Řada pohraničníků za komunismu odmítla plnit rozkazy a uprchla na Západ

12 minut
Reportéři ČT: Hlídači, kteří odmítli hlídat
Zdroj: ČT

Stovky obětí si vyžádala čtyřicetiletá komunistická éra na československých hranicích. Umírali i pohraničníci, někteří z nich spáchali sebevraždu. Mezi strážci hranice, kteří byli režimem považováni za elitu, se našli tací, jež odmítli režimu sloužit a rozhodli se uprchnout na Západ. Jejich příběhy natáčel pro pořad Reportéři ČT Karel Vrána.

Země obehnaná ostnatými dráty a hlídaná pohraničníky byla jedním z příznaků komunistické totality. Strážci hranice měli rozkaz střílet po každém, kdo by chtěl bez souhlasu státu odejít na Západ, nakonec ale někteří z nich sami uprchli.

„Řekli, jak by někdo utíkal, že máme zařvat stůj, ruce vzhůru, a jakmile by nezastavil, tak střelit do vzduchu. Jak by nezastavil, tak pálit po něm,“ popisuje rozkazy pohraničník Jiří Barteček.

„Během ilegálních pokusů o přechod státní hranice do západního Německa nebo do Rakouska zemřelo 289 osob, z toho bylo 144 zastřeleno pohraničníky,“ tvrdí historik Martin Pulec. Ještě více pohraničníků ale samo zběhlo na Západ – 384.  

„Vůbec nejvíce, skoro sto, jich zběhlo v roce 1951, další velká vlna začala po srpnu roku 1968 a vyvrcholila v roce 1969,“ říká Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů. 

Americký sen

Jiří Barteček narukoval v roce 1974 k pohraniční stráži v Záhorské Vsi na rakouské hranici jako psovod. Už před vojnou byl ale rozhodnutý, že uteče na Západ.

Jiří Barteček
Zdroj: Reportéři ČT

12. září 1975, když měl službu, se mu záměr opustit Československo vydařil. Do Rakouska s sebou vzal dva civilisty, kteří za ním přijeli na návštěvu. Společně podlezli bránu v drátěném plotu a vrhli se do řeky Moravy.

Z Rakouska se později přesunul do Spojených států. V Kalifornii se stal úspěšným podnikatelem ve stavebnictví. V listopadu 1989 pro americkou stanici NBC komentoval změny v Československu.

Do USA se dostal také František Vláčil, který sloužil v Chlumu u Třeboně. „Celé ráno jsem přemýšlel, jak utéct. V poledne nám přivezli oběd, šli sbírat borůvky a já šel chvilku za nima. No a potom jsem odbočil a začal jsem utíkat,“ popisuje. S sebou měl služební samopal. Použít jej nechtěl, přiznal ale, že kdyby byl v ohrožení, asi by střílel.

František Vláčil v USA
Zdroj: archiv Františka Vláčila

Jindřich Čížek patří mezi další pohraničníky-uprchlíky, měl ale k útěku jiné pohnutky. „Utekl jsem kvůli šikaně. Přelezl jsem tři dráty, tři drátěné stěny, signální stěnu… Pak jsem šel pěšky 15 kilometrů a tam mě zastavili grenčáci (pohraničníci). Vzali mě do obchodu, tam mě svlíkli z vojenských hadrů, oblékli mě perfektně a ten balík poslali na rotu,“ říká.

Při útěku pohraničníci riskovali, že je zastřelí jejich druzi ve zbrani. U soudu jim pak od šedesátých let hrozily tresty v dolní hranici dva až čtyři roky. Režim navíc tlačil na jejich blízké, aby je přemluvili k návratu. Dokonce nabízel, že jim kvůli tomu vystaví pas s možností vyjet na Západ.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 10 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 20 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 21 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 21 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 22 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
včera v 17:39
Načítání...