Čtyři noví obvinění. Gang rusko-vietnamských hackerů měl ovlivňovat povolení k pobytu v Česku

Policie obvinila další čtyři lidi v kauze ovlivňování žádostí o povolení k pobytu v Česku. Kriminalisté je viní z napomáhání k neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a z účasti v organizované zločinecké skupině. Čtveřice se tak připojila k už dříve obviněným osmi lidem původem z Ruska a Vietnamu. Skupina si podle kriminalistů měla nabouráním systému ministerstva zahraničí vydělat stovky milionů korun.

Policie ČR
Zdroj: ČTK Autor: Janovský Alexandr

„V dané trestní věci policejní orgán Policie ČR, Národní centrály proti organizovanému zločinu SKPV, zahájil trestní stíhání dalších čtyř fyzických osob pro zločin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací ve formě pomoci a pro zločin účasti na organizované zločinecké skupině,“ řekla ČT dozorující státní zástupkyně Petra Ullrichová z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Čtyři nově obvinění tak rozšířili skupinu osmi lidí původem z Ruska a Vietnamu, kterou policie zadržela a obvinila v září 2018. Obvinění měli podle kriminalistů nabourat a paralyzovat registrační systém na podávání žádostí o povolení pobytu v Česku. Získat tím měli stovky milionů korun.

Policie zajistila 200 milionů korun, auta i nemovitosti

Policie skupinu obvinila ze zločinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a z účasti na organizované zločinecké skupině. Čtyři z nich pak ještě z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Kriminalisté při domovních prohlídkách zajistili vedle důkazů také přes 200 milionů korun v hotovosti, několik aut a nemovitostí v hodnotě sedmdesáti milionů korun.

Na případu s kriminalisty NCOZ spolupracovala i Bezpečnostní informační služba a vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti.