Policisté v noci zadrželi pět Čechů podezřelých z teroristických činů na východě Ukrajiny

3 minuty
Události ČT: Policie zadržela pět čechů podezřelých z terorismu na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci zadrželi pět lidí, které podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do rusko-ukrajinské války na straně okupovaných území. Nikdo zatím nebyl obviněn. Na webu o tom ve středu informoval státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství Praze. Zadržené české občany kriminalisté podle několika zpravodajských serverů podezírají, že jezdili bojovat na Ukrajinu na straně Ruskem koordinovaných ozbrojenců, nebo takové cesty chystali či organizovali.

Pražské vrchní státní zastupitelství potvrdilo svůj dozor nad protiteroristickým útvarem NCOZ, „který vede trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu teroristického útoku, trestného činu financování terorismu a trestného činu podpory a propagace terorismu, přičemž tyto trestné činy souvisí se zapojením českých občanů do bojů na východě Ukrajiny na straně takzvané Doněcké lidové republiky“.

„Policejní orgán zadržel pět fyzických osob, doposud nebyl nikdo obviněn. Policejní orgán provádí standardní úkony trestního řízení,“ uvedl dozorující žalobce. Trestní stíhání proti konkrétní osobě či osobám podle mluvčího NCOZ Jaroslava Ibeheje zatím nezačalo. Kriminalisté v tuto chvíli vyslýchají podezřelé osoby a svědky, dodal. Policie už oznámila, že případ nesouvisí s případem výbuchu muničního areálu ve Vrběticích. 

Razie na proruské bojovníky

Policisté z NCOZ podle několika serverů v noci zasahovali po celé republice. Někteří ze zadržených měli vyjíždět na Ukrajinu a přidávat se k bojům na straně Ruskem koordinovaných ozbrojenců, další je pouze podporovali, uvedl Deník N. Podle zjištění Respektu a Aktuálně.cz NCOZ v noci zadržela pětici Čechů, členů paramilitantních skupin, kteří organizovali výjezdy českých občanů na Ukrajinu bojovat za Ruskem koordinované ozbrojence.

„Zásahu se účastnily stovky policistů. Dle podezření výjezdy podněcovali zpravodajci GRU z pražské ambasády Ruska, které Česko vyhostilo,“ uvedly servery. Po vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze české bezpečnostní složky podle autorů článku pokračují v akci proti ruskému vlivu v Česku.

Možnost podněcování výjezdů zpravodajci GRU považuje za závažnou poslanec a člen výboru pro obranu Jan Bartošek (KDU-ČSL). Požádá proto předsedu výboru, aby byl bod zařazen na jednání v příštím týdnu. „Je to natolik zásadní informace, že to musíme vzít na výbor pro bezpečnost,“ řekl.

Připomněl také výroční zprávu za rok 2016, kdy Bezpečnostní informační služba (BIS) informovala o cestách českých občanů na problematická místa Ukrajiny. „Psala, že některým českým občanům ruští zpravodajci pomáhají odjíždět bojovat do separatistické části Ukrajiny. To znamená, že je tato informace je a není překvapivá. Já jsem moc rád, že NCOZ pokračuje a plní svoji práci,“ dodal Bartošek.

Případné zapojení Čechů do rusko-ukrajinské války na straně okupovaných území vnímá jako rizikové i poslanec a místopředseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS). „Naší státní politikou a pozicí je podpora integrity Ukrajiny a snaha o to, aby se vrátily hranice do původního stavu, včetně Krymu. Pokud by se tam pohybovali nějací naverbovaní občané České republiky, kteří by kompromitovali naši státní pozici a podporu Ukrajiny, tak si myslím, že by to opravdu nebylo příjemné. Myslím si, že by to mohlo být určitým problémem nejen ve vztahu k Ukrajině, ale i některým našim dalším partnerům,“ okomentoval.

6 minut
Zásah NCOZ v souvislosti s výjezdy na Ukrajinu
Zdroj: ČT24

Podle informací serveru iRozhlas.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Kolem poledne policisté podle Radiožurnálu a serveru iRozhlas.cz zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

V sobotu premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že podle českých bezpečnostních složek se na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích z roku 2014 podíleli členové ruské tajné služby GRU, následovalo vyhoštění 18 ruských diplomatů z velvyslanectví v Praze a následná odvetná akce Moskvy. „Úkony trestního řízení prováděné dnešního dne (ve středu – pozn. red.) NCOZ nesouvisí s kauzou výbuchů ve Vrběticích!“ informovala ráno policie na Twitteru.

České soudy v minulosti řešily několik případů spojených s rusko-ukrajinskou válkou. Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice nebo mezinárodní organizaci, zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.

Zelenskyj je připraven jednat s Putinem

Noční zásah se odehrál v době, kdy se vyhrocuje situace na rusko-ukrajinské hranici. Ruská federace tam přesunula 120 tisíc svých vojáků. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj proto vyzval Vladimira Putina, aby se sešli a zabránili válce. „Pane Putine, jsem připravený jít ještě dál a navrhuji vám sejít se s vámi kdekoli v Donbasu, kde pokračuje válka,“ uvedl.

Putin zatím přímo nereagoval. Ve svém středečním projevu před federálním shromážděním ale zkritizoval Západ za přístup k Rusku. „Pokud někdo vnímá naše dobré záměry jako netečnost či slabost a sám chce spálit či dokonce vyhodit do povětří mosty, měl by vědět, že ruská odpověď bude asymetrická, rychlá a tvrdá,“ prohlásil. 

Rusko-ukrajinská válka propukla v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky tehdy propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 14 tisíc obětí. Česká republika samozvané republiky Ruskem koordinovaných ozbrojenců neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 55 mminutami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 7 hhodinami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 9 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 12 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 13 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 14 hhodinami
Načítání...