Proti viru nesnášenlivosti se musíme naočkovat sami, apeloval v novoročním projevu Radek Vondráček

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) věří, že rok 2021 bude rokem lepší budoucnosti. Přispět k ní mohou lidé sami nejen tím, že se nechají očkovat proti covidu-19, ale také, že budou k rozdílným názorům druhého více tolerantní. Jednota pomůže zvládnout nejen epidemii, ale také obnovit ekonomiku, uvedl Vondráček ve svém novoročním projevu.

Video Mimořádné pořady ČT24
video

Záznam: Novoroční projev Radka Vondráčka

Uplynulý rok podle Vondráčka ukázal, „jaký jsme národ, jaký je náš stát, jaký je každý z nás“. I když si je jist, že lidé ze sebe dali mnohem více toho lepšího, zároveň vnímá, že zkušenost s covidem přinesla i hlubší rozdělení české společnosti.

Společnost nově dělí i linie mezi rouškaři a popírači

„Řada lidí si v epidemii našla záminku, jak dále zaútočit na ty, které beztak nemají rádi. V důsledku je naše společnost rozhádanější, rozdělenější, než když do roku 2020 vstupovala. Koronavirus k dalším dělicím čarám přidal ještě linii rouškař – popírač,“ obává se Vondráček. Dodává, že ale za rozdělením lidí do různých táborů nestojí jejich politické preference, spíše jejich povaha a životní postoje.

Připouští také, že vliv na rozdělení společnosti má ohromný nával „negativních, alarmujících a strach budících informací“. Lidé ve stresu z pandemie i budoucnosti cítí potřebu reagovat. „Zkuste prosím tomuto tlaku odolávat,“ nabádá Vondráček.

Živnostníci potřebují naši pomoc a my potřebujeme je

On sám prý koronavirus vnímá jako společného nepřítele všech. V novoročním projevu apeloval, aby se lidé přes rozdílné názory dokázali přenést. „Více spolu mluvme, více si naslouchejme, i když spolu nesouhlasíme,“ přeje si.

Jednota je podle jeho slov potřebná také k obnovení ekonomiky. „Na mnohé krize dopadla velmi tvrdě. Zejména malí a střední podnikatelé se ocitli v těžké situaci, přitom jsou solí hospodářství. Pokud padnou oni, do potíží se dostane sociální systém a problémy se přelijí do velkých firem,“ obává se.

„Pomoci jistě musí především vláda, ale něco může udělat každý z nás: podporujme domácí firmy, zejména ty menší a střední, dejme vydělat živnostníkům, potřebují to a my všichni potřebujeme je,“ nepochybuje Vondráček.

Nechte se očkovat

Ve svém novoročním projevu vzpomněl také s poděkováním všem, kteří při pandemii pomáhali a pomáhají. A připojil tichou vzpomínku na všechny, kteří covidu-19 podlehli. Myslet na zemřelé, kteří odešli kvůli nákaze koronavirem předčasně, by podle Vondráčka měli i odmítači očkování a šiřitelé dezinformací.

„Všechny vás prosím, až budete mít možnost, nechte se očkovat, a do té doby se snažte chránit sebe i své okolí,“ žádá. Je přesvědčen, že nejdůležitější je nyní přežít, vše ostatní jde prý napravit.

Na závěr projevu vyjádřil optimismus, že v těžké zkoušce se v lidech projeví to lepší. „I když nás rozdělují názory, spojují nás hodnoty. Tou největší je lidskost, láska k bližnímu,“ uvedl. „Proti onemocnění covid-19 by nás v tomto roce mělo chránit očkování, proti viru nesnášenlivosti se ale musíme naočkovat sami,“ shrnul.

K národu promluvil i přeseda Senátu a prezident

Svůj projev už přednesl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). I on vyzval k odpovědnosti a potřebě táhnout za jeden provaz.

Novoroční projevy parlamentních předsedů vznikly jako reakce na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nahradit proslovy hlavy státu z počátku roku vánočním poselstvím.

V nejnovějším projevu z Lán prezident mimo jiné poděkoval těm, kteří pomáhají při zvládnutí epidemie covidu-19. A také vyzval občany, aby se proti koronaviru nechali očkovat.