V pražské zoo uhynula gorilí samice Bikira, zřejmě následkem poranění

V pražské zoo v pátek uhynula samice gorily nížinné Bikira. Zoologická zahrada to uvedla na sociálních sítích a na svém webu. Pravděpodobně následkem poranění měla krvácející natrženou stěnu žaludku a ztratila víc než tři litry krve. „Navzdory rychlé reakci všech zúčastněných a jejich maximálnímu nasazení Bikira uhynula tři hodiny po operačním výkonu, i když byla v intenzivní péči na umělé plicní ventilaci s podporou krevního oběhu,“ informovala zoo.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK, AP Autor: Petr David Josek

První potíže zaznamenali chovatelé u Bikiry ve čtvrtek. Byla unavenější, zkonzumovala jen půl krmné dávky a nehýbala levým loktem, popsala zoologická zahrada. „Kontrola videozáznamů neukázala, že by v pavilonu došlo k šarvátce či jinému incidentu, a tak se jevilo pravděpodobné, že tyto potíže by mohly souviset s onemocněním covid-19. Tomu odpovídala i nasazená léčba,“ stojí ve zprávě.

V pátek ráno již samice nejevila zájem o potravu a ležela na břiše. Navzdory podání léků proti bolesti a antibiotik se její stav zhoršoval, měla třes a bledé sliznice. Proto byla uvedena do celkové anestezie a převezena do veterinárních prostor zoo, kde se ukázalo krvácení do břišní dutiny.

U Bikiry a další gorily Kamby se letos v březnu prokázala nákaza covidem-19. Už dříve byla nákaza odhalena u gorilího samce Richarda a samice Shindy.

Jemná a přátelská

Bikira se narodila 12. srpna 1995 v zoologické zahradě v Amsterdamu. Do Prahy přišla z irského Belfastu, aby konečně dostala šanci mít vlastní mládě. Bikira byla velmi vlídná k lidem, nesnažila se chovatele chytat přes mříže a záludnosti jí byly cizí, uvedla o ní zoo v roce 2013.

Kromě toho ji popsali jako „jemnou a přátelskou“. „Přesně taková je Bikira; gorila, jejíž jméno ve svahilštině znamená 'panna',“uvedla již před lety pražská zoo.

Gorily nížinné chová pražská zoologická zahrada od roku 1963. Jejich množení je ale v zajetí obtížné. Dosud osmičlenná skupina žije ve vlastním pavilonu v dolní části areálu zahrady, kde se také v roce 2004 narodilo vůbec první gorilí mládě v českých zoo, samička Moja.

Bikira, gorila nížinná
Zdroj: ČTK, Zoo Praha
Autor: Tomáš Adamec

Zoo a botanické zahrady se od pondělí otevřou

Zoologické a botanické zahrady budou moci obnovit od 12. dubna provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně dvacet procent kapacity. V týdnu to schválila vláda. V areálu pražské zoo tak bude v jednu chvíli moci být nejvýše čtyři tisíce osob.

„Vzhledem k tomu, že areál se podle vládního rozhodnutí smí naplnit pouze na 20 procent kapacity, během víkendů s hezkým počasím nám patrně nezbude, než počet návštěvníků regulovat,“ uvedl ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Ve všední dny podle něj s největší pravděpodobností nehrozí, že by se zájemci o návštěvu zoo do areálu kvůli omezení kapacity nedostali.

Zoologické a botanické zahrady jsou z rozhodnutí vlády v rámci protiepidemických opatření uzavřeny od 18. prosince. Kvůli tomu zoologické zahrady hlásí velké ztráty. Ve zmíněné Zoo Praha přesahuje ztráta 100 milionů korun, uvedlo vedení zařízení v březnu.