard Beneš abdikoval a odešel do exilu. 30. listopadu 1938 ho nahradil Emil Hácha, který jmenoval novou vládu v čele s Rudolfem Beranem. Post ministra obrany zaujal generál Jan Syrový. Byly zrušeny politické strany a místo nich vznikla dvě uskupení, levicová Strana práce a pravicová Strana národní jednoty, jíž předsedal právě Beran.

„Tvůrci druhé československé republiky se domnívali, že nastal čas, kdy budou moct budovat nový politický systém, který se vyznačoval něčím, co označujeme jako autoritativní demokracii,“ vysvětluje historik Michal Pehr.

Podle něj se tehdy často objevovala teze, že když jsme nemohli s nacistickým Německem bojovat, musíme najít způsob, jak s ním kooperovat.

Historik a autor monografie o Rudolfu Beranovi Jaroslav Rokoský míní, že byl na vládu vytvářen tlak zdola. „Bohužel od české veřejnosti, a nešlo jenom o tu krajní pravici, v danou chvíli o české fašisty, ale šlo také o intelektuály, advokáty, lékaře, kteří začali ze svých řad vylučovat třeba své židovské spoluobčany,“ uvedl. 

Pro Berana si přišlo gestapo

V polovině března 1939 přišla německá okupace, v dubnu 1939 vznikla nová protektorátní vláda, v níž nezasedl ani Jan Syrový, ani Rudolf Beran. Syrový se stáhl do ústraní a finančně podporoval odboj. Beranův osud byl mnohem dramatičtější. „Ihned po 15. březnu se Beran zapojil do domácího odboje. Ten byl soustavný a rozsáhlý, takže když si pro něj 7. května 1941 přišlo gestapo do jeho pražské vily na Vinohradech, tak to nebylo žádné překvapení,“ přiblížil Rokoský.

„Rudolf Beran byl postaven před lidový soud v Berlíně. Nacistický prokurátor pro něj tehdy žádal trest smrti,“ uvedl Rokoský. Beran vyvázl s deseti lety těžkého žaláře a s peněžitou pokutou sto tisíc říšských marek, nacisté mu také zkonfiskovali majetek. 

Ve druhé polovině roku 1943 byl Beran propuštěn do domácího vězení v rodných jihočeských Pracejovicích, kde se dočkal osvobození 6. května 1945.

Ovšem 14. května byl opět zatčen, tentokrát československými orgány. Domů už se nikdy nevrátil. „Byl odsouzen k dvaceti letům těžkého žaláře. Vězněn byl ve Valdicích, na Mírově a nakonec v Leopoldově, kde také koncem února 1954 zemřel s cejchem zrádce národa,“ vysvětlil Rokoský.

Společně s Rudolfem Beranem byl odsouzen za kolaboraci s nacisty také generál Jan Syrový. Někdejší legionář, přítel prezidenta Tomáše G. Masaryka, ve dnech mnichovské krize v roce 1938 předseda vlády a od prosince 1938 do dubna 1939 ministr obrany.

Snahy o obnovu procesu

Advokát Lubomír Müller a příbuzní generála Syrového se snaží obnovit proces z roku 1947 a zbavit ho cejchu kolaboranta. Zákon o mimosoudních rehabilitacích se na něj totiž nevztahuje, protože rozsudek padl ještě před únorem 1948.

Jenže soudkyně Městského soudu v Praze Hana Chaloupková před Vánoci obnovu zamítla. Podle rozsudku „nebyla uvedena žádná nová skutečnost či nový důkaz, na základě kterých by soud mohl rozhodnout, že jsou splněny podmínky pro povolení obnovy řízení“.

Syrového advokát Jakub Backa podal proti rozhodnutí soudkyně Chaloupkové stížnost. Pokud s ní neuspěje, Jan Syrový nadále de iure zůstává zločincem a kolaborantem. Advokát Lubomír Müller ale zažádal o obnovu řízení i u Berana, který byl odsouzen ve stejném procesu. Obnova řízení by musela být povolena pro oba dva, takže pokud by soudkyně vyhověla, tak by patrně povolila obnovu řízení vůči oběma, míní Backa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 35 mminutami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 9 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 9 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 10 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 10 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 13 hhodinami
Načítání...