Poslední pracovní den před vlnou rozvolňování. V Česku se z nemoci covid-19 vyléčilo už přes šest tisíc lidí

Podíl nových případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů ve čtvrtek v Česku klesl na nejnižší hodnoty od začátku května. Země se dále připravuje na poslední velkou vlnu rozvolňování protipandemických opatření, která má nastat v pondělí. Na konci června se roušky možná odloží i uvnitř, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Se svým týmem na ministerstvu připravuje pandemický plán.

Podíl nových případů na počtu provedených testů ve čtvrtek v Česku klesl na 0,46 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku května. Celkově se koronavirem nakazilo v zemi 8770 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Mírně stouplo i množství lidí vyléčených z covidu-19 na 6019. Počet zemřelých nakažených se během pátečního dne zvýšil o šest na celkových 312.

Nejvíce dosud potvrzených případů nákazy je v Praze, a to 2015. V hlavním městě je navíc i největší podíl případů nákazy na počet obyvatel. Na 100 tisíc obyvatel Prahy připadá zhruba 155 evidovaných případů. Naopak v jižních Čechách se podíl drží přibližně na 28 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je nejméně v Česku.  

Na konci měsíce má být v Česku podle odhadů 9430 případů

Na konci května odhaduje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) 9430 potvrzených případů covidu-19, denně by jich mohlo přibývat asi 70. Hrozí spíš lokální ohniska a růst v Praze, zaznělo v pátek na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví k vývoji situace.

„Jsme 14 dní po masivním uvolnění opatření 11. května. Epidemiologická situace nezaznamenává žádné negativní trendy, uvolnění se na křivce negativně neprojevila,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Narůstá podíl vyléčených a také klesá počet hospitalizovaných, zdůraznil.

Seniorů nad 65 let je podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška mezi nakaženými pětina, 11 procent je starších 75 let. Za květen podle něj přibylo celkem 940 nových pacientů, lidé nad 65 let tvořili 14 procent.

Vláda prodlouží program Antivirus do konce srpna

Vláda prodlouží kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mzdy do konce srpna. V podkladech k návrhu zákona o odpuštění odvodů, které má být další podporou z Antiviru, to uvedlo ministerstvo práce. Program měl původně pokrývat období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce května. Prodloužení do konce prázdnin žádali zaměstnavatelé.

Z Antiviru stát poskytuje dva druhy příspěvků na náhrady mezd. Ministerstvo práce program spustilo 6. dubna. Resort uvedl, že do 21. května se vyplatilo celkem 631 200 příspěvků za zhruba 5,43 miliardy korun, a to za březen a duben.

Test na koronavirus nepřesáhne částku 1756 korun

Maximální cena 1756 korun za test na koronavirus pro samoplátce zůstane stejná. Po jednání s laboratořemi to řekl ministr zdravotnictví Vojtěch. Připustil ale, že cenový limit na odběr, tedy 82 korun, nemusí odpovídat nákladům testovacích center a nemocnic.

Pokrýt je chtějí v rámci kompenzační vyhlášky. „Nechceme aby se zvedala cena pro platící testované občany, ale máme zájem náklady zohlednit v rámci kompenzační vyhlášky z veřejného zdravotního pojištění, protože chceme, aby byla zachovaná síť odběrových míst,“ řekl ministr. 

Na některých místech, třeba v jihočeských nemocnicích, testy přestali dělat, protože na ně museli doplácet ze svého.

Česko se připravuje na poslední velkou vlnu rozvolňování

Česko se dále připravuje na poslední velkou vlnu rozvolňování protipandemických opatření. Za přísných hygienických podmínek se v pondělí 25. května obnoví vnitřní provozy hospod, barů a restaurací, hromadné akce získají strop v počtu 300 osob a Češi se budou moci vypravit i na koupaliště – i sem ovšem s rouškou, třebaže na řadě dalších míst už nebude od posledního květnového týdne povinná.

V pondělí se do lavic vrátí někteří žáci, na vícedenní výlety a školy v přírodě ale podle ministerstva školství budou moci vyrazit nejdříve na podzim. Podle ministerstva školství schválila vláda v pondělí 18. května mimořádné opatření, které vícedenní akce škol zakazuje do odvolání. Zotavovací akce pro děti, mezi které školy v přírodě patří, by měly být podobně jako tábory povoleny od soboty 27. června, tedy de facto až po skončení školního roku, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví.

