Jihomoravští hasiči posílají domů posily z jiných krajů. Ubývá i dobrovolníků, parkoviště pro ně se už zavře

4 minuty
Události: V poničených obcích pokračují řízené demolice, někteří lidé se vrací do svých domovů
Zdroj: ČT24

Profesionální hasiči by mohli do dvou týdnů úplně ukončit práce v jihomoravských obcích, které koncem června poničilo tornádo. Již nyní začala odjíždět část z nich, na místě zůstane asi polovina dosud nasazené tisícovky. Odjedou zejména posily z jiných krajů. Obce, kterými se prohnalo tornádo, jsou již z velké části uklizené, pomoc profesionálního sboru je stále potřeba hlavně při řízených demolicích domů, o nichž statici rozhodli, že musí k zemi. O víkendu přijelo také méně dobrovolníků, než organizátoři úklidu předpokládali, proto již po neděli přestane fungovat velké záchytné parkoviště v Ladné určené pro ně.

Počty profesionálních hasičů se více než po týdnu intenzivní práce v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se prohnalo tornádo, sníží na polovinu, ale brzy jich nejspíše ubude ještě víc.

„Do příštího úterý budeme pracovat v polovičním režimu, kdy máme na každém místě jeden odřad profesionálních hasičů – celkem nám zatím pomáhá pět krajů. Zbytek odřadů jsme poslali domů. V tomto systému chceme pokračovat do úterý, kdy vyhodnotíme výsledky práce a rozhodneme se pro další postup,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jiří Pelikán.

Dal také najevo, že počítá s tím, že zbylí hasiči opustí obce zasažené tornádem do dvou týdnů.

Domů se zatím vrátí profesionální hasičské jednotky, které přijely pomáhat z Karlovarského a Libereckého kraje. Ostatní budou dál zajišťovat hlavně řízené demolice. Zdaleka nebudou bourat všech 180 objektů určených k demolici, jen ty, jejichž vlastníci o to požádají. Majitelé sami zbourali již 80 domů, hasiči zatím evidují 27 žádostí. Další přijímají do úterních 18:00 hodin. Zbourané jsou již například ruiny bývalé hospody v Hruškách.

Záchytné parkoviště skončí o dva dny dříve

V obcích dál pomáhají i dobrovolníci, je jich ale méně než bezprostředně po neštěstí. Záchytné parkoviště na letišti v Ladné u Břeclavi, které pro ně nechal Jihomoravský kraj vytvořit a objednal návaznou autobusovou dopravu, zůstalo spíše prázdné, v sobotu i neděli na něm parkovalo několik desítek vozidel. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) původně avizoval, že bude parkoviště v provozu do úterý, ale nakonec přestane fungovat již v neděli.

To ovšem neznamená, že by se lidé, kteří přišli o domovy, museli obejít zcela bez dobrovolnické pomoci. V sobotu dorazila asi stovka dobrovolníků, kteří vyčistili pole mezi Hruškami a Moravskou Novou Vsí od trosek a odpadků. V neděli jich přijelo o něco méně, pracují u Hrušek směrem k železniční stanici.

Pomoc bude podle hejtmana vítána i dál. „Kdokoliv má zájem přijet, bez problému může,“ řekl. Práce se podle něj najde pro každého.

S pomocí na jih Moravy odjel v neděli například menší konvoj z Ludgeřovic na Opavsku. Veze třináct lidí, kteří budou v poničených obcích pomáhat, ale také stavební materiál – střešní latě nebo cement – a 90 tisíc korun, které se v obci vybraly.

Dobrovolníci, kteří přivážejí stavební materiál, mají v poničených obcích výjimku ze zákazu vjezd, policisté je pustí až do nitra vsí.

Náklaďáky se stavebninami pro zasažené obce mohou na silnice i o víkendu

Výjimka ze zákazu platí také pro nákladní auta ve dnech, kdy jinak kamiony nesmí vyjíždět na dálnice a silnice první třídy. Při živelních pohromách existuje výjimka ze zákazu jízd, uvedlo ve stanovisku ministerstvo dopravy. Reagovalo tak na obavu, že by za porušení zákazu hrozily pokuty, oznámil mluvčí resortu František Jemelka.

„Zákon umožňuje z víkendových zákazů jízd výjimku v případě živelních pohrom, což je případ tornáda na Moravě. Dopravní policie se stanoviskem ministerstva dopravy souhlasí a nákladní auta dovážející potřebný materiál na obnovu poničených domů nebude pokutovat,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kromě obcí živel poničil také okolní vinohrady a neušetřil ani vinné sklípky. „Zůstala jenom suť. Když se podíváme dolů, je tam jenom pár rozbitých demižonů,“ poznamenal majitel jednoho ze zničených vinohradů Oldřich Matůšek.

