Od pondělí se zastaví lety z Británie do Česka. Spoje ruší i další státy, důvodem je nový kmen koronaviru

3 minuty
Události: Nový kmen koronaviru v Británii
Zdroj: ČT

Od pondělí se zastaví lety z Velké Británie do Česka. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na svém Twitteru. Od neděle platí, že lidé přijíždějící z Velké Británie musejí podstoupit minimálně pětidenní karanténu. Opatření se zavádí kvůli obavám z šíření nového kmene koronaviru, který se na Ostrovech objevil. Podle informací dostupných na webu pražského letiště měly v pondělí v Praze přistát tři spoje z Británie, první z nich v 10:15.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ještě během neděle pro Českou televizi uvedl, že vláda o zrušení letů z Británie rozhodne až na pondělním jednání. Nakonec ale ministerstvo zdravotnictví na svém Twitteru krok zastavit linky z ostrovů zveřejnilo již během nedělního večera s tím, že příslušné opatření bude vydáno během rána.

Už v neděli začala platit pro cestující z Velké Británie povinnost karantény. Většina cestujících byla povinnou karanténou překvapena, vesměs ale rozhodnutí ministerstva přijali smířlivě vzhledem k nadcházejícímu volnému období. Přiletěli však i cestující, kteří absolvovali test a předpokládali, že v pondělí budou moci do práce.

Karanténa po návratu z Velké Británie byla povinná i dříve, protože patří mezi státy s vysokým rizikem nákazy. Pro cestující z těchto států je ale jinak možné se karanténě vyhnout podstoupením testu s negativním výsledkem.  

Výskyt nové mutace zaznamenali nově v Itálii

Česko zdaleka není jedinou zemí, která na výskyt nové mutace zareagovala. O přerušení leteckého spojení s Velkou Británií rozhodla i Itálie. Ta už ohlásila prvního pacienta, který je nakažený „britskou“ mutací koronaviru. Podle italského ministerstva zdravotnictví se nedávno vrátil právě z Británie, a to přes římské letiště.

Ze států Evropské unie omezilo styk s Velkou Británií Nizozemsko, které v noci na neděli zakázalo přílety z britských letišť, prozatím s platností do 1. ledna. Nizozemsko tento kmen objevilo při namátkové kontrole starších případů ve vzorku odebraném už na začátku prosince. Podle Světové zdravotnické organizace byla mutace zjištěna i v Dánsku a Austrálii. 

Lety ze států EU zastaví ještě Belgie a pobaltské země

O půlnoci na pondělí přeruší dopravní spojení s Velkou Británií i Belgie, řekl její premiér Alexander De Croo. Obdobné opatření do konce roku přijaly pobaltské státy. 

Zákaz vstupu pro britské cestující chystá Švédsko, řekl tamní ministr vnitra v televizi SVT. Španělsko vyzvalo ke koordinaci postupu v rámci Evropské unie; podle stanice BBC by se o tom v Bruselu měli v pondělí radit zástupci členských zemí EU.

Na aktuální situaci za Lamanšským průlivem reaguje i Bulharsko. To ruší letecké spojení s Británií od půlnoci až do konce ledna. Podle agentury DPA o přerušení leteckých spojů s Británií od půlnoci rozhodlo také Švýcarsko.  

Turecko oznámilo pozastavení letů nejen z Británie, ale také z Nizozemska, Dánska a Jihoafrické republiky.

WHO vyzvala k obezřetnosti

Nový kmen koronaviru se zatím objevil v jihovýchodní Anglii a nově i ve Walesu. Podle BBC ale není jisté, zda má nová mutace koronaviru původ ve Velké Británii. 

WHO vyzvala evropské země, aby zvýšily kapacity pro rozbor genetické informace viru, aby vědci mohli lépe osvětlit možná rizika spojená s novou mutací.

Podle britských vědců se nová mutace viru přenáší až o sedmdesát procent snadněji. Domnívají se, že se již dostala i mimo Velkou Británii. Podle vědeckého experta Patricka Vallance by ale na nový kmen měly postačit nynější vakcíny proti covidu-19. Ministr zdravotnictví Matt Hancock v neděli zdůraznil, že nová mutace viru „se vymkla kontrole“.

„Vzhledem k tomu, o kolik rychleji se tato nová varianta šíří, bude velmi složité udržet ji na uzdě, dokud není široce nasazená vakcína,“ uvedl ministr. V rozhovoru pro BBC vyzval, „aby se každý choval, jako by virus měl“.

Fakt, že virus SARS-CoV-2 mutuje, není sám o sobě znepokojivý ani překvapivý. Jak uvedla odbornice WHO Marie Van Kerkhoveová, mutace viru SARS-CoV-2 jsou identifikovány poměrně často. Klíčové je zhodnotit, zda daná mutace zásadně mění chování viru.

2 minuty
Události: Epidemiolog Roman Prymula k novému kmenu koronaviru v Británii
Zdroj: ČT

Nakažlivější mutaci mají i v JAR, je ale jiná než v Británii

Nová, zřejmě nakažlivější mutace koronaviru se objevila kromě Británie rovněž v Jihoafrické republice, kde podle místní vlády přispívá k druhé vlně nákazy. Reaguje na to už Německo. To vedle letů z a na britské ostrovy pozastaví i linky s Jihoafrickou republikou.

Epidemioložka Emma Hodcroftová, která působí na švýcarské Basilejské univerzitě, na Twitteru uvedla, že se v africkém státě jedná o jinou mutaci viru, než je ta, jež nyní vyvolává obavy v Británii. 

Jihoafrická republika je koronavirem nejhůře postiženou africkou zemí; od začátku epidemie zaznamenala skoro milion případů nákazy koronavirem a  25 tisíc úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Prudký nárůst infekcí země eviduje od začátku prosince.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 3 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 33 mminutami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 9 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 9 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 9 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 13 hhodinami
Načítání...