Ministr Blatný chce převést kartotéky do počítačů. Elektronizaci označil jako jednu z letošních priorit

Větší dostupnost moderních léků pro pacienty, elektronizace zdravotnictví a spravedlivější úhrady za zdravotní péči jsou hlavní priority ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) pro příští rok. Chce je prosadit i na základě práce svých předchůdců. Ministr připustil, že řadu věcí zbrzdila epidemie, dva velké zákony, a to o veřejném pojištění a elektronizaci, ale chce dovést do konce. Chce to po něm i opozice.

Video Ministr Blatný označil digitalizaci zdravotnictví za jednu z letošních priorit
video

Ministr Blatný označil digitalizaci zdravotnictví za jednu z letošních priorit

K objednání na testy na covid-19 používají lékaři elektronickou verzi žádanky. Umožňuje domluvu po telefonu a okamžité zadání požadavku do systému. „Žádanka je velice jednoduchá, je velice intuitivní, je to skutečně na pár kliků,“ popsal praktický lékař David Macharáček. Pacient si nemusí vyzvedávat žádné papíry a může jít rovnou na testy na kterékoliv pracoviště v Česku.

Kvůli epidemii covidu-19 stát zavedl e-žádanky zrychleně, ale jen na covidové odběry. U ostatních vyšetření chodí dál pacienti zpravidla od lékaře k lékaři s papírem. Podobné je to i u lékařských zpráv a dokumentace. Změnit to má novela o elektronizaci. „Zavedení všech funkcionalit, které ten zákon předpokládá, nám dá obrovskou sílu informací a já ten zákon považuji za velmi důležitý,“ popsal ministr zdravotnictví.

Novela by měla zavést centrální systém předávání digitálních údajů. V něm by měli lékaři sdílet lékařské zprávy, snáz by se měly zavést plošné elektronické žádanky a on-line podobu by měla mít i zdravotnická dokumentace pacienta. „V momentu, kdy bych tam měla všechno napsané, už to s pacientem jen zrekapituluji a svou léčbu podle toho můžu řídit,“ řekla praktická lékařka Ludmila Mazylkinová.

Dokumentace by měla být přístupná jen pacientovi a jeho ošetřujícím lékařům. „Potřebujeme dostat do zdravotnické dokumentace i nějaké legislativní záležitosti z hlediska bezpečí pacientů i případně sporů a stížností,“ uvedl místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Ministr chce novelu poslancům poslat v lednu.

Nové úhrady inovativní léčby

Začít projednávat by měla Poslanecká sněmovna i zákon o veřejném zdravotním pojištění. „Považuji tento zákon společně ještě se zákonem o elektronizaci za dva naprosto klíčové, které musejí být v co nejkratší době diskutovány a ideálně přijaty. Uděláme pro to všechno,“ řekl Blatný.

Novela o veřejném pojištění mimo jiné zavádí nový systém úhrad nestandardních léků. Například pacienti se vzácnými chorobami by už nemuseli jednotlivě žádat o výjimečnou úhradu pojišťovnou. Žádosti by schvalovala komise zástupců.

Cena zdravotních zákroků by se v různých regionech neměla lišit

Opoziční poslanci od Jana Blatného čekají, že v tomto roce spustí také nový systém úhrad za zdravotní péči. Jako třetí prioritu to označil sám ministr. „Jeden zákrok by neměl stát jinou částku v Praze a jinou v regionální nemocnici,“ popsal místopředseda výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák (Piráti).

„Já jsem i jako jeden z mnoha odborníků v týmu, který toto připravoval, několik let pracoval. Myslím si, že je to zásadní věc,“ uvedl Blatný. Nová metodika má platby za zdravotní péči sjednotit. Dosud se zkoušela pilotně u vybraných nemocnic, teď čeká všechna zařízení s akutní péčí.