„Epidemie neočkovaných.“ Vojtěch kritizoval odpůrce vakcín, právě oni zaplňují nemocnice

75 minut
Brífink k epidemické situaci z 26. října
Zdroj: ČT24

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kritizoval lidi, kteří se vyhýbají očkování proti covidu-19 a zároveň nemoc neprodělali. Epidemii covidu lze podle něj nyní nazvat „epidemií neočkovaných“. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky přibývá nakažených ve středním věku i seniorů, převažují mezi nimi neočkovaní lidé. V příštích dnech bude podle něj průměrně přibývat kolem pěti tisíc nakažených. Vojtěch se domnívá, že kdyby podíl vakcinovaných lidí dosáhl 90 procent populace, bylo by možné zrušit všechna epidemická opatření.

„Jsme v rizikovém scénáři, to je nesporné. Rizika jsou dána i do budoucna nižší proočkovaností zejména ve střední generaci, ale i vyčerpáním ochranného efektu po prvovakcinaci,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Poděkoval lidem, kteří se nechali očkovat, a kritizoval ty, kteří tak neučinili a zároveň nemoc neprodělali. „Stále máme zhruba třicet procent populace, která je takzvaně vnímavá k infekci,“ poukázal. Lidé, kteří očkování plánují, by ho podle Vojtěcha neměli odkládat „ani o den“. Prohlásil, že kdyby bylo naočkováno 90 procent lidí, bylo by možné zrušit veškerá opatření. Alespoň ke zmírnění restrikcí by podle Vojtěcha mohlo dojít, kdyby bylo naočkováno alespoň o deset procent populace více než nyní.

5 minut
Události: Vojtěch nazval situaci v Česku epidemií neočkovaných, nemocnice registrují více pacientů
Zdroj: ČT24

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je problém s očkováním zvláště v příhraničí. Někteří lidé se mu dokonce velmi aktivně brání. „Napínáme tam veškeré síly, bohužel ne vždy se očkovací týmy setkávají s tím, že jsou přijaty dobře. Spíš naopak, poslední výjezd skončil házením kamenů na očkovací tým,“ řekla. Vojtěch ale odmítl, že by bylo namístě, aby ministerstvo zdravotnictví prosazovalo povinné očkování proti covidu-19. Domnívá se, že by o tom musela rozhodnout Poslanecká sněmovna. „Určitě nemá být ministerstvo zdravotnictví, kdo rozhodne. Musí to být celospolečenský konsenzus,“ uvedl ministr.

Nová vláda by pak podle Vojtěcha měla posoudit další setrvání armády v projektu Chytrá karanténa. Zatím platí, že by její účast měla skončit na konci listopadu. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) na Twitteru uvedl, že armáda je připravena spolupráci prodloužit.

Dušek: Virus už se nešíří jen mezi mladými

„Virus se nešíří exkluzivně mezi mladou populací, ale roste nálož viru i ve středněvěké populaci do 50 let – tam jsou nárůsty značné. Začíná narůstat i počet nákaz v seniorní populaci. Ve středněvěké populaci se bavíme o významné převaze nákaz mezi neočkovanými,“ zdůraznil Ladislav Dušek.

Šéf zdravotnických statistiků potvrdil ministrova slova, že epidemie se šíří podle rizikového scénáře a šířit se bude dál. „I kdyby se teď stal zázrak a všechno zamrzlo, tak virus má brzdnou dráhu v šíření čtrnáct dní,“ poukázal Dušek. Domnívá se, že nakažených začne ubývat nejpozději na konci roku, v té době by ale mohlo v nemocnicích ležet již přes dva tisíce covidových pacientů. Nyní jich je 1055.

Účinnost očkování: ochrana před nákazou covidem
Zdroj: ÚZIS

Podobně jako Vojtěch i Dušek dal najevo, že považuje epidemii za epidemii neočkovaných. „Kdybychom byli hypoteticky stoprocentně naočkováni, viděli bychom ve všech ukazatelích maximálně třetinová čísla. V nemocnicích by byly nesmírně malé počty pacientů a do budoucna by nehrozilo zahlcení lůžkové péče,“ míní.

