Řada pohraničníků za komunismu odmítla plnit rozkazy a uprchla na Západ

Reportéři ČT: Hlídači, kteří odmítli hlídat (zdroj: ČT)

Stovky obětí si vyžádala čtyřicetiletá komunistická éra na československých hranicích. Umírali i pohraničníci, někteří z nich spáchali sebevraždu. Mezi strážci hranice, kteří byli režimem považováni za elitu, se našli tací, jež odmítli režimu sloužit a rozhodli se uprchnout na Západ. Jejich příběhy natáčel pro pořad Reportéři ČT Karel Vrána.

Země obehnaná ostnatými dráty a hlídaná pohraničníky byla jedním z příznaků komunistické totality. Strážci hranice měli rozkaz střílet po každém, kdo by chtěl bez souhlasu státu odejít na Západ, nakonec ale někteří z nich sami uprchli.

„Řekli, jak by někdo utíkal, že máme zařvat stůj, ruce vzhůru, a jakmile by nezastavil, tak střelit do vzduchu. Jak by nezastavil, tak pálit po něm,“ popisuje rozkazy pohraničník Jiří Barteček.

„Během ilegálních pokusů o přechod státní hranice do západního Německa nebo do Rakouska zemřelo 289 osob, z toho bylo 144 zastřeleno pohraničníky,“ tvrdí historik Martin Pulec. Ještě více pohraničníků ale samo zběhlo na Západ – 384.  

„Vůbec nejvíce, skoro sto, jich zběhlo v roce 1951, další velká vlna začala po srpnu roku 1968 a vyvrcholila v roce 1969,“ říká Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů. 

Americký sen

Jiří Barteček narukoval v roce 1974 k pohraniční stráži v Záhorské Vsi na rakouské hranici jako psovod. Už před vojnou byl ale rozhodnutý, že uteče na Západ.

Jiří Barteček
Zdroj: Reportéři ČT

12. září 1975, když měl službu, se mu záměr opustit Československo vydařil. Do Rakouska s sebou vzal dva civilisty, kteří za ním přijeli na návštěvu. Společně podlezli bránu v drátěném plotu a vrhli se do řeky Moravy.

Z Rakouska se později přesunul do Spojených států. V Kalifornii se stal úspěšným podnikatelem ve stavebnictví. V listopadu 1989 pro americkou stanici NBC komentoval změny v Československu.

Do USA se dostal také František Vláčil, který sloužil v Chlumu u Třeboně. „Celé ráno jsem přemýšlel, jak utéct. V poledne nám přivezli oběd, šli sbírat borůvky a já šel chvilku za nima. No a potom jsem odbočil a začal jsem utíkat,“ popisuje. S sebou měl služební samopal. Použít jej nechtěl, přiznal ale, že kdyby byl v ohrožení, asi by střílel.

František Vláčil v USA
Zdroj: archiv Františka Vláčila

Jindřich Čížek patří mezi další pohraničníky-uprchlíky, měl ale k útěku jiné pohnutky. „Utekl jsem kvůli šikaně. Přelezl jsem tři dráty, tři drátěné stěny, signální stěnu… Pak jsem šel pěšky 15 kilometrů a tam mě zastavili grenčáci (pohraničníci). Vzali mě do obchodu, tam mě svlíkli z vojenských hadrů, oblékli mě perfektně a ten balík poslali na rotu,“ říká.

Při útěku pohraničníci riskovali, že je zastřelí jejich druzi ve zbrani. U soudu jim pak od šedesátých let hrozily tresty v dolní hranici dva až čtyři roky. Režim navíc tlačil na jejich blízké, aby je přemluvili k návratu. Dokonce nabízel, že jim kvůli tomu vystaví pas s možností vyjet na Západ.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kůže ze stehna na rukách i lopatkách. Popálená z Mostu se zotavuje

Lenka Marková, jedna z popálených při nedávném požáru v mostecké restauraci U Kojota, má za sebou nejnáročnější část léčby. Žena se stále léčí v pražské nemocnici na Vinohradech, kde jsou i další čtyři lidé, kteří byli při tragickém požáru rovněž vážně zranění.
před 5 mminutami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 hhodinami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Novela prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny prošla Senátem

Senát se neshodl na zrušení žádné ze sporných úprav novely prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Normu tak prezident Pavel dostane k podpisu jako přijatou. Senátoři navrhovali zrušit doplňky o občanství nebo o činnosti pro cizí moc. Horní komora již kývla na novelu, dle které stát bude moci kvůli své obraně získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

ÚS: Právnické osoby mohou žádat zadostiučinění za zásah do dobré pověsti

Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Ústavní soud (ÚS) nově vyložil občanský zákoník. Postavil se proti interpretaci Nejvyššího soudu. Důvod ke zrušení sporných ustanovení však ÚS nenašel, nedostatky právní úpravy lze překlenout výkladem za použití analogie s právní úpravou ochrany proti nekalé soutěži.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 17 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...