Roušky se možná odloží na konci června i uvnitř

Roušky by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mohly i ve vnitřních prostorech odložit na konci června. Záležet to bude na epidemiologické situaci. Od pondělí 25. května nebudou roušky povinné venku, pokud bude člověk jen se členy své domácnosti nebo od ostatních bude dál než dva metry.

„Předpokládáme, že do června by byly povinné ve vnitřních prostorech, jako jsou třeba obchody, ale i v MHD. Pokud se bude situace zklidňovat, mohly by se roušky odložit na konci června,“ řekl novinářům ministr.

Podle dřívějších vyjádření Rastislava Maďara, který je koordinátorem ministrovy pracovní skupiny pro zmírňování ochranných opatření, je mytí rukou, zachovávání rozestupů mezi lidmi a právě nošení roušek základní trojicí opatření, která v ČR umožnila epidemii zvládnout.

Nařízení zakrývat si dýchací cesty bylo zavedeno 19. března. Použít je možné třeba roušku, respirátor, ústenku, ale také šálu nebo šátek, který brání šíření kapének od nositele, před případnou nákazou ho ale neochrání. Nařízení bylo jedním z těch, která zrušil soud a vláda je přijímala znovu. 

Reakce Divadla v Dlouhé na pandemii COVID-19
Zdroj: Divadlo v Dlouhé

Stát nebude vyplácet kompenzace za zrušené školy v přírodě

Pořadatelé škol v přírodě nedostanou od státu finanční kompenzaci za zrušené turnusy. Na jednání s jejich zástupci to řekl premiér Andrej Babiš. Zároveň chce ale navrhovat příspěvek pro každé dítě, které na takový pobyt pojede. „Jestli přispějeme částkou kolem dvou a půl tisíce, tak o tom budeme diskutovat s kolegy ve vládě,“ uvedl premiér.

To ale organizátorům aktuální situaci nevyřeší. Musejí totiž vracet zálohy za zrušené turnusy, přestože část peněz už vložili do příprav. „Bohužel na nás nedopadá jakákoliv podpora, jakou dostaly třeba cestovní kanceláře u zájezdů,“ vyjádřil se místopředseda Asociace dětské rekreace Roman Houška. 

Někteří pořadatelé škol v přírodě budou do konce června pořádat aspoň jiné akce – takzvané doškolovací kurzy pro rodiny.

Video Události
video

Události: Stát kompenzaci za zrušené školy v přírodě nevyplatí

Zdroj: ČT

Ministerstvo zdravotnictví připravuje pandemický plán

Ministerstvo zdravotnictví pracuje na aktualizaci strategických dokumentů, jako je pandemický plán. Vzniká také jednotný národní doporučený postup pro léčbu pacientů s covidem-19. 

„Myslím si, že je doba na to, podívat se na tyto strategické dokumenty a kapacity systému intenzivní péče,“ uvedl ministr Vojtěch. Čeští lékaři mají podle něj dostatek zkušeností s léčbou, aby mohl být stanoven jednotný postup.

Pro léčbu tuzemských pacientů se používá většina léků, které se nasazují i v zahraničí. Léčba vyžaduje většinou souhlas pacienta, protože jde o experimentální léčbu. Nejvíc jich dostalo látku hydroxychlorochin, která byla podána více než 660 lidem. Je součástí léků, které se používaly v minulosti jako antimalarikum, a účinná je i na příznaky revmatoidní artritidy.

Ostatní léky dostalo méně pacientů. Americký lék remdesivir byl podán čtyřem Čechům, stejně jako lék tolicizumab. Japonský lék na chřipku favipiravir použili lékaři u dvanácti pacientů.

Nadějná je podle ministra léčba plazmou vyléčených pacientů. Kvůli jejímu výzkumu se čeští lékaři spojili i s americkou Mayo Clinic. Nejlepším dlouhodobým řešením je ale podle odborníků vakcína.

V Dole Darkov je nakaženo 120 zaměstnanců

V souvislosti s hromadnou nákazou covidem-19 v Dole Darkov na Karvinsku hygienici aktuálně evidují 120 nakažených horníků a 12 jejich příbuzných. Nemocní jsou i čtyři Poláci a Slovák.

Hygienici budou při plošných testech kvůli koronaviru v Dole Darkov testovat 2400 lidí. Původně se mluvilo o tom, že o víkendu se bude testovat zbývajících zhruba tisíc zaměstnanců, nakonec jich ale bude více. Testy už začaly a potrvají do pondělí, uvedla krajská hygienička Pavla Svrčinová.

