Všichni dodavatelé energie musejí ERÚ do konce října doložit zajištění dodávek

Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval všechny dodavatele energie k doložení zajištění dodávek pro své zákazníky. Informace musejí zaslat do konce října. Do stejného termínu by měl mít úřad první souhrnné výsledky. ERÚ má jen omezené kompetence, jak obchodní strategie prodejců elektřiny nebo plynu prověřit či regulovat. Zákonodárci nepočítali s dramatickým vývojem na trhu, úřad tak nevybavili potřebnými nástroji. ERÚ to uvedl v tiskové zprávě.

Rozhodnutí o ukončení dodávek elektřiny a plynu ve středu oznámila skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v ČR se zhruba 900 tisíci odběrnými místy. Ve čtvrtek o ukončení činnosti informovala firma A-PLUS Energie obchodní se sto padesáti odběrnými místy a v pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 tisíci klienty.

„Dnes jsem důrazně vyzval předsedu ERÚ, aby úřad využil veškerých legislativních nástrojů, zejména paragrafu 17 energetického zákona, a provedl důkladný monitoring trhu s energiemi pro ověření schopnosti obchodníků dodávat elektřinu nebo plyn,“ napsal v sobotu večer na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

ERÚ uvedl, že ještě v sobotu všech 434 licencovaných dodavatelů energií vyzval k zaslání dokladů, že mají zajištěný dostatek energie odpovídající závazkům, které mají vůči spotřebitelům i podnikům.

Výjimečný krok

Tento krok je podle ERÚ zcela výjimečný odpovídající bezprecedentní situaci, která se na trhu nestala za dvacet let existence úřadu. „Dodavatelé musí nás, a především spotřebitele, přesvědčit a doložit, že se nepouštěli do podobného hazardu, který vedl k ukončení dodávek od společnosti Bohemia Energy. Zároveň bych rád upozornil, že přinejmenším největší dodavatelé, se kterými jsme neustále v kontaktu, dodávky zajištěné mají a opakovaně to deklarovali,“ řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Dodal, že není na místě panika, že by neměl kdo lidem energie dodávat.

K přímé regulaci by mohl ERÚ přistoupit jen v případě, že by se na energetickém trhu prokázaly závažné problémy a nefungovala by konkurence. Zásah by musel úřad provést ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Schválit by ho musela Evropská komise. Energie lidem, kteří byli zákazníky končících firem, zajistí takzvaný dodavatel poslední instance, tedy hlavní dodavatel na daném území.

„Všechny takové regulace prochází Evropskou komisí, respektive musí odpovídat parametrům v Evropě. Trh je liberalizovaný – žádná země nemůže omezit obchodování. Je to stejné, jako kdybychom vstoupili do jakékoliv jiné společnosti, která vám nabízí zboží, a řekli, že ho nemůže prodávat, protože prodává pod cenou,“ tvrdí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

„Krize je velká, je možné, že v rámci Evropy se k tomu změní přístup, a bude možnost důslednějšího zásahu. Na druhou stranu to ale nabourává konkurenční pravidla,“ doplnil ministr.  

Video Karel Havlíček (za ANO) k regulaci trhu s energiemi
video

Karel Havlíček (za ANO) k trhu s energiemi

Zdroj: ČT24

Selhání úřadů, tvrdí Fiala

Ukončení činnosti dodavatelů energií považuje adept na premiéra Petr Fiala (ODS) za selhání právě ERÚ a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Uvedl to v Otázkách Václava Moravce. Momentálně považuje za hlavní pomoci lidem, kteří dodavatele energie ztratili.

V současné situaci podle Fialy musí MPO a ERÚ poskytovat lidem dobré a rychlé informace, což se neděje. „Lidé jsou vyděšeni, neví si s tím rady, dívají se v médiích na katastrofické zprávy,“ uvedl. Fiala úřady vyzval, aby spotřebitelům poskytly konkrétní návody. Změny v personálním obsazení ERÚ nechtěl Fiala zatím komentovat, povede se podle něj o všem diskuse v koalici.

Ministr Havlíček později v reakci uvedl, že Fiala o energetice nic neví. Stát ani regulátor nesmí v Česku stejně jako jinde zasahovat do tržního prostředí, zdůraznil.