Už jen deset měsíců a stovky restů. Poslanci se neshodnou na prioritách před volbami

3 minuty
Události: Poslanci řeší priority před volbami
Zdroj: ČT24

Poslanci mají před sebou posledních deset měsíců mandátu. Do té doby musí rozhodnout třeba o novele státního rozpočtu. Návrhů zákonů a změn je ale ve sněmovně tolik, že vše poslanci projednat nestihnou. Řeší tedy, co upřednostnit.

Čtvrtým rokem zastupuje občany ve sněmovně devět stran. A co politický klub, to jiný názor, co by bylo třeba za poslední rok funkčního období ještě stihnout.

„Zákon na ukončení zneužívání dávek nepřizpůsobivými, který nám už prošel prvním čtením,“ zmiňuje prioritu své strany Tomio Okamura (SPD). Tento zákon ale není jedinou změnou v procesu. „Celostátní referendum je před závěrečným hlasováním,“ upozorňuje Stanislav Grospič (KSČM).

Místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová se chce bezpodmínečně zaměřit na otázku dostupného bydlení. „Aby si vládní ANO i premiér přestali hrát na  schovávanou a hru pro média a dotáhli jsme novelu exekučního řádu,“ přeje si pro změnu Ivan Bartoš (Piráti).

„Jsou velmi diskriminovány regiony, je se skutečně potřeba zamyslet, jak vypadá současné rozpočtové určení daní po kraje,“ doporučuje Vít Rakušan (STAN). 

Kde je vůle, měla by být i cesta

Na schválení v prvním čtení stále čeká na dvě stě osmdesát dokumentů. Kolik se jich stihne projednat a definitivně schválit, není jisté, jednání dolní komory navíc od jara výrazně ovlivňuje koronavirus. Petr Fiala (ODS) je ve vyhlídkách spíše skeptický. „Nevěřím, že s touto vládní většinou se dá ještě něco rozumného stihnout,“ obává se.

Podobně to vidí i zástupce další opoziční strany. „Jednání je poměrně chaotické a mrzí mě, že ani samotná koalice se není schopná na prioritách dohodnout,“ podotýká lidovec Marian Jurečka. „Je to jen na vládě a její většině, jestli má vůli. Pokud ji nemá, tak se to samozřejmě stihnout nedá,“ souhlasí Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) slibuje návrat k takzvaným opozičním okénkům. Proto, aby opozice měla větší šanci prosadit své návrhy. Shoda napříč kluby panuje v tom, že těch neprojednaných je příliš. „Doufám, že na grémiu najdeme sílu se domluvit, ať nejsou pořád mimořádné schůze a domluvíme se na prioritách,“ uvítal by Vondráček. 

Dojde na občanský zákoník i státní rozpočet

Letos čeká poslance první schůze 19. ledna. Program má zatím dva body: v prvním čtení projednat vládní návrh občanského zákoníku a také vládní znění insolvenčního zákona. Sněmovna by mohla rozhodovat opět i o prodloužení nouzového stavu nebo dalších zákonech v rámci legislativní nouze, které například reagují na protiepidemická opatření.

Na řadu během pár týdnů přijde i novela zákona o státním rozpočtu. „Samozřejmě je třeba změna rozpočtu v souvislosti s daňovým balíčkem. Situace v souvislosti s pandemií není dobrá, ale žádný termín není. Možná to bude v březnu, možná v dubnu,“ odhaduje premiér Andrej Babiš (ANO). 

Mandát současným poslancům skončí 21. října. O novém složení dolní komory rozhodnou voliči druhý říjnový víkend. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Potravinářská inspekce už letos zavřela na sto provozů

Skoro stovku provozoven už letos nechala zavřít Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Nejčastěji kvůli tomu, že odhalila špínu, škůdce, trus hlodavců nebo špatné nakládání s odpady. Od začátku roku provedli inspektoři už patnáct tisíc kontrol – dvakrát více než loni. Číslo je vyšší než dřív i proto, že už na kontroly stravovacích provozů nechodí hygienici. Potravinářská inspekce je tak začala dělat častěji. Drobnější pochybení najde na každém třetím místě.
před 5 hhodinami

Vláda doufá, že jí NATO uzná obranné účetnictví

Česká vláda za minulý rok ohlásila zvýšení výdajů na obranu nad dvě procenta HDP, a formálně tak po devatenácti letech splnila závazek vůči NATO. Česko ale zatím stále neví, jak vysoké obranné výdaje mu Severoatlantická aliance uzná. Kabinet se loni poprvé pokusil vykázat jako obranné náklady i výdaje z jiných kapitol než je ministerstvo obrany.
před 5 hhodinami

Náhlé zdražení benzinu uštědřilo Československu tržní lekci

Před třiceti pěti lety zažili obyvatelé tehdejšího Československa jednu z prvních lekcí, jak funguje tržní ekonomika. Ze dne na den vzrostla cena benzinu o polovinu. Federální vláda reagovala na omezení dodávek ropy ze Sovětského svazu a problémy s výrobou. Později dokonce musela zavést přídělový systém, který ale fungoval jen do konce října 1990. Od listopadu ale benzín znovu podražil o dalších padesát procent. Litr tak stál při tehdejším průměrném platu 3300 korun už zhruba polovinu toho, co v současnosti.
před 5 hhodinami

Na východě Česka vydrží vedra i v pondělí, na západě se ochladí

Teploty na řadě míst v neděli vystoupaly přes tropickou třicítku, na několika stanicích v Praze a středních Čechách přesáhly i 33 stupňů Celsia. I noc může být na řadě míst tropická, při níž teploty neklesnou pod 20 stupňů. V pondělí počasí republiku rozdělí na dvě odlišné části – zatímco ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku teploměr ještě ukáže až 34 stupňů, na západě země po přechodu studené fronty spadnou nejvyšší teploty až k osmnácti stupňům. Postupně bude pršet na většině území.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Odjezd návštěvníků MotoGP způsobil kolony

Kolem Masarykova okruhu v Brně v neděli parkovalo 9500 aut a 3300 motocyklů. Závody motocyklového mistrovství světa skončily v 15:00, poté se na dálnici kolem exitů Ostrovačice a Kývalka tvořily kolony. Kolem 18:00 už většina návštěvníků odjela, parkoviště zůstala prázdná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 16 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 16 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 17 hhodinami
Načítání...