Mezi nakaženými cizinci jsou pendleři, jde o Poláky. Nakažený Slovák v Česku žije delší dobu. Hygienikům při dohledávání kontaktů komplikuje práci skutečnost, že se s některými horníky nemohou spojit a nemají na ně potřebné kontakty.

Poukazy na dovolenou v Česku by měly platit v létě, plánuje Dostálová

Státem dotované poukazy na dovolenou v Česku by podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) měly platit v létě. Vláda by mohla návrh projednat začátkem června a poukazy by se daly uplatnit v červenci nebo srpnu, uvedla Dostálová. Podle ní je třeba vybrat konkrétní model, tedy zda bude podpora směřována plošně, nebo jen k některým, například nejvíce zasaženým místům.

Ministerstvo je podle Dostálové v kontaktu s regiony a má informace o tom, že některé oblasti jako Jeseníky, Beskydy nebo Lipno jsou na léto obsazené. S problémy se ale potýkají místa závislá na zahraniční klientele. Týká se to velkých měst jako Praha nebo Brno, ale také lázní.

„Určitě nechceme, aby se naše národní bohatství, což je lázeňství, dostalo do nějakých výrazných ekonomických problémů,“ řekla dále. Dokud není vybrán konkrétní model, je podle ministryně předčasné mluvit o tom, kolik za opatření celkem stát zaplatí. Podle Dostálové se nyní nepočítá s tím, že by na poukazy letos měli přispívat zaměstnavatelé.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejní seznam zemí pro cestování

Seznam zemí, do kterých budou Češi moci cestovat bez testů na covid-19 po návratu, chce ministerstvo zdravotnictví představit začátkem června. Bude vycházet z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a bude se zřejmě každý týden aktualizovat. S informací přišel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Česko je v hodnocení ECDC podle Vojtěcha mezi zeměmi s nejnižší mírou rizika. „Seznam zemí bez testu máme připravený, ale nová data dostáváme každý den. Pokud všechno dobře půjde, bude představen na začátku června a od poloviny června by měl tento systém naběhnout,“ uvedl ministr.

Z politických jednání v posledních dnech vyplynulo, že od 15. června by se mohly i pro turisty otevřít české hranice se sousedy s výjimkou Polska. Bez karanténních opatření či testu na covid-19 by se z těchto zemí mohlo cestovat také do Maďarska. Od 26. května chce Česko otevřít naprostou většinu hraničních přechodů. Ze stálých kontrol by se přešlo na namátkové a policie by působila dál od hranic.

České dráhy obnoví od pondělí spoje do Berlína

České dráhy od pondělí začnou jezdit do Berlína, bude to jejich první obnovená linka do ciziny po přerušení provozu kvůli pandemii. Vlaky do dalších měst v zahraničí chce společnost obnovit během června, oznámil státní dopravce. Už dříve obnovil cesty do Německa i Rakouska RegioJet.

Expresy Berliner, které dráhy provozují se svým německým partnerem Deutsche Bahn AG, pojedou z Prahy přes Drážďany do Berlína. V prvních týdnech budou jezdit vlaky v obou směrech zatím třikrát denně. Vlaky budou do odvolání stavět na hranicích kvůli namátkovým kontrolám cizinecké policie, cesty tak mohou nyní trvat o něco déle. Vlaky zatím budou také bez restauračních vozů.

Další spoje do Berlína a jejich prodloužení do Hamburku a Kielu plánuje dopravce během června. V příštím měsíci by měly být obnoveny také další mezistátní linky Českých drah například do Vídně, Lince nebo Štýrského Hradce.

 

Prezident podepsal zákony

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal zákony předložené v souvislosti s koronavirovou krizí. Rodiče, kteří nepošlou své děti do otevíraných škol a školek, tak neztratí nárok na ošetřovné. Dávku mohou čerpat do konce června. Po prezidentském podpisu také budou firmy moci odložit úhradu sociálních odvodů za květen až červenec, a to na říjen.

Sněmovna bude ve čtvrtek 28. května řešit postup vlády během pandemie na mimořádné schůzi, o kterou požádali poslanci opozičních Pirátů a ODS. Strany už pro svolání schůze shromáždili dostatek podpisů. Součástí schůze by mělo podle opozice být projednání návrhu na zřízení vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných pomůcek.