Blatný nechce plošně testovat malé děti, zvažuje to u učitelů

61 minut
Otázky Václava Moravce 15. 11. 2020, první část
Zdroj: ČT24

Nebude-li prodloužen nouzový stav, sníží se šance, že dostaneme situaci pod kontrolu, míní ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj je velmi nepravděpodobné, že by se do konce roku v Česku situace zlepšila na první pohotovostní stupeň podle indexu PES. Testovat malé děti při středečním návratu do škol nehodlá, zvažuje to ale v další vlně otevírání škol u učitelů. Šéf českého zdravotnictví diskutoval o aktuální situaci v Otázkách Václava Moravce spolu se senátorkou Alenou Dernerovou a anesteziologem Tomášem Vymazalem.

Blatný dle svých slov doporučil vládě prodloužit nouzový stav o 30 dní, protože současná situace je křehká. „Bylo by velmi jednoduché tuto bárku rozkolísat,“ míní. Bez nouzového stavu se PES stává pouze soustavou doporučení. „V takovém případě bude snížena pravděpodobnost, že se nám podaří dostat situaci pod kontrolu,“ dodává ministr.

Podle něj není vhodné lidi strašit, ale ani vyvolávat euforii. Rád by viděl, aby PES fungoval do konce roku beze změn a mohlo se posoudit, jak funguje. „Je velmi nepravděpodobné, že bychom se do konce roku dostali do stupně jedna,“ tvrdí.

Senátorka Dernerová souhlasí s prodloužením nouzového stavu o 30 dní a počítá s diskusí na konci roku, jak pokračovat. Anesteziolog Vymazal rovněž s prodloužením o měsíc souhlasí: „Je to jako zabrzdit loď nebo vlak. Než se člověk dobere k výsledku, trvá to nejméně 14 dní,“ říká.

Zavření nejnižších ročníků škol bylo zbytečné, tvrdí Vymazal

Ministr zdravotnictví dále odmítá plošné testování malých dětí. Při otevření prvních a druhých tříd ZŠ bude možné žáky oddělit, aby se nepotkávali, zdůvodňuje. „Připadá mi smysluplné zaměřit se na testování pedagogů,“ doplňuje s tím, že to bude řešit s ministerstvem školství při další vlně otevírání škol.

Problémem podle Blatného je, že antigenní testy musí provést osoba k tomu oprávněná, tedy lékař nebo zdravotní sestra. Pokud by vláda nařídila, že by se učitelé museli testovat, zvýšilo by to mobilitu, vysvětluje ministr.

Vymazal apeluje na to, aby se děti netestovaly. „Není mi známa studie, která by na podobné kohortě dětí dokázala, že malé děti jsou přenašeči,“ podotýká. Zavření nejnižších ročníků škol považuje za zbytečné.

„Děti musí do škol. Úroveň vzdělání je špatná, do budoucna si můžeme přičíst hodně negativních bodů,“ tvrdí Dernerová. Nepřeje si, aby byly testovány děti, učitele by ale testovat nechala s tím, že musí být k dispozici nikoliv PCR, ale antigenní testy a testy ze slin. Nejmladší ročníky podle senátorky mohly ve školách zůstat. „Mohou být přenašeči, ale předpokládá se, že mají mladší rodiče, což nejsou ohrožené skupiny,“ tvrdí.

Blatný připouští, že při rozhodování o zavření škol nebyla šťastná práce s daty. Zdůrazňuje, že on sám to bere jako poučení, důkazem čehož je právě i PES. „Existuje jasný plán, co se bude dělat, jak se to bude dělat, za jakých okolností,“ doplňuje.

Přírůstky postupně klesají

Sobotní přírůstek je nejnižším v tomto týdnu, oproti minulé sobotě testy odhalily o 3522 méně případů covidu-19. V posledních třech dnech mírně klesly i přírůstky počtu úmrtí s koronavirem, předtím to ale bylo téměř 200 lidí denně a několikrát byla překročena i hranice 200 mrtvých za den. Dosavadní strop 250 mrtvých je ze 3. listopadu. Na sobotu zatím připadlo 78 úmrtí. Tyto údaje se ale při dalších aktualizacích mění a obvykle rostou.

V posledním týdnu také ubývá testů. V pátek jich laboratoře provedly 30 262, nejméně v tomto týdnu a zhruba o 10 tisíc méně než předchozí pátek. Mezi testovanými je stále zhruba čtvrtina nakažených.

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v pátek řekl, že v současnosti se reprodukční číslo pohybuje mezi 0,7 a 0,8. „Pozitivní zprávou je, že eskalovaný růst (poměru pozitivních a provedených testů) byl zastaven a nyní začíná číslo klesat. Stále je pravdou, že hodnota je stále velmi vysoká, riziková. Bod, ve kterém se nacházíme, je relativně nestabilní a zranitelný,“ okomentoval.

Vakcína může zamezit třetí vlně, věří Vymazal

Blatný se chce zasadit o to, aby bylo očkování proti covidu-19 proplaceno ze zdravotního pojištění všem, kteří o vakcínu budou mít zájem. Cílem podle něj je proočkovat 65 až 70 procent populace. „První dodávky budou nakupovány skrze Evropskou unii. Je možné, že první vakcíny by do Česka mohly dorazit koncem roku, já bych spíš řekl leden, únor. Nejblíže reálnému použití jsou vakcíny Pfizer a AstraZeneca,“ popisuje šéf českého zdravotnictví.

Prioritně se podle něj budou očkovat rizikové skupiny – senioři a zdravotníci.

Dle anesteziologa Vymazala je vakcína obrovským krokem k tomu, aby nepřišla žádná třetí vlna onemocnění. Zdůrazňuje, že Česko a Československo historicky patří ke světovým špičkám ve vakcinaci dětí. Kvůli skupinám, které očkování odmítají, se ale nyní vrací některé nemoci jako tuberkulóza nebo černý kašel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 5 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 5 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 5 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 8 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 9 hhodinami
Načítání...