Demonstranti se odpoledne vydali z pražského Václavského náměstí na protest proti povinnému očkování proti covidu-19. Po vládě chtěli zrušení vyhlášky o povinné vakcinaci pro vybrané profese a lidi nad šedesát let, kritizovali ale třeba i nošení roušek. Policie nezaznamenala žádné narušení veřejného pořádku.
Odpůrci povinného očkování vyšli v Praze na protestní pochod
Demonstranti se sešli na Václavském náměstí ve 14:00, před začátkem pochodu kritizovali účinnost vakcín, očkování dětí či nošení roušek. Akci svolala iniciativa Chcípl PES. Podle odhadu policie jich na počátku akce bylo na tři tisíce, postupně se přidávali další a na pochod městem se kolem 15:30 vydalo asi tři a půl tisíce lidí, řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.
Demonstrující se státními vlajkami a transparenty zaplnili kolem 14:00 prostor před sochou svatého Václava až k ústí Opletalovy ulice a rovněž stáli na přilehlé vozovce. Z Václavského náměstí se vydali přes Můstek a Revoluční ulici k sídlu vlády ve Strakově akademii, odkud směřovali na Hradčanské náměstí, kde kolem 18:00 pochod zpěvem státní hymny ukončili. Organizátoři zároveň oznámili, že do konce ledna se uskuteční ještě další podobné demonstrace. Po celou dobu na akci dohlíželi policisté, kteří na trase pochodu zastavovali i dopravu.
Protesty se konaly už v sobotu v dalších městech po celé zemi. Zřejmě nejvíc lidí se sešlo v Brně.
Protestovaly deklarace lékařů nebo právníků
V Praze mezi řečníky vystoupil například lékař a člen paralelní lékařské komory Miroslav Havrda. „Čeho bychom se báli? Ničeho. Nejhorší je smrt z vyděšení. Chováme se slušně a žijeme svobodně,“ řekl. O zdraví obyvatel podle něj dnes rozhodují lidé, kteří s pacienty nikdy nepracovali, jmenoval laboratorní vědce, biochemiky nebo statistiky.
Akce se zúčastnili také zástupci deklarací lékařů, sester, právníků, studentů, členů Integrovaného záchranného systému (IZS), policie či armády. Vakcíny podle signatářů deklarací nefungují a způsobují nevratné vedlejší účinky. Zrušit by se podle nich mělo očkování malých dětí. Nelíbí se jim ani povinné nošení respirátorů, kritizovali také informování veřejnosti o očkování. Deklarace zmíněných profesních skupin, které nejsou právně závazné podle petičního zákona, na internetu podepsalo přes 82 tisíc lidí. Tisíce signatářů uvedly, že pracují v těchto oborech.
Na pódiu vystoupili například zástupci zdravotních sester, hasičů nebo policistů a vojáků. Dobrovolný hasič Tomáš Janda řekl, že očkování nebrání přenosu. „Většina národa si nechává svobodu brát bez jakéhokoliv odporu. Chci dál svobodně žít a být dobrovolným hasičem,“ řekl.
Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES poté kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých hnutí získalo 0,4 procenta hlasů. Po volbách se na jejích akcích začaly podílet desítky drobných uskupení a stran, které sdílí kritický pohled na kroky vlády.