NCOZ obvinila pět lidí z terorismu v souvislosti se zapojením Čechů do bojů na Ukrajině

Policisté obvinili pět lidí, které zadrželi ve středu kvůli zapojení českých občanů do ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny na straně Ruska. Obviněna je také jedna právnická osoba. Informaci ČT zjistila z tiskové zprávy na stránkách Národní centrály proti organizovanému zločinu.

„Dne 22. dubna 2021 zahájil policejní orgán NCOZ trestní stíhání pěti fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestné činy teroristický útok, účast na teroristické skupině, financování terorismu a podpora a propagace terorismu,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Případ dozoruje státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně Ruska společně s dalšími separatisty nebo takové cesty chystali či organizovali.

Bílý v tiskové zprávě doplnil, že v případě odsouzení hrozí za trestný čin teroristického útoku obviněným až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Zásahu se účastnily stovky policistů

Policisté z NCOZ ve středu zasahovali po celé republice. Někteří ze zadržených údajně vyjížděli na Ukrajinu a přidávali se k bojům na straně proruských separatistů, další je pouze podporovali, uvedl Deník N.

Podle zjištění Respektu a Aktuálně.cz NCOZ v noci na středu zadržela pětici Čechů, členů paramilitárních skupin, kteří organizovali výjezdy českých občanů na Ukrajinu bojovat za Rusko. „Zásahu se účastnily stovky policistů. Dle podezření výjezdy podněcovali zpravodajci GRU z pražské ambasády Ruska, které Česko vyhostilo,“ uvedla média.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně Ruska. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Kolem středečního poledne policisté podle Radiožurnálu a iROZHLAS.cz zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Ivan Kratochvíl.

Policie na webu uvedla, že případ nesouvisí s kauzou výbuchů ve Vrběticích, do něhož byli podle českých zpravodajských složek a kriminalistů zapojeni ruští agenti.

České soudy v minulosti řešily několik případů spojených s boji na Ukrajině. Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice nebo mezinárodní organizaci, zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky tehdy propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 14 tisíc obětí. Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Objem hypoték meziměsíčně klesl

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o pět procent. Nové úvěry bez refinancování klesly podobným tempem na 18,7 miliardy korun. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v nepatrném poklesu a snížily se v průměru ze 4,8 procenta na 4,78 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:26Aktualizovánopřed 32 mminutami

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 36 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne řešili „smrskflaci“

O takzvané smrskflaci, kdy výrobci zejména potravin nebo drogerie zmenšují obsah produktu a prodávají ho za mnohdy i stejnou cenu, mluvili v Událostech, komentářích týdne neurochirurg Vladimír Beneš, právnička a bývalá politička Petra Buzková, glosátorka Zuzana Bubílková, komentátor a zástupce šéfredaktora MF DNES Petr Kolář a novinář a moderátor Čestmír Strakatý. Řeč byla také o výročí půl století od doby, kdy se Margaret Thatcherová postavila do čela britských konzervativců. Pořad se zabýval i vydáním k trestnímu stíhání šéfa SPD Tomia Okamury a ukončenými předvolebními „námluvami“ mezi SOCDEM a Stačilo!
před 1 hhodinou

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
před 1 hhodinou

Slovní i fyzické útoky. Agresorů podle policie přibývá

Ve společnosti podle policistů přibývá agresorů. Ze statistiky vyplývá, že počet násilných trestných činů meziročně vzrostl. Předloni evidovali policisté zhruba 13,1 tisíce takových případů, loni to bylo téměř o šest set víc. Agresoři jsou navíc mnohdy ozbrojeni. Terčem slovních, ale i fyzických výpadů se stávají úředníci, řidiči hromadné dopravy i náhodní kolemjdoucí. Asi nejčastěji jsou těmto situacím vystaveni strážnicí. Nárůst agresivity pozorují ale i zdravotníci.
před 2 hhodinami

Nedodržení bezpečné vzdálenosti je častou příčinou nehod aut. Možnost pokut ale vázne

Podle statistik je jednou z nejčastějších příčin nehod v Česku nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi auty. Ministerstvo dopravy chtělo, po vzoru okolních států, tento častý zlozvyk řidičů pokutovat. Jenže zákon zatím jasně neříká, co to bezpečná vzdálenost je.
před 2 hhodinami

Válek chce změnit pravidla příplatků za „vyšší komfort“

Vláda chce změnit pravidla, podle kterých si lidé připlácejí za péči u lékařů nad rámec zdravotního pojištění – například za komfortnější kyčelní kloub, oční čočku nebo operační metodu. Pokud si je pacient vybere teď, musí kromě zdravotnického prostředku zaplatit i celý zákrok. To by se mělo podle kabinetu změnit, lidé by dopláceli pouze rozdíl mezi základním materiálem nebo postupem, který hradí pojišťovna, a zvolenou dražší variantou. Opozice se obává, že lékaři začnou preferovat pacienty, kteří jsou ochotni si připlatit.
před 3 hhodinami

Dováží se stále méně ojetých aut. Výjimkou jsou elektromobily

V lednu počet registrací ojetých aut ze zahraničí meziročně klesl skoro o pět procent. Podobný trend trvá už od roku 2021, kdy se prodejům dařilo, protože výrobu automobilek narušila pandemie covidu-19. Častěji se dnes v bazarech objevují ojeté elektromobily z dovozu. Loni jich lidé oproti roku 2023 registrovali dvakrát víc.
před 11 hhodinami
Načítání...