Z aktuálních dat podle něj vyplývá, že proti nákaze chrání vakcína ze 76 procent a proti těžkému průběhu ze 77 procent. Zatímco u dříve naočkovaných seniorů ochrana proti nákaze slábne (nyní činí 63 procent), proti těžkému průběhu je stále chrání z 84 procent.

„To jsou reálná česká data, nejsou odvislá od intenzity testování. Denně nemocnice hlásí všechny těžké průběhy v reálném čase,“ dodal Dušek. Na jednotkách intenzivní péče jsou podle něj nyní z 80 procent lidé pod 70 let a „nejsou žádnou výjimkou lidé pod 50 let“.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková varovala, že pacient, který se dostane s covidem-19 na jednotku intenzivní péče, má jen poloviční šanci na přežití. Zdůraznila, že neexistuje lék na covid-19, léčba je pouze symptomatická. Za nejúčinnější označila prevenci.

Věk pacientů na JIP s ohledem na očkování
Zdroj: ÚZIS

Rizikový scénář před týdnem předpokládal začátkem tohoto týdne 4000 nově pozitivně testovaných lidí. To se stalo, v pondělí jich bylo 4262. Ovšem čtyřtisícovou hranici nakažených za den překročilo Česko již v pátek, kdy byl přírůstek nejvyšší z týdne. „Jak to roste do pátku, je anomálie, která ukazuje na růst virové nálože v populaci. Díky logistice testování je většinou nejvyšší hodnota v úterý a potom to do konce týdne dojíždí,“ poukázal statistik.

V dalším týdnu očekává Dušek průměrný denní přírůstek kolem pěti tisíc infikovaných. V některých dnech by se mohl dostat až k sedmi tisícům. Týdenní incidence v celorepublikovém měřítku se dostane nad 300 případů na sto tisíc obyvatel.

Hygienici vyberou okresy pro testování dětí vždy v neděli

Vláda částečně v minulém týdnu, částečně v pondělí schválila změny v opatřeních ministerstva zdravotnictví. Již od pondělí přibyla i povinnost zakrývat si dýchací cesty i v práci. Od listopadu se změní některé podmínky, které se týkají škol.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová připomněla, že se budou děti v některých okresech testovat. „Byl konsenzus na limitu 300 nakažených na sto tisíc obyvatel. Vždy v neděli vyhodnotíme týdenní data, navrhneme okresy, kde by testování probíhalo,“ uvedla. Zatím se testování žáků týká osmi nejhůře zasažených okresů, proběhne 1. a 8. listopadu. „Nebudeme testovat v celé republice, protože máme velmi významné rozdíly, co se týče incidence,“ dodala hlavní hygienička.

Její lidé vyhodnotí vliv opatření po dvou týdnech. „Potom bychom rozhodovali o dalších opatřeních,“ uzavřela.

Hygienické stanice se také chystají na kontroly dodržování opatření. Podle Svrčinové nyní hygienici s policisty udělají 1200 až 1500 kontrol za týden. Za hygieniky na ně vyráží necelá tisícovka pracovníků. Na 4. a 6. listopad ale plánují hygienici větší kontrolní akce. Skupiny sestavené vždy z hygienika a policisty budou zjišťovat, jak lidé opatření dodržují, v každém kraji.

Ministři na svých posledních zasedáních zvažovali i možnost upravit zákony tak, aby zaměstnanci nemohli na pracoviště bez prokázání bezinfekčnosti. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom ale teprve bude vláda jednat s tripartitou.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se kvůli návrhu sejdou ve středu. Ostře proti je Hospodářská komora, podle ní by takové opatření paralyzovalo zemi. Proti takovému pravidlu se vyslovily i Agrární a Potravinářská komora. Podle nich by mohly být ohroženy dodávky potravin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
14:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 2 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 3 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 3 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 3 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:16Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 6 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...