Policie obvinila dvanáct lidí. V Česku chystali hon na rysy i nelegálně dovezené tygry

V souvislosti s nelegálním lovem chráněných zvířat na území České republiky obvinila policie dvanáct lidí. Na tiskové konferenci Generálního ředitelství cel to řekl vedoucí oddělení koordinace celních podvodů Pavel Kuchynka. Podle vyšetřovatelů skupina organizovala pro zájemce ze Slovenska lov nelegálně dovezených tygrů. Plánovaný lov se ale neuskutečnil, protože dodavatel se rozhodl tygry vyvézt legálně. Případ se týká také lovu chráněných rysů.

Tygr ussurijský - ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Záruba

Na případu skupiny lovců, kteří působili na území Česka i Slovenska, pracovali celníci spolu se slovenskými policisty od srpna 2017. Vycházeli z informací, že v Česku se na konec roku 2017 plánuje lov tří tygrů. Na nespecifikovaném místě je měli lovit zájemci ze Slovenska, kteří za možnost lovu předem zaplatili. Honitba přitom podle vyšetřovatelů neměla být ohraničená ani nijak zabezpečená.

Vyšetřovatelé při prověřování zjistili totožnost jednotlivých lidí, kteří plánovali také další akce. Spolu s lovci patří k podezřelým zprostředkovatel, který lovcům domluvil kontakt s organizátorem a zároveň měl podle vyšetřovatelů ulovené šelmy preparovat.

Organizátor, který měl zprostředkovat získání tygrů a zajistit bezproblémový průběh lovu, inkasoval zálohu třicet tisíc eur, tedy zhruba 760 tisíc korun, uvedli celníci. Dodavatel, který měl tygra obstarat, podle nich dostal zálohu 100 tisíc eur.

Mrtvá těla zvířat byla uložena ve 13 mrazácích

V případu bylo v dubnu 2019 provedeno devět domovních prohlídek, při kterých vyšetřovatelé zajistili 204 exemplářů chráněných živočichů, mezi nimi například medvědy, vlky, rysy nebo tetřevy. V jednom domě také nalezli třináct mrazáků plných mrtvých zvířat.

Při další akci loni v červenci byly zajištěny další preparáty zvířat. Hodnotu živočichů stanovili pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zhruba na 7,6 milionu korun.

Při prověřování celníci a policisté také zjistili, že v České republice se nelegálně loví volně žijící chránění živočichové. Podle vyšetřovatelů byla na Prachaticku v listopadu 2018 usmrcena samice rysa ostrovida Michelle, která v té době vodila mládě. To bez matky podle Terezy Minárkové z organizace ALKA Wildlife nemělo šanci na přežití.

Letos celníci odhalili, že loni byl na Šumavě usmrcen další rys. Při dvou domovních prohlídkách na konci června zajistili několik exemplářů chráněných druhů včetně jednoho rysa. Nebyl to však jedinec, o jehož usmrcení věděli. Společenská a kulturní škoda byla podle celníků v tomto případě vyčíslena na téměř 800 tisíc korun. V tomto případu dosud nebyl nikdo obviněn, nadále je ve fázi prověřování.