Ve větších městech nebo v pohraničí chybí asistenti pedagoga, jejich počty přitom rostou

Některým školám stále chybí asistenti pedagoga. Problém pociťují zejména ty ve velkých městech, v nichž jsou vyšší mzdy, nebo v pohraničí, odkud lidé jezdí za vyššími platy do Německa nebo Rakouska. České televizi to potvrdila Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání. Poptávka po asistentech přitom dlouhodobě stoupá a jejich počet každoročně roste – podle ministerstva školství se v posledních pěti letech zdvojnásobil.

Problém s nedostatkem asistentů se podle odborného garanta portálu Asistentpedagoga.cz Zbyňka Němce objevuje v lokalitách, kde tabulkový plat za vykonávání této pozice není konkurenceschopný.

To potvrzuje i Lenka Hečková z expertního týmu České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. „Ti šťastnější asistenti jsou řazeni třeba do osmé platové třídy, kde plat začíná na přibližně 25 tisících korun hrubého za celý pracovní úvazek; přičemž průměrná mzda třeba v Praze byla začátkem tohoto roku něco okolo 44 tisíc. Plat asistenta pedagoga byl tedy o více než 40 procent nižší než průměrná mzda,“ vysvětluje Hečková.

Kromě Prahy a větších měst může být problematické sehnat asistenta pedagoga v pohraničí. „Pár let zpátky jsme spolupracovali v jednom projektu se školou v Krušných horách,“ uvádí Němec. „Mají to 15 kilometrů do Německa. Tam lidé dostanou ve skladu dvakrát takový plat, tak proč by šli dělat asistenta do školy,“ popisuje situaci.

„Problém je v tom, že kdo to jde dělat, a je v tom dobrý, tak dost často odchází do nějakých vyšších sfér,“ upozorňuje předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. „Pokud se lidé nějakým způsobem zhlédnou v pedagogické práci, tak nehledají způsob, jak zůstat v pozici asistenta pedagoga, která je krajně nevýhodná. Hledají způsob, jak v oboru pokročit, aby mohli dělat práci, která bude lépe placená,“ dodává.

Povinná kvalifikace

Při shánění asistentů hrají roli i kvalifikační požadavky. „Je třeba absolvovat kvalifikační kurz v rozsahu aspoň 80 hodin, což vytváří bariéru pro potencionální zájemce,“ říká Němec.

Zákon o pedagogických pracovnících ale umožňuje přijmout na pozici asistenta pedagoga i nekvalifikovaného uchazeče – ovšem pod podmínkou, že si kvalifikaci doplní. „Často se na tato místa hlásí žadatelé, kteří předepsané vzdělání nemají. Teoreticky by tu práci vykonávat neměli, ale pokud je potřeba místo pokrýt, ředitel žadatele přijme s tím, že začne studovat a až při zaměstnání absolvuje požadovaný kurz,“ popisuje prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc.

Poptávka po asistentech roste

Poptávka po službách asistentů pedagoga podle Hečkové stoupá. „V praxi je vidět, že stále více učitelů, kteří zpočátku preferovali spíše individuální práci a pomoc asistentů někdy i odmítali, začíná vnímat, že při správném nastavení činnosti asistent může znamenat pro učitele významný zdroj pomoci. Při správném nastavení spolupráce tandemu učitel-asistent se jednoznačně zvyšuje kvalita vzdělávání nejen u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, ale u celého žákovského kolektivu,“ popisuje.

„Učitelé se s tím nějakým způsobem učí pracovat. Pro některé bylo a je těžké přijmout, že kromě nich je ve třídě ještě někdo další. Učitelská práce na to historicky není nastavená,“ podotýká Mazancová s tím, že si na novou situaci česká vzdělávací soustava pomalu zvyká.

Počet asistentů se podle mluvčí resortu školství Anety Lednové v posledních pěti letech zdvojnásobil – v roce 2016 jich bylo 13 229, loni už 26 665. Nejvíc asistentů působí na základních školách, pomáhají ale i ve školkách nebo na středních školách. „Nárůst počtu asistentů pedagoga je dán jednak demografickým vývojem, ale také zpřesňující se diagnostikou speciálních vzdělávacích potřeb dětí a žáků ze strany školských poradenských zařízení a postupným vytvářením inkluzi_vního vzdělávacího prostředí ve školách,“ komentuje nárůst Lednová.

