Účast soudce Čapka na oslavě v Teplicích by měl nejdříve řešit magistrát, rozhodl kárný senát

Údajnou účastí teplického soudce Miroslava Čapka na oslavě podnikatele Petra Bendy, která se konala v době nouzového stavu, by se měl nejprve zabývat v přestupkovém řízení teplický magistrát. Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) přerušil řízení o návrhu předsedy okresního soudu Jana Tichého na odvolání Čapka z funkce.

Soudce Miroslav Čapek před kárným senátem NSS
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Kárnému řízení by mělo předcházet řízení přestupkové, plyne ze stručného odůvodnění, které přednesl předseda kárného senátu Karel Šimka. Magistrátu postoupil část návrhu, která se týká samotné účasti Čapka na oslavě. Zbytek kárného návrhu zahrnuje údajně nepravdivé Čapkovy odpovědi na novinářské otázky.

Kárné řízení je nyní přerušené. Čapkův advokát Stanislav Balík očekává, že kárný senát by se mohl k případu vrátit nejdříve po Novém roce, až bude jasné, jak dopadlo přestupkové řízení.

Čapek s novináři nehovořil, podle obhájce se oslavy neúčastnil. Skutek se nestal, zdůraznil Balík. Předseda okresního soudu Tichý vytýká Čapkovi také to, že na dotazy novinářů podle něj neodpovídal pravdivě. Účast na oslavě opakovaně a kategoricky popřel, uvedl Tichý. „Pokud pak byl v kontaktu s novináři, neříkal jim žádné nepravdivé údaje,“ reagoval na jeho slova Balík.

Oslava narozenin podnikatele Petra Bendy se konala v lednu v teplickém hotelu Prince de Ligne za účasti desítek lidí v době, kdy byly hotely kvůli šíření covidu uzavřeny a hromadné akce omezeny. Tichý už dříve uvedl, že poznal Čapka na kamerových záznamech podle jeho postavy a chůz

Soudce má za sebou několik kárných řízení

Čapek je zkušený trestní soudce. V 90. letech byl poslancem, poté se vrátil do taláru. Má však už za sebou několik kárných řízení. V roce 2015 mu kárný senát snížil plat o deset procent na čtvrt roku za to, že v den komunálních voleb rozesílal e-mailem fiktivní přepisy údajných rozhovorů tehdejšího teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS).

V roce 2017 senát potrestal Čapka snížením platu o 15 procent na čtyři měsíce kvůli nezákonnému rozhodnutí o vazbě pro jednoho podezřelého. Podle dalšího kárného rozsudku z letošního května měl Čapek brát čtyři měsíce plat nižší o desetinu kvůli průtahům a pochybením v soudních líčeních. Nepořizoval zvukový záznam, aniž by o tom řádně rozhodnul. Zpracování protokolů pak nechal na soudní úřednici.

Na Bendově oslavě v době zákazu hromadných akcí byl například i tehdejší šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO), který po zveřejnění informací o oslavě složil poslanecký mandát.

Na párty byl i tehdejší liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák, kterého poté odvolal z funkce policejní prezident Jan Švejdar. Odvolán byl ze stejného důvodu ředitel teplické věznice Petr Blažek. Na funkci kvůli účasti na Bendově oslavě rezignovali také šéf teplického fotbalového klubu Petr Hynek či teplický zastupitel Michal Kasal.