V pátek testy odhalily 447 nakažených koronavirem, o polovinu víc než před týdnem

V pátek přibylo v Česku 447 případů nemoci covid-19, což je skoro o polovinu více než před týdnem. Počet hospitalizovaných s covidem-19 stoupl za uplynulých sedm dní dokonce o tři čtvrtiny na 112. Takzvané incidenční číslo, které ukazuje počet nově nakažených za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel, se v sobotu zvýšilo z pátečních 23 na 24 případů. Před týdnem přitom činilo jen 15 případů. Opět mírně vzrostlo i reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie.

Testování na koronavirus
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

V tomto týdnu počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem zatím ve srovnání s předchozím týdnem strmě rostou. V minulém týdnu se denní nárůsty pohybovaly většinou kolem dvou až tří stovek nakažených, kdežto tento týden kolem čtyř stovek. V úterý dokonce přibylo téměř šest set případů, což bylo nejvíce od konce května.

Počty provedených testů byly tento týden v pátek podobné jako ve stejný den předchozího týdne, tedy dohromady kolem sta tisíc. Předešlý pátek bylo provedeno zhruba čtyřiadvacet tisíc PCR a šestasedmdesát tisíc antigenních testů a tento pátek asi sedmadvacet tisíc PCR a přes dvaasedmdesát tisíc antigenních testů.

Roste podíl pozitivních testů

Vzhledem k nárůstu množství nově nakažených tak při stagnaci počtu testovaných podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů stoupl ve všech kategoriích.

U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, podíl potvrzených případů nákazy vzrostl z 0,14 procenta za předchozí pátek na 0,22 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 0,80 na 0,96 procenta. Podíl pozitivních u diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, vzrostl z 2,45 na 3,15 procenta.

Více hospitalizovaných

Tento týden také značně vzrostly počty lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Předchozí pátek bylo hospitalizovaných jen 64, kdežto tento týden v pátek už 112. Množství pacientů ve vážném stavu je však podobné jako před týdnem. Předešlý pátek bylo v těžkém stavu 12 lidí a tento pátek 15.

Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, v sobotu stouplo z pátečních 1,44 na 1,47. Vyšší než jedna, což značí zrychlování šíření epidemie, je číslo nepřetržitě už od 26. srpna.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30 413 lidí s covidem-19. Za posledních sedm dní byla podle ministerstva zaznamenána čtyři úmrtí lidí s covidem-19.

V pátek bylo naočkováno proti covidu-19 asi sedmnáct tisíc lidí, v některých dnech tohoto týdne počty očkovaných klesly až pod čtrnáct tisíc. Ještě na začátku srpna přitom bylo denně podáváno kolem padesáti tisíc dávek vakcín, přičemž na začátku července to dokonce bylo přes sto tisíc dávek denně.

Za celou dobu očkování dostali lidé v zemi už zhruba 11,63 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo 5,84 milionu lidí. Počty očkovaných ale v posledních týdnech výrazně poklesly.

Státní tým takzvané Chytré karantény v sobotu na Twitteru uvedl, že neočkovaní lidé tvoří naprostou většinu nově nakažených i hospitalizovaných. Z pátečních 447 případů je podle týmu 81 procent neočkovaných lidí. Z těch, kteří byli tento týden hospitalizováni kvůli covidu-19, bylo podle týmu neočkovaných 72 procent.