Stálý asistentský sbor

„Asistent pedagoga není přidělen ke konkrétnímu dítěti, i když to dítě se svými podpůrnými opatřeními může být důvodem, proč je asistent zrovna v této třídě. Je k ruce pedagogovi – není osobní asistent toho dítěte,“ upozorňuje Mazancová. „Pokud asistent pracuje s pedagogem v tandemu dobře, tak by měl pedagogovi uvolnit ruce, aby se on mohl věnovat zejména těm dětem, které to nejvíc potřebují,“ vysvětluje.

Záleží i na kvalitě asistenta: „Nepotřebujete jenom člověka, který tam bude pasivně přítomen a bude dávat pozor na to, jestli si Pepíček všechno složil do aktovky. Potřebujete parťáka do třídy, který pod vaším učitelským vedením bude s dětmi pracovat. To je věc, která chce praxi, nějaký čas a nějaký um i na straně pedagoga, který toho asistenta vede,“ popisuje Mazancová.

Podle ní je v zájmu školy budovat si stálý asistentský sbor. „Škola měla mít možnost asistenta zaplatit i za předpokladu, že tam dítě s podpůrným opatřením nemá, což se s velkou měrou pravděpodobnosti stejně nestane. Ředitelé musejí umět pracovat s financováním – potřebovali by větší podporu a větší osvětu, aby se v tom dokázali vyznat,“ dodává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bez mobilů, zato s prostorem pro sebe, nabízí expertka recept na klidnou dovolenou

Dovolená má být časem pro odpočinek, ale může se z ní stát stresový faktor. Volné dny mohou provázet hádky, stres a napětí. Podle Markéty Vamberk Šauerové z katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy jsou nejčastějšími důvody, proč se dovolená změní ve stresor, vybočení ze zaběhnutého režimu a přeorganizovávání. Receptem na klidnou dovolenou je podle speciální pedagožky důkladná příprava s prostorem na flexibilitu. „Důležité je organizovat, ale nejet s pevně daným fixním plánem. Lidé jsou pak často rozhození, že jim plán ve volnu nevychází,“ nastínila.
před 9 mminutami

Pavel se v Japonsku setkal s císařem i premiérem

Japonský císař Naruhito v císařském paláci v Tokiu přijal v pátek českého prezidenta Petra Pavla. Návštěva je vyvrcholením cesty české hlavy státu do Japonska. Setkání trvalo zhruba půl hodiny. Témata jednání zůstávají tradičně neveřejná, nicméně podle japonského listu Nikkei hovořili například o významu výstavy Expo z hlediska světového míru. Císař také vyjádřil vůči Pavlovi vděčnost za jeho návštěvu Hirošimy, napsal list s odkazem na Agenturu pro císařskou domácnost. Pavel se pak setkal také s premiérem Šigeruem Išibou.
06:28Aktualizovánopřed 22 mminutami

Možnost požádat o dávky na poště by se mohla rozšířit, systém se osvědčil

Žádat o dávky na pobočkách pošty bude zřejmě možné na více místech. Už teď jich existují stovky. Rozhodnout o rozšíření systému má ministerstvo práce a sociálních věcí na podzim, kdy začne fungovat takzvaná superdávka, která spojí několik podpor do jedné. Resort pak vyhodnotí, kolik lidí si žádá on-line a kolik na pobočkách Úřadu práce nebo České pošty. Opozice je však k samotnému zavedení superdávky skeptická, podle jejích zástupců totiž stále není připravená v digitální podobě.
před 1 hhodinou

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 2 hhodinami

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 10 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 13 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 14 hhodinami

Obrana koupí zbraně od České zbrojovky za více než čtyři miliardy korun

Ministerstvo obrany koupí ruční zbraně od společnosti Česká zbrojovka v hodnotě až 4,26 miliardy korun bez DPH. Pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety i pistole, a to včetně příslušenství, oznámilo ministerstvo na webu. Se zakázkou ve čtvrtek vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informaci nyní dostane vláda.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...