Tornádo se na jižní Moravě vytvořilo ve čtvrtek 24. června. Zasáhlo území obcí Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a části Hodonína. Navíc se strhla prudká bouře, padaly i mohutné kroupy. Poničeno bylo 1202 domů, k částečné nebo úplné demolici jich je určeno přes 180. Zahynulo šest lidí, desítky utrpěly zranění.

Bohoslužba v kostele bez střechy a oken

Věřící zaplnili v neděli dopoledne kostel v Moravské Nové Vsi. Původně předpokládali, že bohoslužba bude venku, ale nakonec mohli dovnitř. Mši sloužil brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.

I když bylo bezpečné vejít do kostela, ten zůstává těžce poškozený. Zůstala mu sice klenba, ale krov a střechu tornádo zničilo. Některá okna jsou rozbitá, včetně vitráže nad oltářním nástavcem. Počasí neodolala špička věže, hodiny se zastavily krátce před půl osmou, tedy v čase, kdy udeřilo tornádo. Interiér je ale zachovalý. Kolem chrámu už je také složené dřevo na nový krov.

Brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul sloužil 4. července 2021 mši v poničeném kostele v Moravské Nové Vsi
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 15 mminutami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 40 mminutami

Ministerstvo zajímá, jak zrušení karenční doby ovlivnilo nemocnost

Po zrušení takzvané karenční doby přibylo lidí na nemocenské, většina politiků ji ale obnovovat nechce. Už šest let zase zaměstnanci dostávají náhradu mzdy i za první tři dny choroby. Statistiky ale zpočátku ovlivňovala covidová pandemie.
před 1 hhodinou

S letními dovolenými přicházejí i internetové podvody. Na co si dát pozor?

Sezonu letních dovolených stále častěji využívají internetoví podvodníci i hackeři, kteří sázejí na nepozornost cestovatelů. Zakládají falešné stránky hotelů, zneužívají ubytovací platformy nebo zasílají falešné emaily o platbě nedoplatků. Každoročně se za hranice vydá přes pět a půl milionu Čechů, přičemž řada z nich nevyužívá služeb cestovních kanceláří. A právě na tyto cestovatele podvodníci cílí.
před 2 hhodinami

Bouřky na Moravě lámaly stromy a ničily střechy, hasiči měli desítky výjezdů

Silné bouřky, které od nedělních 19:30 přecházely od jihozápadu na severovýchod jižní Moravou, lámaly a vyvracely stromy, na některých místech silný vítr odnesl i plechy ze střech. Před 22. hodinou v regionu lidé nahlásili osmdesát případů, kde byla zapotřebí pomoc hasičů, informoval jejich mluvčí Štěpán Komosný. K desítkám událostí vyjížděli i hasiči ve Zlínském a Olomouckém kraji, kteří rovněž převážně zajišťovali větrem poškozené střechy a odstraňovali spadlé stromy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Společnost ČEPS odmítá, že by už ve středu byla varována před možným přetížením sítě

Pokračuje pátrání po příčinách rozsáhlého výpadku elektřiny, který v pátek ochromil část Česka. Společnost ČEPS odmítá, že by dostala varování před možným přetížením sítě. Podle zástupců hnutí ANO ale přišlo ve středu upozornění na přetoky kvůli změně počasí.
před 12 hhodinami

Důchod v lednu vzroste dle odhadu o 650 korun měsíčně

Průměrný důchod vzroste v lednu zhruba o 650 korun měsíčně. Vyplývá to z nových dat Národní rozpočtové rady, která získala Česká televize. Průměrná penze by tak na začátku příštího roku vystoupala na 21 700 korun. Podobným odhadem disponuje i ministerstvo práce, přesný návrh lednového zvyšování důchodů bude mít šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) hotový v září. Zohlední inflaci mezi loňským červencem a letošním červnem.
před 12 hhodinami

Výročí Jana Husa si připomněli v Betlémské kapli i Husinci

V Česku se v neděli připomíná výročí mučednické smrti mistra Jana Husa, který byl pro své názory před 610 lety v německé Kostnici upálen. V den státního svátku se konala například slavnostní bohoslužba v Betlémské kapli, kde Hus kázal.
před 14 hhodinami
Načítání...